Zavřít reklamu

Musím se vám k něčemu přiznat – včera jsem zhřešil. Na můj MacBook jsem si opět po dlouhé době musel kvůli maturitní práci nainstalovat operační systém Windows pomocí Boot Campu. Vše proběhlo hladce, mimo jiné můžete k nainstalování Windowsu na Mac použít i náš návod – stačí kliknout zde. Po nainstalování Windows mě však začalo štvát, že po každém restartování nebo vypnutí a zapnutí MacBooku, se automaticky startuje operační systém Windows a nikoliv macOS. macOS i nadále zůstává mým primárním systémem a do Windows jsem se chtěl přihlašovat jen občas. Jak tedy nastavit, aby se primárně spouštěl macOS?

Jak v macOS změnit pořadí startovacích disků

Na vašem macOS zařízení, tzn. na MacBooku nebo na Macu, klikněte v levém horním rohu obrazovky na ikonku Apple loga. Objeví se menu, ve kterém rozklikněte možnost Předvolby systému… Poté se otevře nové okno, kde vás zajímá sekce Startovací disk (druhá řada, osmá ikona), kterou otevřete. Zde se zobrazí všechny nainstalované systémy, které můžete na Macu rozběhnout. Pro změnu primárního operačního systému nejdříve klikněte na zámek v levé dolní části okna a pomocí hesla se autorizujte. Poté v okně s operačními seznamy klikněte na systém, který chcete spouštět primárně – v mém případě se jedná o macOS, 10.14.4 na disku Macintosh HD. Jakmile je systém označen, tak stačí kliknout na tlačítko Restartovat… Zobrazí se poslední upozornění, kde stačí kliknout na Restartovat, čímž se Mac restartuje. Po restartu už se bude vždy primárně načítat macOS.

Bohužel musím z vlastní zkušenosti potvrdit, že se mi již několikrát stalo, že se MacBook zbláznil a někdy i přes tohle nastavení načetl primárně Windows. Vždy, když se po změně nastavení primárně načetl Windows, tak ho to vždy přepnulo do režimu opravy, kdy stačilo Mac opět restartovat a Windows běžel normálně. Jednoho dne už se mi ale Windows obnovit nepodařilo. Proto berte na vědomí, že se jedná o zásah do systému. Magazín Letem světem Applem není zodpovědný za jakékoliv problémy nebo ztráty dat způsobené tímto návodem.

Související články

Dnes nejčtenější