Zavřít reklamu

I když to dělám nerad, tak jsem se nyní dostal do fáze, kdy na mém MacBooku Pro potřebuji jednoduše spustit plnohodnotný Windows. Není to kvůli tomu, že bych byl s macOS nespokojený, ale kvůli pár programům, které jednoduše nejsou pro macOS dostupné. Stolní počítač jsem před několika měsíci prodal, a tak mi nezbývá nic jiného, než opět využít Boot Campu. Při té příležitosti jsem se rozhodl, že čtenářům ukážu, jak na to. Zdržme se tedy úvodních formalit a vrhněme se na věc.

Jak na váš Mac nainstalovat Windows pomocí Boot Campu

Nejprve je nutné, abychom si někde sehnali .ISO soubor operačního systému Windows. Oficiálně je možné .ISO stáhnout ze stránek Microsoftu, avšak je mi jasné, že někteří z vás určitě mají jiné zdroje. Osobně však pro jednoduchost a nejnovější verzi volím právě stránky Microsoftu. Na stránkách si jednoduše zvolte verzi Windowsu, jeho jazykarchitekturu. V dnešní době už určitě volte architekturu 64-bit, jelikož některé aplikace pod 32-bity jednoduše nefungují. Celý .ISO soubor má cca 5 GB, tudíž bude v závislosti na rychlosti vašeho připojení nějakou dobu trvat, než se stáhne.

Po stažení .ISO souboru otevřeme aplikaci Bootcamp. Najdeme jej v Aplikacích ve složce Utility pod názvem Průvodce pro Boot Camp. Po otevření klikneme na Pokračovat a na další obrazovce si nakonfigurujeme operační systém. Nejdříve je nutné zvolit cestu k .ISO souboru, který jsme si stáhli v úvodním odstavci. Poté operačnímu systému Windows musíme nastavit jeho velikost disku. Velikost si zvolte podle vlastních potřeb, já osobně budu na Windows instalovat jen několik programů, a proto mi stačí menší velikost disku. Berte ale v potaz, že samotná instalace může zabrat až 20 GB. Osobně jsem si tedy pro Windows vybral 50 GB. Jakmile už jednou disk vytvoříte, tak jeho velikost nelze měnit, a proto raději přidělte o něco větší prostor, než aby byl menší. Jakmile máme vše nastaveno, stačí kliknout na Instalovat.

A právě po kliknutí na Instalovat mohou nastat první potíže. Windows jsem pomocí Boot Campu instaloval už několikrát a setkal jsem se s několika chybovými hláškami. Pokud se i vám nějaká hláška objeví, tak mnohdy pomůže pouze restartovat Mac a projít celým procesem znova. Někdy může být chybný .ISO soubor, který stačí stáhnout znova. No a někdy se zobrazí taková hláška, která může znamenat něco horšího – v tomto případě vás ale musím odkázat na Google. Kdybych tady totiž měl popisovat všechny možné chybové hlášky, tak tento návod asi ani nevyjde. Jakmile se vám tedy podaří všechny problémy vyřešit a nezobrazí se žádná hláška, tak máte prakticky vyhráno. Stačí pouze vyčkat, dokud se instalace nedokončí, a poté se váš Mac restartuje do operačního systému Windows.

Po prvotním spuštění si musíte vybrat verzi Windows. Taktéž nezapomeňte na aktivaci pomocí licenčního klíče, tedy pokud jej máte. Pokud jej ještě nevlastníte, můžete tento krok přeskočit a Windows aktivovat později. Každopádně, Windows vám nějakou dobu bude fungovat i bez aktivace, pouze nebudete schopni využívat některé funkce. Jakmile dojde k prvotnímu nastavení, po restartu musíte zvolit vaše jméno, heslo, a další údaje. Po prvotním přihlášení přihlášení vám nebude fungovat Wi-Fi a je dost možné, že ani nebude možné nastavit rozlišení – to ale vyřešíte jednoduše. Hned po přihlášení se vám totiž zobrazí instalace služby Boot Camp, kterou stačí nainstalovatrestartovat Mac. Po restartu bude vše fungovat jako po másle. Dojde totiž k instalaci potřebných ovladačů. Jakmile se všechno dokončí, můžete začít vesele používat Windows na vašem Macu.

A jak se jednoduše přepínat mezi systémy? Kdysi to bylo naprosto jednoduché, jelikož stačilo v liště zvolit možnost pro spuštení operačního systému macOS či naopak. S příchodem nového formátu disků už však tato možnost nefunguje a přepínání musíte provádět ručně. Pokud se rozhodnete pro změnu operačního systému, musíte Mac či MacBook restartovat a zároveň držet klávesu Option (Alt). Po několika sekundách se na obrazovce objeví možnost volby operačního systému, ve které se pohybujete pomocí šipek. Volbu stačí potvrdit stisknutím tlačítka Enter.

bootcamp17

I přesto, že je Boot Camp oficiálním nástrojem od Applu, má své mouchy. Několikrát se mi stalo, že mi ze dne na den Windows přestal fungovat, či dokonce naprosto zmizel. V tomto případě jsem musel nechat vymazat disk, a jelikož se s problémy začal potýkat i macOS, tak jsem musel celý systém nainstalovat znova a začít s čistým štítem. Tímto se taktéž zříkám jakékoliv odpovědnosti za váš Mac v případě, že se něco nepovede. Každopádně doufám, že se s těmito problémy nebudete potýkat a vše bude fungovat na 100 %. Taktéž doufám, že vám tento postup pomohl a usvědčil vás v tom, že nainstalovat Windows na váš Mac není žádná věda.

bootcamp_mac_fb

Související články

Dnes nejčtenější

.