Zavřít reklamu

Když se řekne Cellebrite, většině z nás se vybaví případy, kdy Apple odmítl vyšetřovacím orgánům umožnit přístup do zamčeného iPhonu pachatele či podezřelého, a ony tak musely použít jiný způsob – konkrétně speciální nástroje vytvořené právě Cellebrite pro prolomení iPhonů. Přestože byly tyto nástroje původně určeny jen pro orgány činné v trestním řízení, prodávají se údajně za stovku dolarů na serveru eBay.

Podle magazínu Forbes vyjdou nejdražší přístroje tohoto typu na eBay na tisícovku dolarů, Cellebrite své novější systémy prodává za šest tisíc a více dolarů. Firma své klienty v dopisech varuje před přeprodáváním jejích nástrojů, protože tím narůstá riziko neoprávněného přístupu k soukromým údajům. Příslušné nástroje by se ideálně měly vrátit zpět k Cellebrite. Jejich prodej na eBay je riskantní i v tom, že by z nich teoreticky bylo možné získat data, se kterými tyto nástroje pracovaly v minulosti.

Bezpečnostní pracovník Matthew Hickey nedávno zakoupil zhruba tucet těchto přístrojů, a zjistil, že se v nich stále nacházejí údaje o tom, s kterými zařízeními přístroje pracovaly a kdy, stejně jako způsob, jakým byla data z přístrojů získána. Součástí těchto údajů jsou i IMEI čísla. Podle Hickeyho není vyloučené ani to, že zařízení obsahují konverzace a adresáře, on sám ale toto zkoumat nechtěl. Existuje také pravděpodobnost, že za pomoci nástrojů Cellebrite byly odhaleny bezpečnostní chyby, o nichž výrobci smartphonů zatím nejsou informováni.

O Cellebrite se mluví například v souvislosti s případem střelce ze San Bernardina, do jehož iPhonu 5c Apple odmítl poskytnout vyšetřovatelům přístup. Postoj Applu k problematice získávání přístupu k telefonům bez souhlasu uživatelů je trnem v oku mnoha policistům, úředníkům a dalším lidem. Firma ale svou filosofii měnit nehodlá.

iPhone hrani

Související články

Dnes nejčtenější