Zavřít reklamu

Pracovat v právním oddělení Applu vskutku nuda není, jelikož vám na kancelářský stůl každou chvíli přistávají nové a nové žaloby. Některé se mohou na první pohled zdát jako opodstatněné, jiné jsou k smíchu. Žaloba, kterou vám přiblížíme v následujících řádcích, se však řadí do první kategorie. Jedna žena z Kalifornie totiž zažalovala Apple kvůli aktualizacím iOS, které dle jejího názoru nutí uživatele kupovat nové nabíjecí příslušenství. Proč? Žalobkyně zakoupila v září roku 2016 iPhone 7. V říjnu 2017 napájecí adaptér přestal pracovat a uživatelce se zobrazilo upozornění „Toto příslušenství nemusí být podporováno.“ A právě to jí „donutilo“ k podání žaloby na Apple.

„V říjnu 2017 se žalobce pokoušel použít svou nabíječku. Nicméně na displeji iPhonu obdržel zprávu, že „Toto zařízení nemusí být podporováno“. Společnost Apple tedy vyžaduje, aby si uživatel zakoupil nový nabíjecí kabel pro svůj iPhone. Žalobce se cítí žalovaným cítí oklamán a podveden.“ stojí v žalobním návrhu. Žena věří, že taková výstraha přiměla tisíce zákazníků, aby si koupili nové nabíjecí příslušenství. Po Applu žádá náhradu škody a obviňuje jej z klamavé reklamy, nekalých obchodních praktik a podvodu.

Takto vypadá zboží s certifikací MFi:

Je opravdu těžké uvěřit, že by se Apple aktualizacemi iOS snažil přimět své uživatele ke koupi nové nabíječky. V průběhu roku klidně mohla žena zaměnit kabel, který nebyl certifikován v rámci programu Made for iPhone. U necertifikovaného příslušenství se totiž tato zpráva může objevit, přičemž má uživatele ochránit před možným poškozením iPhonu. Vznášet taková obvinění je ale možná dost uspěchané, jelikož hláška se může objevit i pokud máte zašpiněný Lightning konektor nebo prach v nabíjecí zdířce.

Uvidíme, jak tedy celá „kauza“ nakonec dopadne. Osobně bychom si však vsadili na to, že žena od soudu odejde s nepořízenou. Na druhou stranu, v minulosti jsme již viděli případy, které jsme též považovaly za naprosto scestné, ale i přesto za ně Apple musel platit.

Související články

Dnes nejčtenější