Zavřít reklamu

Apple je pověstný tím, že si s porušováním patentů příliš hlavu neláme a nebojí se kvůli nim jít ani do sáhodlouhých soudních bitev a stovky milionů. V mnoha případech se mu sice podaří díky svým perfektním právníkům ze sporu elegantně „vybruslit“, čas od času ale i on musí žalobci platit tučné odškodné. Tomu se nevyhne ani nyní po prohře se společností VirnetX, se kterou již řadu let bojuje právě kvůli patentům. Soud nyní rozhodl, že jí musí za jejich porušení vyplatit dalších 440 milionů dolarů.

K rozhodutí došlo i přesto, že původně byla žaloba správním soudem označena za neplatnou. V dubnu roku 2018 však soud zjistil, že Apple skutečně porušil patenty společnosti VirnetX, které se týkaly zabezpečené komunikace. Mezi těmi figuruje technologie VPN-on-Demand, FaceTime a iMessage.

Patenty porušovala i služba FaceTime:

Zpátky do minulosti

Spor mezi kalifornským gigantem a společností VirnetX se datuje už do roku 2010. Proces se tehdy samozřejmě týkal zneužití patentů a v roce 2012 byl vznesen rozsudek, který Applu nařídil zaplatit 368 milionů dolarů. Přestože tenkrát Apple spor prohrál, rozsudek soudu byl o dva roky později zrušen. S tímto se však VirnetX nehodlal smířit a soudní řízení se v roce 2016 muselo obnovit. Tehdy se Apple s takovým štěstím již nesetkal, jelikož po rozsudku musel zaplatit 625 milionů dolarů. Tohle však jablečná společnost zcela odmítla z důvodu zmatené poroty a následně se konaly hned dvě další soudní řízení. Po nich musel zaplatit již „pouze“ 302,4 milionů dolarů, což se ve finále nyní navýšilo 440 milionů dolarů. Jelikož Apple v minulosti už s VirnetX jiný patentový spor prohrál, na odškodné mu má vyplatit zhruba jednu miliardu dolarů.

Je více než pravděpodobné, že se Apple s rozsudkem opět nesmíří a pokusí se jej všemi dostupnými prostředky napadnout, aby částku minimálně snížil. Ve výsledku se tak dá očekávat, že se soudní spor protáhne na dalších pár měsíců či dokonce let. Podobné tahanice jsou totiž zpravidla kvůli komplikovanosti velmi dlouhé.

Související články

Dnes nejčtenější