Zavřít reklamu

Současná situace Applu může možná někomu na první pohled – a s notnou dávkou nadsázky – připomínat scénu z Titanicu: zatímco podpalubí pomalu zaplavuje voda, vedení firmy na palubě vytrvale hraje a tančí. O neuspokojujících prodejích iPhonů byly popsány již stovky (webových) stránek, a Apple se snaží spíše vyzdvihovat svůj sektor služeb, který je na vzestupu a generuje firmě slušný zisk. Najdou se ale tací, kteří se nebojí vzít si na paškál i tuto oblast. Jedním z nich je analytik společnosti Bernstein Toni Sacconaghi, který tvrdí, že současná výše provizí by mohla poškodit dlouhodobý růst příjmů firmy. V jedné ze svých zpráv určených investorům Sacconaghi zmiňuje znepokojení některých z nich, týkající se protestů vývojářů proti „applovské dani“.

Na první pohled se segmentu služeb Applu daří opravdu dobře – za prosincový kvartál zaznamenala tato oblast 18% růst. Z druhé strany se ale ozývají hlasy vývojářů a dalších poskytovatelů, nespokojených s provizí, kterou si Apple za aplikace ve svém App Store účtuje. A nezůstává jen u protestů – řada velkých jmen, jako je Netflix či Spotify, se rozhodla své služby účtovat mimo App Store. Provize ve výši až 30 % na ně zkrátka byla příliš vysoká. Je to právě zmíněná 30% provize, která má na prudkém vzestupu sekce služeb Applu lví podíl. Pokud ale Apple bude i nadále ztrácet významné klienty, mohou se tato čísla velmi snadno změnit.

iPhony XS a XS Max se neprodávají tak, jak se očekávalo:

Za největší důvod k obavám nicméně Sacconaghi považuje prodeje iPhonů. Jejich pokles totiž má už teď poměrně výrazné následky. Apple pozastavil nábory nových zaměstnanců do některých svých divizí, k propuštění sezónních zaměstnanců dochází i ve Foxconnu. Firma se nějaký čas chlubila dobrými prodeji iPhonu XR, ve srovnání s iPhonem X v době jeho vydání si ale zas tak dobře nevede. Dobře se Applu nedaří ani na čínském trhu.

V tuto chvíli je jen a pouze na Applu, jak se k celé situaci postaví a zda své fungování změní tak, aby se prodeje jeho produktů, se kterými úzce souvisí i růst služeb, opět začaly zvyšovat. Napovědět by nám mohly už následující měsíce a produkty, které nám v nich kalifornský gigant představí. Pokud totiž budou i ty naceněny nesmyslně vysoce, budeme moci brát tento krok jako impulz k tomu, že se Apple měnit nehodlá.

app store

Dnes nejčtenější

Další články