Zavřít reklamu

Čína začátkem tohoto roku oslavila úspěch se svou sondou Chang-e 4. Ta totiž jako první stroj vyrobený člověkem přistála na vzdálené straně Měsíce. Kromě fotografií od China Xinhua News, které si můžete prohlédnout v galerii, zveřejnila čínská vesmírná agentura video. Na něm je zachyceno kompletní přistání sondy.

Dostat se jako první člověkem stvořený stroj na odvrácenou stranu Měsíce samozřejmě není hlavní cíl sondy, má zde mnoho dalších úkolů. Jedním z nich je průzkum kráteru, který vznikl před miliardami let nárazem obrovského kamene. Zjištění podrobností o této události a přesném stáří kráteru pomůže při odkrývání historie naší sluneční soustavy.

Jedna část sondy tak bude zkoumat povrch i to, co je pod ním, jiná se naopak soustředí na oblohu. Vzhledem k unikátní poloze sondy budou tyto informace velmi cenné pro astronomy. Především v noci je Měsícem chráněna velká část oblohy před sluncem i rádiovými signály ze Země a sonda tak získá zcela jedinečné údaje a pohled na hvězdy.

Rostou

Dalším opravdu velmi důležitým úkolem sondy Chang´e-4 bylo vyzkoušet a pokusit se vypěstovat různé rostliny a  živočichy. Semínka bavlny, brambor, řepky ale také vajíčka octomilek a kvasnice jsou uloženy uvnitř sondy v kontrolovaném prostředí. Čína se tak snaží zjistit, zda se dají tyto plodiny pěstovat i v podmínkách, jaké na Měsíci panují. Jde především o nízkou gravitaci.

A pouze několik dní po přistání přišla výborná zpráva – semínka bavlny začala klíčit. Jedná se tak o první rostlinu, která vyklíčila na Měsíci. Jde tedy o první důkaz toho, že různé rostliny a plodiny na povrchu Měsíce pěstovat jdou, pokud k tomu mají správné kontrolované podmínky. Toto zjištění je zcela zásadní především díky plánům na kolonizaci Měsíce.

Krátce po přistání sondy její vnitřní mechanismus začal zásobovat semínka vodou. Nádoba, ve které jsou zasazena, obsahuje samozřejmě také hlínu a vzduch, ale i nezbytné kamerky. Díky nim se můžeme podívat na klíčící bavlnu na obrázku níže. Některé zdroje uvádí, že už došlo také k vyklíčení brambor a řepky, avšak žádné oficiální vyjádření či fotografie jsme se zatím nedočkali.

Nyní je potřeba počkat, zda se podaří vyklíčit a růst i ostatním rostlinám a živočichům. Pokud se vše podaří podle plánu, vznikne v nádobě uzavřený ekosystém. V případě dalších novinek vás samozřejmě budeme informovat.

Související články

Dnes nejčtenější