Zavřít reklamu

Mobilním sítím zatím stále ještě dominuje standard 4G, v horizontu nejbližších let ho ale vystřídá pokročilejší 5G. Ten s sebou přinese vyšší rychlost a kapacitu, a také nižší latenci. Přestože je v tomto směru řeč většinou o několikaletém horizontu, podle společnosti Deliotte Global je na 5G již řada operátorů připravená.

Podle Deloitte Global by se v roce 2019 měl začít standard 5G konečně významněji šířit. V roce 2018 testovalo síť 5G 72 operátorů, přičemž ke konci příštího roku by na ni mělo být alespň na některých územích napojeno 25 operátorů. K těm by v roce 2020 mělo přibýt dalších 26. Co se výrobců mobilních zařízení týče, mohlo by v příštím roce začít zhruba dvacet z nich začít produkovat přístroje, uzpůsobené 5G sítím. Do konce roku 2019 by podle Deliotte Global mohl být vydán zhruba jeden milion těchto zařízení. Společnost rovněž odhaduje počet prodaných 5G modemů na jeden milion. Ke konci roku 2020 by mohly mít smartphony s 5G konektivitou aspoň 1% podíl na trhu, v průběhu roku 2021 bychom se mohli dočkat více než 100 milionů prodaných kusů těchto zařízení. Poptávka uživatelů po síti, která by byla rychlejší a výkonnější než stávající 4G, roste čím dál víc.

V letech 2019 a 2020 by 5G technologie měla mít své hlavní využití zejména pro mobilní připojení. Podle Deloitte Global bude dále využívaná například u 5G modemů a hotspotů, schopných napojit se na 5G síť a připojení dále distribuovat prostřednictvím Wi-Fi. Technologii 5G budou dále využívat také FWA (fixed-wireless access) zařízení. Ta budou prostřednictvím antén, napevno uchyceným k budovám či v oknech, šířit do domácností či podniků internetové připojení.

Podle Štěpána Húseka, partnera Deloitte, by měl být rok 2019 výchozím bodem pro rozsáhlé změny v sektoru telekomunikací, a podle neoficiálních informací se na technologii nové generace budeme moci brzy těšit i u nás. Ostatně, s testováním 5G se před pár měsíci veřejně pochlubil tuzemský T-Mobile.

Související články

Dnes nejčtenější