Zavřít reklamu

O obchodní válce mezi USA a Čínou, kterou de facto rozpumpoval Donald Trump svými cly na dovoz produktů vyrobených v Číně do své země, je v poslední době poměrně hodně slyšet i ve spojitosti s Applem. Mnozí se totiž obávali, že by jej mohl tento spor též ovlivnit, jelikož na výrobě svých produktů spolupracuje hned s několika čínskými dodavateli. Americký prezident sice šéfa Applu, Tima Cooka, ještě před nedávnem ujišťoval, že se cla iPhonů a dalších jablečných produktů nedotknout, nyní však zařadil zpátečku a přemýšlí, že o ty se na jeho “black listu” octnou. To by ale pro Američany dobrá zpráva rozhodně nebyla. 

Trump v rozhovoru pro The Wall Street Journal poznamenal, že se cly v žádném případě končit nehodlá a že mezi produkty, na které by se vztahovalo 10 % clo se může objevit i iPhone. Ačkoliv zatím nic stoprocentně nepotvrdil, už jen fakt, že nad porušením slibu, který dal Timu Cookovi, uvažuje, je poměrně alarmující. S ohledem na Trumpovu pověst však na druhou stranu ani tento krok nikoho příliš nepřekvapí. 

Zavedení cla na iPhony by mělo dle analytiků za následek jediné – jejich zdražení na americkém trhu. Je sice pravda, že se Apple snaží celosvětově ceny svých produktů držet na podobné úrovni (což samozřejmě na legislativu jednotlivých států není zcela možné) a reagovat například na vývoj kurzů měn, těžko však říci, zda by byl schopen “ukočírovat” i zavedení poměrně vysokého 10 % cla z ceny produktu tak, aby jej uživatelé nepocítili. Respektive, schopen by určitě byl, otázkou je, zda tomu bude ochoten obětovat i část své marže. 

Situace by se dala vyřešit i jiným, Trumpem opěvovaným způsobem. Americký prezident totiž neustále hlásá, že by měly americké společnosti stavět své fabriky na území USA a své produkty vyrábět tam, čímž by pomohly tamní ekonomice. Přesunutí monstrózní výroby je však samozřejmě běh na dlouhou trať, který navíc přijde na nemalé peníze. 

Nechme se tedy překvapit, jak celá situace nakonec dopadne. Přestože výrok Trumpa dobrý není, je potřeba jej brát stále s patřičnou rezervou. Silnými slovy tento muž totiž rozhodně nešetří nikdy. 

Tim Cook Donald Trump
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější