Zavřít reklamu

Apple není levný – to platí už od počátku jeho podnikání. Dnešní doba je na objem dat náročná, pokud ale tomu chcete přizpůsobit i výběr svého jablečného zařízení, může vás to vyjít značně draho. Nejnovější jablečné produkty, jako je iPad Pro, MacBook Air nebo Mac mini, nabízejí skutečně velkorysé varianty úložiště. Jak si poradit, když potřebujete velký úložný prostor, ale nechcete do něj investovat horentní sumy?

Na poměry společnosti Apple nejsou nové produkty v základu nijak extrémně nákladné. Za přidané vestavěné úložiště si ale cupertinská společnost účtuje neúměrně vysoké částky. 12,9″ iPad Pro začíná ve své 1TB variantě na ceně 51 490 korun, což není částka, kterou by uživatel byli zvyklí investovat do tabletu. S trochou nadsázky by se dalo říci, že tato varianta stojí skoro stejně, jako dva iPady v základní verzi. Cena původního, osm let starého iPadu, se u nejnižší a nejvyšší verze úložiště lišila v přepočtu zhruba o 4500 korun.

Podobně je to také u iPhonu XS. Při zakoupení modelu s 500GB úložištěm si totiž uživatelé připlatí třetinu ceny samotného telefonu navíc. MacBook Air zakoupíte ve variantě se 128GB úložištěm za 35990 korun, v nejvyšší variantě vás vyjde na 71990 korun. Letos jsme se konečně dočkali také nového Macu mini. Ten přichází s pěti variantami úložiště, přičemž rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší verzí činí 51 200 korun.

Mít možnosti vysokokapacitního úložiště je jistě skvělé. Problém je, že to vestavěné jablečné vyjde uživatele zkrátka draho. 1TB úložiště navíc stojí v případě Apple zařízení mnohem více, než pořízení externího disku o stejné kapacitě. Volba jablečného zařízení s vlastním vestavěným úložištěm s sebou nese pochopitelně řadu výhod. Vestavěné úložiště pracuje rychleji, než to externí, a navíc u něj odpadá notorický problém s bezpečným odpojením, které může mít opravdu za následek poškození nebo ztrátu dat. Řada uživatelů bude ale raději riskovat a podstupovat nepatrné nepohodlí, protože je to zkrátka vyjde finančně výhodněji. Pokud jste tedy dostatečně důslední a opatrní, je pořízení externího úložiště ideálním řešením. Platí to ale pouze pro jablečné počítače. Nový iPad Pro sice díky USB-C portu podporuje externí HDD, využít ho můžete ale jen k práci s fotografiemi a videi v rámci aplikace Fotky. To samé v bledě modrém se pak dá říci i o iPhonech, jejichž úložiště se dá rozšířit speciálními flash disky. I jejich využití je ale omezeno na určité funkce, takže vestavěné úložiště iPhonu zkrátka plně nenahradí.

Nenákladnou variantou mohou být i cloudová úložiště, jako je Box, Dropbox či Google Drive, draho vás – ve srovnání s vestavěnými úložišti u jablečných produktů – nevyjde ani jablečný iCloud. Zde jste ale zas limitování internetovým připojením, což může být v mnoha ohledech problém. Pokud s ním ale potíže nemáte, je cloud asi tou nejpohodlnější alternativou.

Podtrženo, sečteno – Apple má svoji strategii úložišť perfektně promyšlenou a i přestože se nám jakožto zákazníkům, kteří za produkty platí, líbit nemusí, evidentně funguje. Kdyby totiž nefungovala, tolik příplatkových variant by v nabídce Applu zaručeně nebylo. Jak ale můžete sami vidět, alternativy existují.

512-GB-iPhone-XS-Box
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: , , ,

Související články

Dnes nejčtenější