Zavřít reklamu

Připadá vám platforma iCloud jako samozřejmost, která je nedomyslitelně spjatá se společností Apple a jejími službami? Vždycky ale tomu tak nebylo. Právě dnes slaví iCloud sedmé výročí svého spuštění. Jak to vlastně tenkrát bylo?

12. října roku 2011 společnost Apple spustila službu iCloud, která uživatelům umožňovala automaticky a bezdrátově ukládat obsah a přistupovat k němu z různých zařízení. Příchod iCloudu znamenal pro Apple významný milník ve strategii poskytování služeb i ve způsobu vzájemného propojení jednotlivých jablečných zařízení.

iCloud byl Stevem Jobsem představen v průběhu jeho poslední Keynote na WWDC, spuštění služby se ale Jobs nedožil. iCloud v podstatě nahradil Jobsovu vizi digitálního hubu, jehož středobodem byl Mac. Tento koncept víceméně bez problémů fungoval téměř deset let, s příchodem iPhonu v roce 2007 ale začala být ve vzduchu cítit změna. Pomalu se začal rýsovat koncept cloudového úložiště. První vlaštovkou byl v roce 2008 jablečný projekt MobileMe, v jehož rámci získali uživatelé za 99 dolarů ročně prostor v cloudu k ukládání dokumentů, fotografií a dalších dat. Obrovským problémem MobileMe ale byla jeho vysoká nespolehlivost. „Může mi někdo říct, co má MobileMe dělat?“, ptal se zuřivě Jobs odpovědného týmu. Když se dočkal odpovědi, opáčil vztekle:“Tak proč to sakra nedělá?“. MobileMe posléze Jobsovým přičiněním zmizel ze scény a Eddy Cue byl pověřen dohledem nad novým projektem.

iCloud prakticky povstal z popela MobileMe. Steve Jobs žertoval o tom, že iCloud je vlastně jakýmsi velkým pevným diskem v oblacích. „iCloud je nejjednoduší cesta ke správě vašeho obsahu, protože iCloud dělá vše pro vás a dalece přesahuje dnešní možnosti,“ uvedl Cue ve svém prohlášení při příležitosti spuštění služby. „Nemusíte se zabývat synchronizací vašich zařízení, protože k ní dochází automaticky – a je to zdarma.“

Navzdory jistým smíšeným reakcím představuje dnes iCloud – podobně jako Siri – významný úspěch Applu a nezanedbatelnou součást jeho podnikání. Ačkoliv se to mnohdy nezdá, jablečná společnost na vylepšování iCloudu neustále průběžně pracuje. Budoucnost Applu je podle jeho vlastních slov bezdrátová, a proto v ní iCloud hraje tak významnou roli.

iCloud logo fb

Dnes nejčtenější

.