Zavřít reklamu

Rozšírená a virtuálna realita sa čím ďalej tým viac etabluje na poli nových technológií a inovácií. Okrem zábavných prvkov ako sú herné prevedenia využívajúce VR je však tento prvok neodmysliteľnou časťou priestorovej vizualizácie a pomôckou pri inžinierskych a výskumných projektoch. Pomocou zaužívaného systému VR headsetov alebo ovládačov je možné preniesť sa do digitálneho sveta, no stále existuje bariéra, ktorá neumožňuje reálne uchopenie či dotýkanie sa predmetov. Túto možnosť sa snaží vyriešiť vedecký tím z inštitútu EPFL a ETH Zurich použitím inteligentnej high-tech rukavice. Simuláciu dotyku s virtuálnymi predmetmi tak dokáže zabezpečiť extrémne realistická spätná väzba.

Podľa tvorcov týchto rukavíc sa jedná o unikátny produkt, aký sa zatiaľ nevyskytuje nielen nikde inde na trhu, ale ani vo vývoji od konkurenčných producentov. Hlavnou devízou rukavíc je veľmi ľahká a odolná konštrukcia, ktorá je zostrojená z jednoduchých komponentov. Sú vytvorené z nylónového tkaniva, ktoré má hrúbku iba 2mm a váha v prepočte na jeden prst sa udáva približne na 8gramov. Plusom je aj nízka spotreba energie a potenciálna možnosť fungovania prostredníctvom napájania na batériu, takže vám pri operáciách vo virtuálnej realite nebudú prekážať zbytočné pripájacie káble.

„Snažíme sa vyprodukovať ľahké a prenosné zariadenie, ktorému sa nevyrovná zatiaľ žiadny iný produkt vo svojej triede. Na rukaviciach DextrES sú z vrchnej časti pripevnené ľahké a elastické kovové pláty, ktoré sa dotýkajú prstov. Ak sa vo virtuálnej realite dotknete určitého objektu, následná odozva vyvolaná interakciou pôsobí na vaše ruky rovnakým spôsobom, ako pri uchopení skutočného predmetu,“ opisuje svoj výtvor hlavný inžinier projektu Herbert Shea. Nízka spotreba energie je zapríčinená blokovaním pohybu, namiesto jeho vytvárania a simulovania, preto je možné napájať rukavicu aj batériou s menšou kapacitou. Tím participujúci na tomto projekte sa v budúcnosti bude snažiť prepojiť tento systém napríklad na tréning chirurgov alebo rôzne variácie spojené s rozšírenou realitou.

VR
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější