Zavřít reklamu

Přestože si většina z nás na novou autentizační technologii Face ID teprve pomalu zvyklá a těžce se loučí s oblíbeným Touch ID, v laboratořích Applu již možná vzniká její nástupce. Podle patentových přihlášek se totiž Apple čím dál intenzivněji zabývá autentizací pomocí hlasu, která by mohla nést název Voice ID. Díky té bychom se mohli do zařízení nejen dostávat, ale například u HomePodu využívat určitou personalizaci, díky které by HomePod začal hrát po našem pokynu náš osobní playlist či podobné věci. Pojďme si tedy na Voice ID posvítit důkladněji.

Co je vlastně Voice ID?

Jedná se o systém, který by měl být schopen detekovat určité pokyny od uživatele. V tomto bodě by se jednalo o klasického asistenta, jakým je napříkad Siri. Hlavní změnou by bylo „uposlechnutí“ pouze oprávněného vlastníka daného zařízení, a to na bázi frekvence jeho hlasu a několika dalších klíčových atributech. Ve zkratce se dá situace popsat tak, že bychom mohli jednoduše říci „Hey Siri, unlock my iPhone.“ a telefon by se skutečně odemkl. Pokud by ale stejný příkaz vyslovila osoba, které by telefon nepatřil, Siri by jej samozřejmě neuposlechla.

Prohlédněte si galerii s již zaběhlou funkcí Face ID:

Jak by mohlo Voice ID fungovat?

Drtivá většina uživatelů může o této technologii pochybovat, a to zcela oprávněně. Dosud jsme neměli možnost nic takového vidět a někteří z nás to mohou považovat dokonce za nereálné. Avšak Apple je známý novými inovacemi, které dokáží koncové uživatele překvapit a příjemně zahřát u srdce. Oficiální popis funkce je založen na již výše zmíněné frekvenci, výslovnosti a způsobu mluvy konkrétní osoby (pauzy, pomlky, zadrhávání atd.). Jednoduše řečeno by vše fungovalo tak, že telefon přijme příkaz, porovná ho dle složité algoritmizace a vyhodnotí výsledek – zdali se jedná o oprávněnou osobu nebo nikoliv.

V případě, že by autentizace selhala, následoval by stejný postup, jaký známe doteď. Při selhání funkcí jako Touch ID nebo Face ID stačí uživateli vyplnit jeho přístupový kód a může vesele pokračovat v dosavadní činnosti.

Kdy se dočkáme technologie Voice ID?

Jelikož se Apple pracemi na podobné novince doposud nikdy nepochlubil a veškeré informace se čerpají z podkladů patentovaného úřadu, je jakýkoliv termín představení zcela nejasný. Podobný patent už Apple vlastní z roku 2011, z čehož plyne, že jablečná společnost o této inovaci už nějakou dobu uvažuje. Tato technologie by byla obrovským přínosem například pro HomePod, kterému by otevřela zcela nové možnosti.

Bohužel ne všechny patenty Applu se týkají širokého trhu. Další možností je, že do rukou veřejnosti se tato technologie nemusí dostat vůbec.

apple-pracuje-na-technologii-voiceid-dockame-se-autentizace-pomoci-hlasu
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější