Zavřít reklamu

O tom, že si letos pořídím po letech nový iPhone, jsem posledních pár měsíců prakticky nepochyboval. Takřka do poslední chvíle jsem se však nemohl rozhodnout, zda zkusit 5,8” model a nebo si svým způsobem splnit sen větším Maxem. “Pluskové” iPhony mě totiž v posledních měsících lákaly a právě Max se jevil jako nejlepší možnost. Nakonec jsem se ale ze strachu z váhy a jeho skladnosti rozhodl pro menší telefon. Přeci jen, přecházet z “šestky” s vahou 129 gramů na XS Max s vahou 208 gramů mi přišlo jako malé šílenství. Naopak 177 gramů iPhonu XS už je o poznání snadnější překousnout.

Když jsem svůj nový telefon dostal poprvé do ruky, sloupl z něj fólie a zapnul jej, takřka ihned mi bylo jasné, že jsem se rozhodl správně. Poměrně kompaktní velikost spolu s obrovským 5,8” displejem mi totiž sedí náramně a s odstupem času si čím dál méně dokážu představit, že bych našel pro 6,5” displej nějaké využití navíc. Na druhou stranu ale věřím tomu, že pro uživatele zvyklé na “pluskové” verze bude Max dar z nebes. 

Jakožto majitele hliníkového iPhonu 6 mě zpracování nového XS skutečně nadchlo. Sklo je v kombinaci s ocelovým rámečkem doslova pastvou pro oči. Nechápejte to však tak, že hliník své kouzlo nemá, ba naopak. Sousedova tráva je ale holt vždy o něco zelenější a já k ní měl po letech konečně zase přístup, což možná zapříčinilo ono nadšení. Když opominu design, určitě musím zmínit i to, že v porovnání se “šestkou” se XS drží bez jakéhokoliv krytu o poznání lépe a to i přesto, že je nepatrně větší. Paradoxní je, že pocitově mi oba telefony přijdou zhruba stejně těžké, ačkoliv je mezi nimi zhruba padesátigramový rozdíl.

Displej je neokoukaná pohádka

Pokud přecházíte stejně jako já z několik let starého modelu, brada vám spadne hned několikrát a jednou to bude právě díky displeji. Ten je totiž zkrátka fenomenální a s tím z iPhonu 6 se nedá srovnat. Je viditelně jemnější, barvy jsou živější, vše je na něm dokonale ostré a tak exkluzivní černou, jakou je displej schopen zobrazit, nepoužil Apple snad ani na tisk manuálu v krabičce oné “šestky”. Z klasického obdélníku si též na nový tvar se zaoblenými rohy a horním výřezem zvyknete v cuku letu a po pár hodinách jeho používání už vám začne obdélníková klasika připadat trochu nudná. 

Co vás rozhodně nadchne, je určitě Face ID. Abych byl upřímný, ani ve snu by mě nenapadlo, jak moc spokojený s ním budu, jelikož jsem nikdy pořádně nepřemýšlel nad tím, kde všude vlastně Touch ID k přihlašování či odemykání používám. Nejen, že je Face ID rychlé, ale zkrátka po vás prakticky nic nechce. Zatímco u Touch ID jste museli položit prst na senzor, Face ID si vás mrknutím oka oskenuje a voilà, přístupy do všeho jsou vám k dispozici. Nenaplnily se ani mé obavy z odemykání telefonu v autě či v posteli. Face ID si totiž s vaším obličejem poradí i v případě, že nejste přímo naproti telefonu či jste po pár hodinách spánku ještě pomačkaní a půl obličeje máte pořád zabořený v polštáři. Už nyní se navíc těším na zimu a to jen kvůli tomu, jak moc si užiji v třeskutých mrazech odemykání telefonu bez nutnosti vytáhnout palec z rukavice.

Strašákem pro mě bylo i dobíjení. U “šestky” se časově dalo bez problémů vydržet, když se však objevily první testy nabíjení nových iPhonů s 5W adaptérem, ježily se mi vlasy na hlavě. Tři hodiny “z nuly na sto” jsou totiž prostě úlet. Jasně, rychlonabíječka tento čas značně zkrátí, jelikož ji však Apple nepřibaluje do krabiček, je pro mnoho uživatelů tato varianta zapovězená. S potěšením ale mohu říci, že ani nabíjení 5W adaptérem problém není. iPhone XS má totiž parádní výdrž baterie, která vám zajistí, že i při intenzivnějším používání jej do večera úplně nevybijete. Ve výsledku jej tak nedáváte na nabíječku s 0 %, ale například se 30 %, což samozřejmě čas potřebný k dobití výrazně zkrátí. Navíc ruku na srdce, kolik z nás dobíjí telefon jinak než přes noc. Pokud patříte do skupiny “nočních nabíječů” i vy, asi příliš neřešíte, zda máte telefon nabitý ve 2 ráno nebo v 7. Důležité je, aby byl ráno na 100 % a to zkrátka je. 

O rychlosti telefonu se nejspíš ani zmiňovat nemusím, jelikož je jasné, že oproti čtyři roky starému modelu má XS jasně navrch. Na druhou stranu ale musím říci, že i přes horší kondici baterie jsem se u předešlého modelu s žádnými výraznými omezeními nesetkal a jeho využívání bylo až do poslední chvíli vcelku plynulé. Samozřejmě ale ne tak, jak na iPhonu XS. 

Když focení začne bavit jen díky tomu, co máte zrovna v kapse

Asi nejúžasnější věcí z celého iPhonu XS je pro mě jeho fotoaparát. Hned na úvod musím říci, že nejsem žádný fotografický expert, tisíc fotek za měsíc opravdu nenafotím a fotoaparát u iPhonu 6 mi přijde velmi kvalitní. Tedy přišel alespoň do minulého pátku. XS je totiž v tomto směru skutečně neuvěřitelné a fotky, které dokáže zachytit, si zamilujete. Jak mě focení nikdy nebavilo ve smyslu, že bych chodil po venku vyloženě s vidinou zachycení super snímků, tak s pořízením XS pomalu na tuto vlnu také najíždím. V ruce totiž máte něco, u čeho si jste již dopředu jistí, že vyfocená fotka bude stát skutečně za to a každé zmáčknutí spouště si náležitě užíváte, abyste se pak mohli pár desítek vteřin rozplývat nad tím, jak úžasně je předmět vyfocen. Opravdu dlouho se mi nestalo, abych jen tak šel po venku a dostal chuť něco vyfotit. To se ale s iPhonem XS v mé kapse mění. Přijdu si sice trochu jako cvok, když se po pár desítkách metrů zastavím, vytáhnu telefon z kapsy a nechám vedle sebe čekat přítelkyni, zatímco se rozplývám nad úžasnou (a ničím výjimečnou) fotkou zachycenou před pár vteřinami, ale člověk si zkrátka nemůže pomoci. Fotoaparát si zkrátka zamiluje každý a to bez ohledu na to, zda přecházíte z iPhonu 4S, 6 nebo 8. 

Srovnání fotek z iPhonu 6 (vpravo) a iPhonu XS (vlevo):

Pár fotek zachycených na podvečerní procházce:

Abych však jen nechválil, najdou se i věci, které mě trochu vytáčí. Tou zřejmě největší je nemožnost položit telefon bez krytu na záda bez toho, aby se neviklal kvůli duálnímu fotoaparátu. Jasně, můžete na něj nasadit kryt a tím viklání zamezit. Není ale škoda ten parádní design skrýt pod tlustým krytem? Myslím si, že určitě ano. Strach z poškození fotoaparátu mě ale stejně nakonec k jeho pořízení přiměje. Druhá věc, která mě mrzí, nelze dávat za vinu ani tak samotnému iPhonu, ale přímo Applu. Jedním z důvodů, proč jsem přemýšlel nad iPhonem XS Max bylo i to, že jsem čekal, že u něj Apple umožní propracovanější multitasking, který známe například z iPadů a který mi přijde skutečně super. Bohužel, nic takového se nekoná, přestože displej je na to už minimálně u většího modelu velký dost. U softwarových funkcí ale ještě chvíli zůstaneme. Neuvěřitelně mě irituje i dosavadní nepodpora Apple Pay, které by posunulo jablečný ekosystém v České republice a na Slovensku na zcela novou úroveň. Kdyby zde Apple tuto službu (a s ní třeba i pár dalších) zavedl, mnohým lidem by začaly dávat ceny jeho produktů daleko větší smysl a jablíčkáři by nemuseli být škatulkováni jakožto lidé, kteří si potřebují drahou elektronikou něco dokazovat. Nyní si ale toto označení možná tak trochu zasloužíme. Využíváme totiž věc, jejíž potenciál nejsme zatím schopni z velké části využít. Posledním mínusem je pak obsah balení, na který jsme si však už za poslední roky tak nějak zvykli a tak se spíš sám sebe ptám, zda má vůbec cenu dávat absenci rychlonabíječky Applu za vinu. 

Jak bych tedy iPhone XS z pohledu dlouholetého uživatele iPhonu 6 zhodnotil? Samozřejmě jako perfektní telefon. Ano, je drahý. Ano, vypadá jako loňský model a ano, za rok bude už možná v některých věcech překonaný. Nabízí mi ale neuvěřitelné možnosti, které vás zkrátka musí bavit a to i přesto, že se mnohdy nejedná o úplnou novinku. Coby uživatelé staršího iPhonu vás totiž nadchne například i taková hloupost, jakou je 3D Touch. Tento krásný kousek technologie se tedy dle mého názoru rozhodně pořídit vyplatí a to v jakékoliv úložné variantě. Všechny tři vám totiž začnou dávat v případě, že je využijete pokud možno na maximum, smysl a to i přes vysokou cenu.

xs ip6 fb

Dnes nejčtenější

.