Zavřít reklamu

Společně s příchodem nového iOS 12 jsme se také dočkali úplně nové, přepracované aplikace Měření. Tato aplikace je vytvořena tak, aby vám jednoduše pomocí fotoaparátu změřila různé objekty – stačí, abyste na ně namířili fotoaparát. Apple na rozšířenou realitu (augmented reality) vsází opravdu hodně, což jsme si mohli všimnou i na letošní konferenci. Přesně proto jsme se aplikace Měření dočkali – aby Apple svým uživatelům ukázal, že rozšířená realita je a bude opravdu mocná. Dovedete si představit, že v budoucnosti už nebudete na měření potřebovat metr? Bude vám stačit pouze váš iPhone, kterým určitý objekt zaměříte a aplikace provede měření místo vás. Pojďme se tedy podívat, jak novou aplikace Měření v iOS 12 používat.

Jak používat Měření v iOS 12

Na našem zařízení, na kterém máme nainstalovaný operační systém iOS 12, otevřeme nativní aplikaci Měření. Na obrazovce se zobrazí, abyste pohybovali iPhonem – většinou stačí, abyste udělali „lehký sken“ okolního prostředí, aby se iPhone kalibroval. Jakmile oznámení zmizí, tak můžete začít vesele měřit. Zařízení přiblížíme k objektu, který chceme začít měřit, dokud se neobjeví elipsa. Poté si pomocí pluska v dolní části obrazovky přidejte bod, kde chcete začít. Nyní stačí otočit kameru ke druhému bodu, kde má měření skončit – poté klikněte na plusko. Vytvoří se úsečka společně s naměřenými hodnotami. Pokud chcete v měření pokračovat, opět stiskněte plusko na bodu, kde jste skončili. Poté měření opět ukončete. Tento postup provádějte do té doby, dokud nezměříte celý objekt. Po měření můžete na každou úsečku kliknout, abyste si zobrazili informace o konkrétním měření.

Pokud se vám jedno měření nepovedlo, můžete využít tlačítko zpět v levém horním rohu obrazovky. Pokud chcete celé měření ukončit, tak stačí v pravé horní části obrazovky kliknout na ikonu koše. A pokud si chcete změřený objekt vyfotit i s naměřenými údaji, tak stačí, abyste pomocí ikony spouště v pravém dolním rohu vyfotili fotografii. V dolním menu se ještě mimo metru nachází vodováha, kterou můžete znát z aplikace Kompas, kde se v minulých verzích iOS nacházela.

Automatické měření

V některým případech se iPhonu podaří změřit hranatý objekt, který rozpozná, ještě před tím, než začnete měřit. To poznáte tak, že se skrze plochu objektu vytvoří žlutá plocha, na kterou stačí kliknout. Po kliknutí se objeví délky objektu.

Přesnost

Přesnost aplikace Měření závisí na hodně aspektech. Jednak je nutné, aby byl zajištěn dostatek světla. Dále přesnost také závisí na tom, jak přesně umístíte body pro měření. Aplikace Měření ještě tedy samozřejmě není úplně dokonalá a s největší pravděpodobností se objeví nějaké odchylky. Avšak pokud potřebujete rychle něco přibližně změřit a nemáte po ruce metr, je aplikace Měření to, co právě hledáte. Dle mého názoru bude za pár let tato aplikace schopna nahradit nynější metry a vše budeme měřit pouze pomocí kamery našeho iPhonu.

Na úplný závěr jen dodám, že Měření je k dispozici na všech zařízeních, které mají procesor A9, A10, A11 Bionic a A12 Bionic, tzn:

  • iPhone 6s a 6s Plus
  • iPhone 7 a 7 Plus
  • iPhone SE
  • iPad Pro (9.7, 10.5 nebo 12.9) – první i druhá generace
  • iPad (2017)
  • iPhone 8 a 8 Plus
  • iPhone X
  • iPad (2018)
  • iPhone XR
  • iPhone XS a XS Max
mereni_measure_Fb

Související články

Dnes nejčtenější

.