Jak to vypadá se startem eSIM v České republice? Máme vyjádření T-Mobilu

Jednou z největších novinek trojice nedávno představených je bezpochyby režim Dual SIM Dual Standby (DSDS), díky kterému bude konečně možné využívat v iPhonu hned dvě čísla různých operátorů. Jedno číslo do telefonu dostanete skrze klasický slot na SIM kartu, druhé pak přes eSIM, což je čip integrovaný přímo v zařízení. Právě podpora eSIM ale v České republice doposud pokulhávala a nemůžeme si kvůli ní užít například ani Apple Watch s LTE. Nicméně po oznámení této novinky se na webu Applu objevil seznam operátorů v jednotlivých zemích, kteří budou tuto novinku u iPhonů podporovat, mezi kterými nalezneme i jednoho českého zástupce – T-Mobile. 

Jelikož jsme doposud slýchali jen o testování eSIM, informace o podpoře této technologie ze strany českého operátora nás velmi mile překvapila. Rozhodli jsme se proto tiskové oddělení T-Mobilu kontaktovat a požádat ho o pár upřesňujících informací. To nám obratem vyhovělo a poslalo krátké vyjádření:

“T-Mobile na implementaci eSIM pracuje už několik let a jsme v poslední fázi testování. Děláme vše pro to, abychom zákazníkům přístroje s eSIM nabídli co nejdříve. O bližší informace se s Vámi včas podělíme.”

Z vyjádření je tak jasně patrné, že T-Mobile finišuje a podporu eSIM pro nové iPhony hodlá velmi brzy spustit. To samé se však bohužel nedá říci o Apple Watch s LTE. I na jejich příchod jsme se totiž samozřejmě zeptali s vidinou, že se třeba konečně dočkáme kladné odpovědi v podobě předpokládaného data spuštění prodejů. Nicméně nepochodili jsme. Vyjádření T-Mobilu k příchodu Apple Watch zní: 

“Podpora eSIM je jednou z podmínek, kterou operátoři musí splnit pro uvedení Apple Watch s LTE na trh, každopádně není jedinou. Zda a kdy se hodinky dostanou na pulty obchodů v České republice zatím nejsme schopni říct”. 

Ačkoliv nemůžeme se stoprocentní jistotou říci, co přesně stojí příchodu Apple Watch s LTE v cestě, je to pravděpodobně neschopnost podpory eSIM u dalších operátorů. Když totiž Apple své hodinky před rokem představoval, nechal se slyšet, že je bude prodávat jen v těch zemích, kde bude mít eSIM podporu minimálně od dvou operátorů, čímž zamezí možným problémům se zákony. Pokud tedy další čeští operátoři nepřijmou tuto novinku, bohužel se jejich příchodu nedočkáme. Nicméně už to, že si užijeme eSIM alespoň na nových iPhonech, je rozhodně důvod k radosti. 

Podporou DSDS se pochlubí jak řada XS, tak i řada XR:

|
16
Leitz

Diskuze

  Josef Skocdopole

  Je zde nekdo kdo vi, jak presne esim funguje? Mam spis konketnejsi otazku. Budu moct mit v telefonu pouze esim bez klasicke sim?

  Reagovat

  Esim by měla běžet na čipu který je integrovaný na základní desce v telefonu. Tudíž klasická sim již nebude potřeba. Všechny údaje a informace z klasické sim by měl operátor nahrát přímo na čip esim karty.

  Reagovat

  eSIM v iPhone bude fajn, ale eSIM v Appple Watch je mnohem důležitější protože pak už nebude nutné s sebou pořád nosit iPhone!!!
  S českými operátory byl vždycky problém…na to jak jsme dobří v bezkontaktních platbách, tak jsme špatní s uváděním nových technologií v oblasti komunikace. A do háje…proč ještě neběží Apple Pay!!! Sice nevím jestli Apple Pay funguje bez iPhone, ale uvědomte si tu parádu vyrazit ven jenom s Apple Watch a Air Podama…!!!

  Reagovat
  Daniel Maksimovic

  „fyzická“ simkarta umí něco, co esimka nedokáže. jeslti to je tak, že mobilní operátor tohle přehlíží protože nemá data, že se k tomu postaví až to bude vědět, potom odmítá nést zodpovědnost za cokoliv a neponaučil se. pokud nemá na to kvalifikované odborníky, pak nevím kde je problém někoho oslovit. točíme se tu pořád do kolečka. já si přeju mít paeagas simkartu, ta umí pro mě něco, co jiná simkarta neumí. je to tu s hvězdičkou – tenhle příspěvek. asi to je teda osobní.

  Reagovat

  Docela zajímavé je, že český T-Mobile je přímo na stránkách Apple uváděn jako operátor, který eSim podporuje https://support.apple.com/en-us/HT209096

  Reagovat

  Řekl bych že to je proto, že má info od T-Mobilu že službu spustí cobydup (během pár měsíců). Fakt by to bylo super.

  Reagovat

  To bych čekal, že by tam Apple měl něco jako již brzy nebo tak něco. Jinak k eSim pro Watch. Zdá se mi, že tam musí být nějaký jiný problém proč to nepouští do Čech. Když se podíváme na seznam zemí v EU, kde se Apple Watch 4 budou prodávat tak je jich tam několik které mají jenom jednoho operátora (Itálie, Francie, Dánsko). Takže buď je to jenom fáma a nebo to je něco co požaduje náš zákonodárce, protože jsme jako obvykle papežštější než papež.

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz