Zavřít reklamu

Dámy a pánové, zlatý hřeb večera je konečně tady. Po měsících spekulací světu Apple před malou chvílí ukázal nástupce prémiového iPhonu X, který se mezi zákazníky těšil prakticky až doposud obrovské oblibě. Oproti loňsku jsme se však nedočkali prémiového modelu pouze jednoho, ale rovnou dvou a to samozřejmě v různých velikostech. Vedle klasického 5,8” modelu nám totiž Apple nadělil i mnohými uživateli vymodlenou větší 6,5” verzi označenou jako iPhone XS Max. Dost ale bylo úvodních formalit, pojďme si nové vlajkové lodě Applu představit. 

Design, displej a zvuk

Pokud jste doufali, že se u letošních iPhonů dočkáme oproti loňsku velkých designových změn, budeme vás muset zklamat. Design obou nových iPhonů je totiž prakticky totožný s tím, který Apple zvolil u jejich loňského bratříčka – tedy samozřejmě vyjma velikosti většího modelu. U obou čerstvě představených iPhonů tak nalezneme zaoblené rohy, ocelový rám, skleněná záda a hlavně perfektní OLED displej, do kterého v jeho horní části zasahuje černý výřez skrývající řadu senzoru pro Face ID a samozřejmě reproduktor. 

U displeje ještě chvíli zůstaneme. Podruhé v historii Applu jsme se totiž dočkali OLED panelu, který se může pyšnit perfektním kontrastním poměrem 1 000 000 : 1. Stejně jako vloni si u iPhonu užijete technologii HDR10 a Dolby Vision, díky čemuž budou barvy na displeji skutečně dokonalé. Skvělou vychytávkou je pak i použití True Tone, což je technologie, která upravuje barvy na displeji s ohledem na okolí telefonu, díky čemuž vypadají přirozenější a pro oči uživatele jsou příjemnější. Všechny tyto věci ale nabízel vloni i iPhone X, takže rozhodně nepřekvapí. Co se týče samotného rozlišení 120 Hz Super Retina HD displeje, to je u menšího 5,8” modelu 2436 x 1125 (458 ppi) a u modelu většího pak 1242 x 2688 (458 ppi). Celkově Apple označuje nové displeje za ty nejlepší, co kdy byly v telefonech od Applu použity. Velikost iPhonu XS Max, ta je shodná s klasickými „pluskovými“ iPhony.

Kvůli bezdrátovému nabíjení vsadil Apple opět na skleněná záda, která obklopuje ocelový rámeček. Oba iPhony podporují jako jejich předchůdci standard Qi, takže je dobijete takřka na jakékoliv bezdrátové nabíječce. Právě tento standard je totiž ve světě nejrozšířenější. Co se pak týče odolnosti skla, ta by měla být u nových modelů opravdu mimořádná. Podle Applu bylo totiž u nových iPhonů využito nejodolnější sklo, které se vůbec kdy na smartphonech objevilo. Díky většímu displeji u iPhonu Xs Max lze využívat spoustu aplikací daleko lépe, než kdy dříve.

Milovníky zvuku pak určitě potěší to, že větší z dvojice iPhonů chlubí výrazně vylepšeným stereo zvukem, který vás zkrátka vtáhne do děje. Ať už sledujete videa, hrajete hry či natáčíte záběry s rodinou, zvuk bude u většího iPhonu skutečně perfektní.

Skvělým vylepšením je ochrana IP 68, díky které můžete svůj iPhone potopit do hloubky dvou metrů na půl hodiny a být si jistí tím, že se s telefonem nic nestane. Podle slov Applu by měl nový iPhone bez problému vydržet polití vínem, pivem či dalšími druhy tekutin, aniž by přišel k jakékoliv úhoně.

Face ID

Když vloni Apple představil Face ID, které nahradilo legendární Touch ID, vyvolal tím u mnohých uživatelů rozpaky. Ačkoliv měla být technologie podle jeho slov mnohonásobně bezpečnější, jableční zákazníci ji zkrátka zprvu příliš nevěřili. To se ale brzy změnilo a Face ID začalo být u uživatelů velmi oblíbené. U obou nových iPhonů jsme se proto dočkali opět Face ID, které je podle Applu díky novým algoritmům opět několik úrovní bezpečnější a hlavně rychlejší, než tomu bylo u iPhonu X.

Procesor A12

V prémiových iPhonech se samozřejmě objevil i zcela nový procesor Apple A12 Bionic s 64bitovou architekturou, který dle slov Applu loňský mimořádně výkonný A11 Bionic v mnoha ohledech překonává. Jedná se totiž o nejvýkonnější a nejchytřejší čip, který byl kdy ve smartphonu použit. 

Nový A12 je vyroben 7nm technologií a skládá se z celkem tří částí – CPU, GPU a nového Neural Enginu, který zvládá 5 bilionů operací za sekundu. Nová část procesoru obsluhuje řadu důležitých funkcí, díky čemuž je celkově telefon znatelně rychlejší. CPU má celkem 6 jader šest jader, přičemž 2 výkonnostní jsou oproti loňsku o 15 % rychlejší a 50% úspornější, GPU se pak oproti loňsku zlepšila o 50 %. Díky novému řadiči, který zvládá využívat všechny jádra současně, je nový procesor schopen dosáhnout o 50 % vyššího výkonu při maximální zátěži. Třešničkou na dortu je pak jeho mimořádná úspornost, díky které se výdrž iPhonu Xs oproti jeho bratříčkovi prodloužila o půl hodiny, větší iPhone Xs Max má pak o hodinu a půl větší výdrž než iPhone X.

Fotoaparát jak z jiné dimenze

Vylepšení se dočkaly i fotoaparáty a to jak blesk, který je nyní True Tone tak i oba objektivy. Mnohem zajímavější je však to, že díky velmi výkonnému procesoru a propracovanému softwaru má být podle Applu fotografování jednodušší než kdykoliv předtím.  Velký vliv na to má i novinka ve formě Smart HDR systému, která dokáže zachytit perfektně i ty nejmenší detaily, které následně spojí do jednoho vysoce kvalitního celku. Nově je možné upravovat míru bokeh efektu (rozmazané pozadí) po vyfocení fotografie v režimu Portrét.

Obří úložiště

Velká změna se udála i v úložných variantách . Zatímco v minulých letech jsme si mohli koupit iPhone s maximální kapacitou úložiště 256 GB, letošek nám Apple nadělil u této prémiové řady úložiště dvakrát větší. Jak u menšího, tak i u většího modelu budeme mít na výběr z 64 GB, 256 GB a nově i obřích 512 GB. Díky tomu by nás tak již neměl téměř nikdy trápit nedostatek místa například při fotografování či nahrávání 4K videa, které je na úložiště skutečně velmi náročné.

Podpora Dual SIM

Spekulace se naplnily i v případě příchodu Dual SIM telefonů Jak iPhone XS, tak i jeho bratříček XS Max totiž podporují dvě SIM karty v režimu Dual SIM Dual Snandby, přičemž jedna je fyzická a druhá eSIM. Pro Čínu si pak Apple přichystal speciální verzi iPhonu se slotem pro dvě fyzické SIM karty.

Cena a dostupnost

Zatímco vloni jsme si na „desítku“ počkali pěkných pár týdnů, letos se Apple s výrobními problémy díky nabitým zkušenostem potýkat nemusel. Oba iPhony budou proto dostupné již od 28. září u nás, přičemž předobjednávky odstartují již 21. září. Cena těchto modelů začíná na 999 dolarech u menší 5,8″ verze a na 1099 dolarech u 6,5″ verze. Spekulace s nižšími cenami se tak bohužel nenaplnily.

iPhone-XS-10.38.56

Dnes nejčtenější

.