Zavřít reklamu

Technoligický magnát Elon Musk sa nedávno zúčastnil rozhovoru v podcaste, kde ho pozval známy moderátor Joe Rogan. V interview sa rozhovoril o niekoľkých veciach spoza stien spoločnosti Tesla, z ktorých azda najzaujímavejšou boli jeho plány na vývoj elektrického nadzvukového lietadla. Ohľadom tejto témy kráča Elon už dlhé roky a podľa najnovších zdrojov sa zdá, že sa ho spoločnosť naozaj snaží vyrobiť. V blízkej budúcnosti sa ho s istotou nedočkáme aj napriek tomu, že celkový koncept spojený s návrhmi je pripravený.

Na podobných projektoch chce hlava spoločnosti Tesla spolupracovať s tímami vývojárov svojej druhej firmy v podobe SpaceX. Podľa jeho slov by malo byť lietadlo stopercentne schopné kolmého vzlietnutia. Od klasických lietadliel sa má líšiť samozrejme pohonnými prvkami, čo má zabezpečiť niekoľko supervýkonných elektromotorov. Tie by mali zabezpečiť nadzvukovú rýchlosť a let v doteraz nedostupných nadmorských výškach. Prototyp sa ale nechystá prezentovať ako so spolupracovníkmi, tak ani so širokou verejnosťou. K tejto problematike dodal nasledovné:“ Lietadlo pre mňa momentálne nepredstavuje prioritu. Dôloežitý je pre mňa vývoj elektromobilov, solárnych energetických riešení a ich následné uskladňovanie a rozširovanie. Tieto veci predstavujú omnoho dôležitejšie prvky portfólia Tesly, ako vývoj supersonického lietadla.

Musk sa ďalej negatívne rozhovoril na adresu fosílnych palív. Podľa neho sa jedná o najhorší a najhlúpejší experiment ľudských dejín. „Zahrávame sa s niečím, čo bude mať o niekoľko desiatok rokov fatálne následky nie len na atmosférický obal Zeme, ale celkovo na planétu ako spolupracujúci celok. Mali by sme sa oveľa viac zaujímať obnoviteľné zdroje energie. Momentálnou špičkou v tejto sfére je solárna a elektrická energia, ktorá sa javí ako najlepšie riešenie nielen momentálneho obdobia, ale aj v zmysle dopadu na budúce generácie,“ varuje Musk na tému využívania fosílnych palív.

Zlatým klincom programu však bol moment, keď Rogan ponúkol Elonovi jointa. Ten najprv zareagoval celkom prekvapene, no po otázke, či sa jedná o legálnu záležitosť nezaváhal a potiahol si. V Kalifornii je síce marihuana v rekreačnom určitom množstve legálna, no napriek tomu jej Elon neholduje. Podľa jeho slov znižuje jeho produktivitu a ako všetci vieme, pri počte všetkých projektov a plánov musí byť riaditeľ niekoľkých popredných spoločností stále v strehu.

Elon priznal, že marihuanu nefajčí takmer nikdy, pretože znižuje jeho produktivitu

Napriek tomu je však veľmi sympatické vidieť, že aj tak kontroverzný človek ako Elon má svoje limity. Jeho vyjadrenie na tému elektrického lietadla sa možno jedného dňa dočká reálneho spracovania, no do tej doby sa musíme uspokojiť „len“ s vesmírnym programom v iniciatíve kolonizácie Marsu, nových elektromobilov z dielne Tesla alebo podzemných foriem dopravy z produkcie The Boring Company.

Musk

Dnes nejčtenější

.