Zavřít reklamu

Ľudská túžba po neustálom objavovaní nás v minulom storočí zaviedla nielen k revolučným objavom, ale aj k ceste do vesmíru. Od prvého letu na obežnú dráhu alebo pristátia na mesiac však prešli už dlhé roky, počas ktorých sa technológia pochopiteľne zmenila. Okrem nových materiálov, spôsobov konštrukcie alebo samotného vyhotovenia raketoplánov sa však inžinieri už roky potýkajú s problémom transportu objektov a ľudí na obežnú dráhu. Štandardný postup za použitia rakiet a vesmírnych plavidiel je však veľmi nákladný, nebezpečný a namáhavý, preto sa vedci usilujú o vývoj akéhosi „vesmírneho výťahu“, ktorý by zabezpečil prenos satelitov, družíc, nástrojov, ale aj astronautov do otvoreného vesmíru. Tento na prvý dojem futuristický plán je však bližšie k realizácii ako kedykoľvek predtým. Projektu sa totiž chytili japonské vedecké tímy, ktoré sa chystajú otestovať „vesmírny výťah“ v praxi.

Nebude sa však jednať o reálne prevedenie tunelu medzi povrchom Zeme a otvoreným vesmírnym priestorom. V pripravovanom teste, ktorý prebehne koncom tohoto mesiaca, sa dočkáme skúšky tunelu v miniatúrnej mierke. Test bude prebiehať na báze prepojenia dvoch satelitov prostredníctvom krátkometrážneho kábla, ktorý bude medzi satelitmi napnutý. Cez kábel bude prechádzať miniatúra výťahu, ktorá prejde od jedného satelitu k druhému a následne sa vráti späť. Táto skúška má za úlohu otestovať rovnomerné napnutie, silu a odolnosť káblového prepojenia. Po potenciálnom úspechu testov sa môžu vedci sústrediť na projekty zohľadňujúce skutočné veľkosti objektov.

Konceptov týkajúcich sa tejto problematiky je naozaj mnoho. Niektoré vyzerajú na prvý pohľad obzvlášť bizarne.

K reálnemu prevedeniu tejto skutočnosti sme však stále ďaleko. V budúcnosti by sme sa mohli dočkať komplexného systému, ktorý by zabezpečil čistý prechod z povrchu Zeme, až do otvoreného priestoru na obežnej dráhe. Pre čo najpresnejšie výsledky a elimináciu skreslenia by sa tento výťah musel nachádzať v okolí rovníka a disponovať skalopevným ukotvením k zemskému povrchu. Je však veľmi nepravdepodobné, že sa vedcom podarí vymyslieť technológiu, ktorá by udržala výťah v dokonale vertikálnej polohe. Nechajme sa preto prekvapiť výsledkami testov, ktoré už čoskoro zorganizujú vedci z Japonska a takisto ich následnými plánmi do budúcnosti.

japonsko

Související články

Dnes nejčtenější