iPhone 3G se poprvé před 10 lety objevil na pultech obchodů. Co nového tehdy přinesl?

Včerejšek se nesl v duchu oslav 10. narozenin App Storu v systému iOS a i dnešek je dnem výjimečným. Přesně před deseti lety, tedy konkrétně 11. července 2008, se totiž na pultech obchodů objevil druhý jablečný telefon – iPhone 3G. Ten měl navázat na svého úspěšného předchůdce iPhone 2G a úroveň telefonů od Applu posunout opět o kus dál.

Apple iPhone 3G přinesl několik poměrně zajímavých vylepšení. Pochlubil se například GPS či podporou 3G, která nahradila EDGE, Díky tomu se tak přenos dat výrazně zrychlil. Ani GPS, které se nám může zdát v této době jako naprostý standard, však rozhodně nebylo v telefonu na škodu a vyvolalo velmi pozitivní reakce. 

Cupertinský gigant připravil pro novou verzi svého telefonu i novou verzi softwaru, který se tehdy ještě nazýval iPhone OS 2. V tom se mimo jiné představila vylepšená aplikace Mail a hlavně a především App Store, bez kterého si nyní nedokážeme využívání jablečných telefonů takřka představit. Není se však čemu divit. Z uzavřeného produktu totiž vytvořil příchod App Storu produkt otevřený a přizpůsobivý požadavkům svých zákazníků, o což se staraly aplikace v něm.

Mrkněte na pár screenshotů z unboxingu iPhonu 3G: 

Cena, která se neodmítá 

Nebyly to však jen vylepšení, na které iPhone 3G lákal. Apple u něj totiž tehdy nastavil i velmi příjemnou cenu 199 dolarů, ke které se vázala dvouletá smlouva s operátorem. I přesto byl ale iPhone zhruba o 60 % levnější než jeho předchůdce. Ten totiž začínal na 499 dolarech, což je na telefon, který na trhu začínal, skutečně vysoká částka. Nicméně jak nám historie ukázala, ne tak vysoká, aby iPhonu zabránila v úspěchu.

K nižší ceně se mohl Apple uchýlit možná i díky použití nových materiálů. Hliníková záda iPhonu 2G totiž nahradily záda z tvrdého polykarbonátu. Ten Apple přebarvil jak do klasické černé, tak i do elegantní bílé barvy, která též svět zaujala.

Podtrženo, sečteno – iPhone 3G byl skutečně lákavým telefonem, což se potvrdilo i na jeho prodejích. Jen za první prodejní víkend jej Apple prodal jeden milion kusů, což bylo při srovnání s jeho předchůdcem nevídané. iPhone 2G totiž potřeboval na prodání jednoho milionu kusů 74 dní, tedy zhruba 36x více času, než kolik stačilo iPhonu 2G. Skvělé prodeje iPhonu 2G ocenil i sám Steve Jobs, který na jeho adresu pronesl “74 dní nám trvalo, než jsme prodali jeden milion prvních iPhonů. Nový iPhone 3G má tak za sebou skutečně skvělá start.” 

Přestože se nám může zdát nyní iPhone 3G jako skutečně archaický kousek, tehdy se dal považovat za výdobytek moderní technologie. Díky skvělým prodejům navíc ukázal, že iPhony mají skutečný potenciál a zákazníky přitahují. A to lze potvrdit i dnes. 

| | Zdroj
4
Leitz

Diskuze

  Pamatuji si, jak jsem si pro něj šel. U O2 mi nabídli jakýsi výhodný tarif s daty že prý „bez toho je to jen předražená kalkulačka“ 😀 Ovládání, displej a celková koncepce byla jako z jiného světa. První verze OS toho moc neuměly a na běžné věci jako sledování videí na webu jste mohli zapomenout protože takřka vše bylo ve Flash Playeru. Na každý pád iPhone 3G se mnou prošel kus života a z nostalgie bych si ho snad i pořídil:-)

  Reagovat

  Funkční i dnes, před deseti lety zakoupen u T-mobile 🙂 ve frontě na banány o půlnoci.
  První dva dny to byla předražená kalkulačka, neměli to ještě nastaveno, ale potom to relativně šlapalo jak hodinky. Jo a co si pamatuji, tak v tarifu jsem měl 50 MB dat zdarma.

  Reagovat
  Marr Tinn

  Tie krasne casy..!Pamatam si na to ako dnes,ked som prvykrat vybalil 3G z krabice a vsetci v praci sme to obdivovali:)A pre mna sa tym zmenilo vsetko,telefonovanie,hranie,pocuvanie hudby..oproti vsetkym tym tlacitkovym telefonom to bola neskutocna bomba!

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz