Zavřít reklamu

Bez App Storu v iPhonu či iPadu si nejspíš většina z nás nedokáže své běžné fungování vůbec představit. Díky jablečnému obchodu s aplikacemi totiž máme skvělou možnost nainstalovat si do našich zařízení softwary, které nám usnadní každodenní život a to mnohdy skutečně výrazně. Ať už to jsou různé sportovní trackery, digitální kuchařky, aplikace pro sociální sítě či hry, všechny pochází právě z App Storu, kam jsme se pro ně kdysi vydali. A právě App Store pro iOS slaví dnes své desáté narozeniny. Při této příležitosti se tak rozhodně sluší jeho dosavadní život zrekapitulovat.

Přesně 10. července 2008 odstartoval Apple v 62 zemích, mezi kterými byla i Česká republika, fungování svého jablečného obchodu s aplikacemi. Samotných aplikací jste v něm však v tu chvíli našli skutečně po málu. K 11. červenci 2008 totiž obsahoval App Store asi 500 aplikací, mezi kterými jste už tehdy našli například Facebook, eBay či Shazam. Prakticky ihned po spuštění App Storu si lidé tuto novinku zamilovali a za prvních 24 hodin zaznamenal obchod s aplikacemi první milion stažených appek. 

Takto vypadal první design App Storu: 

Šílenství jménem App Store

Netrvalo dlouho a do App Storu začaly pomalu přibývat další aplikace. Už po čtyřech dnech po spuštění obsahoval obchod s aplikacemi na 800 aplikací, přičemž se mu za tuto krátkou dobu povedl překonat další milník – 10 milionů stažených aplikací. Šílenství okolo aplikací však konce rozhodně nebralo. Ani ne za měsíc po spuštění, konkrétně 2. srpna 2008, zaznamenala hra Super Monkey Ball od Segy 300 tisíc stažený a tržby ve výši 3 miliony dolarů. Už tehdy tak začali mnozí tušit, že se právě otevřel nový zlatý důl, který bude v budoucnu generovat nemalé peníze. 

Vysoké tempo stahování aplikací pokračovalo i nadále. Již na začátku září se Apple chlubil 100 tisíci stažených aplikací z obchodu, přestože v něm v tu chvíli bylo “jen” 3000 softwarů. Právě počet softwarů se však začal výrazně rozrůstat a z původních 500 kusů v roce 2008 se rozrostl na 50 tisíc za jeden jediný rok. V září téhož rok pak překonal App Store hranici 2 miliard stažených aplikací, což byl rozhodně důvod k oslavám. 

I další roky se nesly v podobném duchu. Výrazně vzrůstal jak počet aplikací v App Storu a vývojářů, kteří se na nich podíleli, tak i výše zisků a počty stažených aplikací. Apple však rozhodně na vavřínech neusínal a svůj obchod rozšiřoval do dalších a dalších zemí. Díky tomu tak rostlo i stahování aplikací a s tím spojené zisky. Již 7. června 2010 tak Apple vyplatil vývojářům první miliardu dolarů. O necelý rok později vyplatil Apple vývojářům druhou miliardu dolarů a oslavil překonání 100 milionu stažení aplikace Facebook. 

V roce 2012 slavil Apple již 25 miliard stažených aplikací přes App Store, o rok později již byl tento počet dvojnásobný. Apple se tehdy chlubil tím, že každou sekundu jich uživatelé stáhnou přes 800, což bylo tehdy skutečně neuvěřitelné číslo. Hranice 100 miliard stažení se pak Applu podařila překonat v červnu roku 2015.

Změna designu mu prospěla

Několik dalších let žil App Store svým vlastním životem a dál neuvěřitelně rostl. Apple tomu napomohl například změnou měn, kdy od minulého roku již neplatíme za aplikace v dolarech, ale v našich českých korunách. Díky tomu je tak pro mnohé z nás nakupování o něco příjemnější a díky přepočtu i pár korun ušetříme. Tou největší změnou, ke které se Apple odhodlal za posledních několik let, však je bez debat redesign App Storu. Ten nám zástupci jablečné společnosti poprvé ukázali v červnu loňského roku s tím, že jím chtějí opět rozpumpovat život v jejich obchodě s aplikacemi. Vytvořili v něm tak o poznání příjemnější uživatelské prostředí, díky kterému je objevování aplikací o poznání jednodušší. A jelikož se tento design osvědčil, rozhodl se jej Apple použít i pro Mac App Store v macOS Mojave, který dorazí v září letošního roku. 

Pamatujete si ještě na starou podobu App Storu z iOS 10 a starších?: 

A jakými čísly se může tedy App Store chlubit dnes? Opravdu parádními. Na nedávné WWDC se Apple pochlubil tím, že do App Storu zavítá 500 milionů návštěvníků každý týden, díky čemuž mohl Apple vývojářům vyplatit již na 100 miliard dolarů. Počet aplikací v App Store je nyní zhruba kolem 2,1 milionu, což je též skutečně neuvěřitelné číslo. Tím spíš, když si vezmeme, že se Apple snaží aplikace do svého obchodu skutečně pečlivě vybírat a nepouští do něj na rozdíl od konkurenčního Androidu prakticky vše. 

Doufejme tedy, že bude App Store rozkvétat i nadále a my v něm budeme nacházet aplikace, kterými si můžeme výrazně zpříjemnit používání našich iPhonů či si usnadnit život. Laťka je totiž nastavená rozhodně vysoko. 

app-store-ipad-icon

Dnes nejčtenější

.