Zavřít reklamu

Otec Applu Steve Jobs je mnohými označován za jednoho z největších vizionářů všech dob. Byly to totiž právě jeho sny a vize, které se podařily přetavit ve skutečnost a vyšvihnout tak Apple na výsluní, ze kterého se zatím rozhodně nechystá slézt. Věděli jste například to, že Steve svým způsobem představil App Store již v roce 1983, což je zhruba 25 let před jeho oficiálním spuštěním?

Myšlenku App Storu, který známe nyní, poprvé vyřkl Steve částečně na Mezinárodní konferenci o designu v Aspenu v Coloardu. To mu bylo jen pro zajímavost pouhých 28 let a legendární počítač Macintosh, který proslavila mimo jiné velmi zajímavá reklamní kampaň vycházející z Orwellova románu 1984, měl ještě rok do svého představení. Už tehdy ale lákala Jobse jednoduchost, o které se tehdy v souvislosti s distribucí softwaru nedalo vůbec mluvit. Software byl totiž distribuován na disketách, takže se jednalo o poměrně pomalou a nákladnou metodu, se kterou bychom se nyní nejspíš jen těžce smiřovali.

Steve tehdy na konferenci hovořil o způsobu distribuce softwarů přímo z počítače do počítače. Toho chtěl docílit převodem informací na soustavu jedniček a nul, které chtěl poté distribuovat dál do zařízení. Tehdy však bylo uskutečnění podobné myšlenky prakticky nemožné. Například internet, který bereme nyní jako naprostou samozřejmost, byl ještě v plenkách a jeho využití bylo pouze v armádě. To se po pár letech sice změnilo a jeho dostupnost se začala rozšiřovat, myšlenka online nakupování byla ale stále v nedohlednu. 

Jeden ze slibů nesplnil

Zajímavé je, že již tehdy Steve hovořil například o tom, že velkou výhodou takovéhoto nakupování, je možnost vyzkoušet si software dříve než jej zakoupí. Právě tuto možnost ale Apple po zavedení App Storu a Mac App Storu neumožnil a s její implementace jsme se dočkali až letos, kdy ji díky změně v podmínkách svých online obchodů povolil. Jobsova vize se tak víceméně naplnila až po dlouhých 35 letech. 

Takto Jobs o App Storu v roce 1983 mluvil: 

Dnes nejčtenější

.