Zavřít reklamu

Fortnite, Fortnite, Fortnite. Hra, o které slyšíme takřka na každém rohu, se stala poměrně rychle po svém uvedení jednou z nejoblíbenějších her na světě, u které prosedí dlouhé hodiny denně desítky milionů hráčů. Cíl většiny z nich je však přitom stejný – být co nejlepší. Ne všichni však na to být nejlepší mají. Mnozí hráči se proto uchylují ke stahování různých “pomocníčků”, díky kterým jsou schopni lépe mířit, rychleji běhat a obecně mít oproti ostatním hráčům různé výhody. Některé softwary pak dokonce dokáží přímo ochromit vašeho protivníka tím, že je například zpomalí. Není se tak čemu divit, že mnoho hráčů kouzlu těchto programů podlehlo a s jejich pomocí se snaží vydobýt respekt. Nevědomky se však vystavují velkému riziku.

Programy, které jim mají hraní usnadnit, totiž obsahují škodlivé kódy, které mohou poškodit jejich počítač. Hráči si ale malwary a podobné nepříjemnosti do svých strojů instalují dobrovolně s vidinou zvýhodnění ve hře. Na problém upozornila jako první streamovací služba Rainway, která si všimla spousty nestandardních hlášení, které zpočátku nedávaly příliš smysl. Při důkladnějším zkoumání však přišli její pracovníci na to, že hlášení, které dostávali, způsobují právě z hráčů Fortnite využívajících hacky. Těm měl hraní znepříjemňovat především adware, tedy virus zahlcující reklamou.

Jako nejúčinnější medicína proti podobným věcem je samozřejmě žádné podobné programy nestahovat. Navíc se dá předpokládat, že tvůrci Fortnitu z Epic Games zapracují na jeho lepším zabezpečení, které by mohlo veškeré hacky do budoucna potlačit. Díky tomu by tak již přestalo jejich stahování dávat smysl, ačkoliv ten to nedává již nyní, a šíření různých virů by se zastavilo. Ostatně, jiná cesta nejspíš ani neexistuje. Jen hack, který prozkoumali lidé z Rainway, totiž stáhlo na 78 tisíc lidí. Podobných programů je ale na internetu samozřejmě mnohem více. 

Pokud tedy Fortnite hrajete například na PC s Windows, měli byste se podobným věcem rozhodně vyvarovat. Hráči na macOS a potažmo na iPhonech a iPadech jsou však v tomto případě v bezpečí. 

WHO

Související články

Dnes nejčtenější

.