Zavřít reklamu

USA a Čína vedou v posledních dnech obchodní spor týkající se dovozu zboží právě mezi těmito dvěma zeměmi. Donald Trump minulý týden rozhodl o uvalení 25% cla na zboží dovážené z Číny. Důvodem byl počet dovážených výrobků a obchodní strategie čínských výrobců. Hodnota zboží, kterých se toto clo týká přesáhne miliardu dolarů. Čínská vláda v reakci zavedla stejné opatření na dovážené americké zboží. A aby toho nebylo málo, americký prezident oznámil navýšení cla i pro další čínské zboží. Požaduje, aby Čína změnila své obchodní praktiky.

Apple celou situaci bedlivě sleduje, protože Čína je pro něj velkým trhem. Trump však Tima Cooka ujistil, že iPhonů vyrobených v této asijské zemi se opatření nedotknou. Pokud by se tak stalo, došlo by k velmi bizarní situaci. Výrobek americké firmy Apple by byl v USA o několik procent dražší kvůli clům na zboží dovážené z Číny. Už dříve tento rok se Cook snažil o uklidnění situace mezi těmito dvěma zeměmi. V dubnu se Trump s Cookem setkali v Bílém domě a při této příležitosti zřejmě došlo i na téma přesunutí výroby do USA. O to se totiž Trump už delší dobu usilovně snaží.

Ačkoliv byl Apple prezidentem Spojených států ujištěn, že se ho spor nijak nedotkne, kalifornská společnost má obavy směřující k čínským dodavatelům. Tamní vláda by totiž mohla způsobit opoždění dodávek jednotlivých komponent. Tim Cook se při snaze o udržení dobrých vztahů účastnil i několika konferencí a meetingů s čínskými zástupci, aby docílil co nejužších vztahů a tím i snížení jakéhokoliv rizika.

Je zřejmé, že se tato situace Applu týká opravdu výrazně. A také, že toho hlavní zástupci firmy v posledních dnech moc nenaspali. Není se čemu divit, když je Čína pro Apple jedním z nejdůležitějších trhů. Tamní App Store dokonce už v roce 2016 překonal v tržbách ten americký.

Související články

Dnes nejčtenější

.