Mezi řádky: Jak si vyložit to, že se podpory iOS 12 dočká i stařičký iPhone 5s?

Od systému iOS 11, který Apple představil zhruba před rokem, se toho očekávalo opravdu hodně. Systém totiž tehdy přinesl spoustu novinek v čele s přepracovaným designem uživatelského rozhraní a App Storu, možnosti ukládat Zprávy na iCloud, podporu AirPlay 2 či nový souborový systém. Krom vylepšení však bohužel přinesl i spousty chyb, které se Apple snaží látat prakticky až doposud pomocí drobnějších aktualizací. Když jsme proto začali před nějakým časem slýchat o prvních novinkách z iOS 12, jehož představení jsme se dočkali minulé pondělí, velmi nás všechny potěšila zpráva o tom, že se u tohoto systému zaměří Apple především na jeho optimalizaci a celkově na “dokonalost”, která předchozí verzi iOS tolik chyběla. Později jsme se pak doslechli dokonce o tom, že nový iOS 12 Apple uvolní i pro stařičký iPhone 5s či první generaci iPadu Air, což skutečně na pódiu kongresového centra v San Jose potvrdil. Jak ale vlastně tento krok vnímat?

Nebudeme si nic nalhávat. Podpora 5 let starého zařízení (iPhonu 5s) nejnovějším iOS 12 je ve světě skutečně unikátní a jen potvrzuje to, co se o Applu říká a to sice, že aktualizace a podporu systémů má zmáknuté na jedničku. Navíc se rozhodně nedá očekávat, že by iOS 12 ty nejstarší jablečné produkty zpomalil či by na nich fungoval minimálně stejně mizerně jakožto iOS 11. Pokud by tomu totiž tak bylo, ztratilo by jeho vypuštění na tyto stroje zcela smysl. Proč by se ale k něčemu takovému Applu vůbec uchyloval, když mu musí být jasné, že kvalitním systémem na starších telefonech může ovlivnit prodeje iPhonů nových? Odpověď je dle mého názoru vcelku jednoduchá.

Tímto krokem totiž Apple nepřímo potvrzuje to, že iOS 11 byl skutečně velmi špatný systém plný chyb, které jsou pro Apple do budoucna velkým varováním. Za touto kapitolou však raději Apple udělá tlustou čáru a v budoucnu bude doufat, že na tuto generaci iOS svět víceméně zapomene. Právě podpora iOS 12 na všech zařízeních, na kterých běží iOS 11, totiž může logicky loňský systém zcela nebo alespoň z velké části vymýtit, díky čemuž by se na něj snáze zapomínalo. Trh s iPhony by tak mohl vypadat tak, že pokud sáhnete po iPhonu 5, dostanete v něm iOS 10.3.3. Pokud však zvolíte model o rok novější, ve valné většině případů v něm dostanete nejnovější iOS 12. Žádný produkt, který by byl “držák” iOS 11 totiž zkrátka a dobře neexistuje a pokud uživatelé nebudou vyloženě chtít na tomto systému zůstat, může se skutečně ztratit v propadlišti dějin. 

Apple tak dává za pravdu všem, kteří nad iOS 11 naříkali či ještě naříkají a zároveň nepřímo dementuje svá některá prohlášení o opravách chyb, které měly některé problémy vyřešit ale uživatelé se s nimi i po aktualizacích stejně setkávali. Jak už jsem však psal ve druhém odstavci, toto “doznání” je pro nás všechny velmi dobrou zprávou, protože z něj můžeme vyčíst i to, že Apple dokáže svou chybu skutečně přiznat a na svých zákaznících mu minimálně po této stránce záleží. Pokud tedy skutečně dodrží své závazky a iOS 12 bude šlapat přesně tak, jak se chlubil na WWDC (čemuž minimálně první beta iOS 12 napovídá), máme se skutečně na co těšit. Jako omluvu, zda se tomu tak dá říkat, totiž iOS 12 rozhodně bereme. 

|
21
Leitz

Diskuze

  Miloš Žídek

  Mám 5s a telefon je to pro mně naprosto dostačující, jen teda byla chyba instalovat iOS 11, tak snad to 12 doopravdy napraví a telefon bude vyšlapovat tak, jak když jsem ho před 2roky koupil. A je fakt, že narozdíl od android telefonů zatím o koupi novějšího neuvažuji.

  Reagovat
  Stefanie Mannová

  muzete mi prosim sdelit co je mysleno tou cistou aktualizaci prosim?😉 po tom co jsem si nainstalovala IOS 11.2 tak se mi seka telefon obcas a nevim zda pomuze si nainstalovat tu 11.4 😄 muzete mi prosim poradit nejsem zadny odbornik 😄

  Reagovat

  Znamena to, ze si vsetko vyzalohujes do iCloud a potom zariadenie natvrdo preinstaloujes pomocou .ipsw suboru pre tvoje zariadenie. Vymazu sa tak z neho vsetky tie sracky co sa v nom za mnoho rokov nazbierali.

  No neviem. Mám nainštalovaný iOS 12 a nezdá sa mi že by bol lepší ako 11. Je síce svižnejší a niektoré aplikácie rýchlejšie (fotoaparát, a pod.) ale všetky chyby z iOS 11 ostávajú. Hlavne zamrzí vydrž batérie.

  Reagovat

  Já stále používám na svém iPhonu 6s Plus verzi iOS 10.3.3 a jsem spokojený. Kamarádi co mají šestky, nebo šestky s a přešli na vyšší verzi iOS měli neustále samé problémy. Počkám až bude verze iOS 12 odzkoušená, pak zvážím přejít ze staré dobré 10.3.3 na 12

  Reagovat

  Iphone 5s je stále dobrý a hlavně kvalitní telefon a spousta lidí ho stále ještě používá.sám jsem ho ještě před měsícem měl a vůbec v ničem mě neomezoval.Je jen dobře že dostane iOS 12.

  Reagovat

  Tak já nevím. Je to opravdu unikátní dát nejnovější aktualizaci i na 5 let starý iPhone 5s? Když ho ta předchozí domrvila? Já to spíše považuji za samozřejmost, navíc pak v případě, že mám na trhu jen pár přístrojů/srovnání s androidém\. Já bych v tom zase takový unikat neviděl, Apple vydal parkvil a teď to celý rok napravuje. Toť vše.

  Reagovat

  Potřeboval bych poradit, jestli lze na iOS 12 použít iPhone jako centrálu pro dálkové ovládání HoumeKit? Slyšel jsem zvěsti, že to časem půjde. i na iPhone. Doposud lze použít centrálu jen s Apple TV, HomePod, nebo iPad. díky moc

  Reagovat

  Ostatně proč by jej Apple neměl podporovat? Krom drobností má totožný HW jako iPhone 6 (podstatný je 64bit CPU a 1GB RAM), takže by snad nebyl ani důvod jej z podporovaných vyřadit. Co zvládne iP6 zvládne i iP5S, jen třeba trošku pomaleji. Ale zvládne.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz