Zavřít reklamu

Od systému iOS 11, který Apple představil zhruba před rokem, se toho očekávalo opravdu hodně. Systém totiž tehdy přinesl spoustu novinek v čele s přepracovaným designem uživatelského rozhraní a App Storu, možnosti ukládat Zprávy na iCloud, podporu AirPlay 2 či nový souborový systém. Krom vylepšení však bohužel přinesl i spousty chyb, které se Apple snaží látat prakticky až doposud pomocí drobnějších aktualizací. Když jsme proto začali před nějakým časem slýchat o prvních novinkách z iOS 12, jehož představení jsme se dočkali minulé pondělí, velmi nás všechny potěšila zpráva o tom, že se u tohoto systému zaměří Apple především na jeho optimalizaci a celkově na “dokonalost”, která předchozí verzi iOS tolik chyběla. Později jsme se pak doslechli dokonce o tom, že nový iOS 12 Apple uvolní i pro stařičký iPhone 5s či první generaci iPadu Air, což skutečně na pódiu kongresového centra v San Jose potvrdil. Jak ale vlastně tento krok vnímat?

Nebudeme si nic nalhávat. Podpora 5 let starého zařízení (iPhonu 5s) nejnovějším iOS 12 je ve světě skutečně unikátní a jen potvrzuje to, co se o Applu říká a to sice, že aktualizace a podporu systémů má zmáknuté na jedničku. Navíc se rozhodně nedá očekávat, že by iOS 12 ty nejstarší jablečné produkty zpomalil či by na nich fungoval minimálně stejně mizerně jakožto iOS 11. Pokud by tomu totiž tak bylo, ztratilo by jeho vypuštění na tyto stroje zcela smysl. Proč by se ale k něčemu takovému Applu vůbec uchyloval, když mu musí být jasné, že kvalitním systémem na starších telefonech může ovlivnit prodeje iPhonů nových? Odpověď je dle mého názoru vcelku jednoduchá.

Tímto krokem totiž Apple nepřímo potvrzuje to, že iOS 11 byl skutečně velmi špatný systém plný chyb, které jsou pro Apple do budoucna velkým varováním. Za touto kapitolou však raději Apple udělá tlustou čáru a v budoucnu bude doufat, že na tuto generaci iOS svět víceméně zapomene. Právě podpora iOS 12 na všech zařízeních, na kterých běží iOS 11, totiž může logicky loňský systém zcela nebo alespoň z velké části vymýtit, díky čemuž by se na něj snáze zapomínalo. Trh s iPhony by tak mohl vypadat tak, že pokud sáhnete po iPhonu 5, dostanete v něm iOS 10.3.3. Pokud však zvolíte model o rok novější, ve valné většině případů v něm dostanete nejnovější iOS 12. Žádný produkt, který by byl “držák” iOS 11 totiž zkrátka a dobře neexistuje a pokud uživatelé nebudou vyloženě chtít na tomto systému zůstat, může se skutečně ztratit v propadlišti dějin. 

Apple tak dává za pravdu všem, kteří nad iOS 11 naříkali či ještě naříkají a zároveň nepřímo dementuje svá některá prohlášení o opravách chyb, které měly některé problémy vyřešit ale uživatelé se s nimi i po aktualizacích stejně setkávali. Jak už jsem však psal ve druhém odstavci, toto “doznání” je pro nás všechny velmi dobrou zprávou, protože z něj můžeme vyčíst i to, že Apple dokáže svou chybu skutečně přiznat a na svých zákaznících mu minimálně po této stránce záleží. Pokud tedy skutečně dodrží své závazky a iOS 12 bude šlapat přesně tak, jak se chlubil na WWDC (čemuž minimálně první beta iOS 12 napovídá), máme se skutečně na co těšit. Jako omluvu, zda se tomu tak dá říkat, totiž iOS 12 rozhodně bereme. 

iOS 12 FB

Dnes nejčtenější

.