Zavřít reklamu

Smartphony se staly za dobu své existence nepostradatelnými společníky většiny z nás. Díky svým funkcím nám totiž mohou výrazně ulehčit náš každodenní život. Ať už potřebujete vyřídit maily, objednat si jídlo, najít rychle něco na internetu či sledovat skrze různé aplikace svůj zdravotní stav či současnou polohu, je právě smartphone tou první věcí, po které sáhneme, když chceme výše zmíněné úkony rychle vyřídit. V poslední době se však začaly ozývat hlasy, které tvrdily, že jsme na smartphonech již příliš mnoho závislí a čas, který ztrácíme jeho využíváním, je obrovský. Jako nejlepší řešení tohoto problému se mnohým jevila aplikace či funkce, která bude čas strávený na smartphonu detailně analyzovat a uživatelům v přehledných grafech všechny své naměřené údaje prezentovat. Ti by si měli díky tomu lépe uvědomit, jak moc jsou či nejsou na svůj telefon vázaní. A právě jednu takovou novinku přinesl Apple v iOS 12, který minulé pondělí představil.

Jelikož jsem si první betu iOS 12 nainstaloval ihned po jejím vydání, abych vám mohl spolu s ostatními kolegy přinášet zprávy o veškerých zajímavostech a novinkách, na které v novém systému narazím, samozřejmě jsem si již Čas na obrazovce detailně prohlédl. Přiznám se však, že zprvu jsem příliš nevěřil, že by tato novinka něčí pohled na své využívání iPhonu nějak zásadně změnila. S odstupem času ale musím svůj pohled na věc alespoň částečně přehodnotit. 

Jelikož ke své každodenní práci využívám především Mac a iPhone, bylo mi jasné, že čísla, která se v Čase na obrazovce objeví, nebudou asi zrovna lichotivá. Jablečný telefon se totiž snažím využívat skutečně naplno a lidově řečenu mu dávám “zahulit” od rána do večera všemi možnými úkony. Krom pracovních záležitostí jej samozřejmě využívám i k focení, kontrole sociálních sítí či zkrátka krácení dlouhé chvíle (kterých však naštěstí příliš mnoho není). Přes tohle všechno jsem si ale myslel, že čas s iPhonem v ruce je stále víceméně v normě. Při pohledu na týdenní hodnocení, nebo chcete-li souhrn, však začínám být na pochybách.

Instagram jako novodobá droga

Nemá cenu vás zahlcovat přesnými čísly, která na mě po týdnu využívání této novinky vyskočila, jelikož u každého z vás budou jiná. Kdybych se však měl pustit do hodnocení, či možná raději prvních dojmů z této novinky, skutečně mě zaujala. Pokud totiž máte telefon v ruce poměrně často jako já, možná si již čas s ním tolik neuvědomujete. Když se však po týdnu podíváte do této sekce a zjistíte, že od úterka do pondělního podvečera jste byli na iPhonu či iPadu necelých 18 hodin nějakým způsobem aktivní, což je právě můj případ, asi se zděsíte. 18 hodin je totiž skutečně neuvěřitelně velké číslo a ze sedmi předešlých dní mě osobně ubírá přesně 2,5 hodiny z každého dne (tedy samozřejmě za předpokladu, že byste se na svůj iPhone soustředili 100%, což pravděpodobně neplatí). Zajímavá jsou pak i jednotlivá data z aplikací, díky kterým zjistíte například to, kolik hodin jste strávili prohlížením fotografií na Instagramu či psaním na Messengeru. Právě Instagram je skutečně obří žrout času a jen mě ukradl za posledních 7 dní téměř 5 hodin života.

Kolikrát telefon zvedneš, tolikrát jsi člověkem?

Se stále větším využití pro smartphone jde samozřejmě ruku v ruce i jejich odemykání a následná kontrola notifikací či novinek v aplikacích. I to, kolikrát máte telefon v ruce, vám však novinka spočítá a číslem vás nejspíš též úplně nepotěší. Za posledních 7 dní jsem totiž já osobně zvedl telefon 940 krát, což je též poměrně zajímavé. V přepočtu na čas to znamená, že jsem jej měl v ruce jednou za 8 minut. Kdyby se mě však někdo zeptal, jak často držím telefon v ruce, a já neměl tato čísla v ruce, rozhodně bych takto vysoké číslo neodpověděl. 

Radost vám neudělají ani notifikace. Pokud jste totiž zvyklí na to, že vám chodí skutečně ze spousty aplikací, připravte se, že jich za týden dostanete klidně i tisíce. V mém případě je to například 209 notifikací za den, ve kterých je samozřejmě započítaný Twitter, Messenger, Zprávy, Mail, Facebook, Kalendář a další spousta věcí. Právě sociální sítě však převládají.

Jak tedy novinku zhodnotit? Vcelku jednoduše – plní totiž přesně to, co má. Ukáže vám totiž to, co si vy nejspíš zcela neuvědomujete a pak už je jen na vás, zda se čísly necháte ve svém fungování ovlivnit či nikoliv. Je totiž potřeba si uvědomit i to, že ačkoliv mohou být čísla opravdu velmi vysoká, za úplného strašáka považována být nemusí. I tak je ale super vědět, jak na tom zkrátka a dobře jste, díky čemuž svou závislost na iPhonu rozhodně korigovat. Zda se však od iPhonu oprostíte či nikoliv už závisí čistě na vás. Nástroj od Applu vás k tomu může skrze blokace aplikací a podobné vychytávky, které Čas na obrazovce obsahuje, pouze popostrčit. 

čas u obrazovky iphone

Dnes nejčtenější

.