Zavřít reklamu

Od představení nového iOS 12 už uplynulo zhruba 24 hodin. Za tuto dobu jsme si tak mohli spoustu novinek pěkně prohlédnout, otestovat a zhodnotit, zda jsou skutečně tak užitečné, jak nám je Apple prezentoval. Pět nejlepších novinek z iOS 12, které nás skutečně zaujaly jak prezentací, tak případně i při samotném testování, jsme pro vás proto sepsali do tohoto článku.

1. Zlepšení stability, výkonu a svižnosti

Loňský iOS 11 je v očích mnoha uživatelů updatem, který nikdy neměl přijít. Hodně z nich je totiž přesvědčeno o tom, že jim přechod na něj doslova zabil jejich starý iPhone či iPad, který běžel na předešlém iOS 10 prakticky bez problémů. Na Apple se za to samozřejmě snesla opravdu velká vlna kritiky, která na něj doléhá prakticky až doposud. Možná i proto se rozhodl, že letošní systém žádné obří upgrady nepřinese a zaměří se především na zlepšení výkonu a stability zařízení, což by měly nejvíce pocítit právě starší iPhony a iPady. V praxi to znamená například to, že nativní aplikace Fotoaparát by se měla u iPhonů 6 zrychlit zhruba o 70 %, otevírání aplikací by pak mělo být zhruba dvakrát rychlejší a celkově by si měl se vším iPhone poradit daleko lépe. To vše díky novému power managementu, který dokáže iPhonu zajistit za velmi krátkou dobu maximální výkon namísto pozvolného “rozjíždění se do nejvyšších otáček”. Podtrženo, sečtené – iOS 12 by měl být živou vodou pro všechny produkty podporující iOS 11, zejména pak pro ty starší. 

2. Skupinový FaceTime

Jestli volali jableční uživatelé po něčem opravdu dlouho, byla to možnost skupinových hovorů přes FaceTime. Tato služba je totiž hojně využívaná, ale kvůli možnosti volat si vždy jen s jednou osobou se od ní museli chtě nechtě někteří uživatelé, kteří potřebují konverzovat s více lidmi naráz, obrátit zády. To už ale naštěstí s příchodem iOS 12 neplatí. Apple totiž ukázal, jak parádně skupinové hovory pro FaceTime zvládnul. Do hovoru se může připojit neuvěřitelných 32 osob, přičemž budou všechny ve čtvercových rámečcích, které se budou zvětšovat podle toho, kdo zrovna mluví. Díky tomu tak budou skupinové konverzace velmi přehledné. Milovníky Animoji pak potěší i jejich integrace do této aplikace. 

3. Přepracované notifikace

Pokud patříte mezi tu sortu jablečných uživatelů, která má notifikace povolené téměř u všeho, nejspíš vás včerejší oznámení jejich přepracování velmi potěšilo. Notifikace na uzamčeném displeji se totiž budou nově seřazovat do skupin podle aplikací. Díky tomu tak bude jejich procházení daleko přehlednější, což s sebou samozřejmě přináší i značnou časovou úsporu. A kdybychom tohle všechno opominuli, vypadá tato novinka zatraceně dobře. Už v 1. betě navíc funguje vše parádně plynule, takže je skutečně se na co těšit. 

4. Redesignovaná aplikace Fotky

Velkých změn se dočkala i nativní aplikace Fotky, která vás zaujme především novým systémem vyhledávání fungujícím díky strojovému učení. Ten vám umožní vyhledat prakticky jakoukoliv fotografii doslova za pár vteřin. Do vyhledávače totiž stačí napsat heslo a voilà, zázrak je na světě. Při prvotním testování jsem se při vyhledávání nesetkal s žádným zásadním problémem, což je též určitě potěšující. Navíc se dá i u této novinky očekávat, že jí Apple v následujících betách ještě výrazně vylepší. Už nyní vám však bez problému nalezne při zadání hesla “alkohol” vychlazenou dvanáctku na letní zahrádce či při zadání hesla “strom” fotky s vánočním stromečkem z loňských Vánoc. 

5. ARKit 2

Na rozšířenou realitu klade Apple důraz čím dál více a jeho včerejší prezentace to dokazuje. Právě ARKitu 2 totiž Apple věnoval skutečně moře času a ukázal u něho spoustu zajímavých novinek. Uživatelé se mohou těšit například na novou aplikaci Measure (Měření), díky které budou moci svůj smartphone využívat pomocí rozšířené reality k měření různých objektů. Velmi zajímavou novinkou pro ARKit 2 je podpora více uživatelů, což ve zkratce znamená, že na jeden virtuální předmětu může nahlížet skrze svůj iPhone či iPad vícero uživatelů. Díky tomu se tak otevírají zcela nové možnosti například pro hraní multiplayerových AR her. Super vychytávkou je pak detekce 3D objektů, které mohou díky ARKitu ožít. To jsme si mohli parádně prohlédnout například při prezentaci LEGA, při které k jednomu malému fyzickému domečku přibylo hned několik virtuálních se spoustou obyvatel LEGO města a vše do sebe parádně zapadlo. 

Bonus na závěr – CarPlay 

Na závěr tu pro vás máme věc, kterou ocení jen majitelé automobilů s podporou CarPlay a proto jsem ji ani do pětky TOP novinek v iOS 12 nezařadil. Apple se totiž konečně umoudřil a povolil do CarPlay implementovat i navigační služby třetích stran, takže krom Apple Maps si v CarPlay budete moci s příchodem iOS 12 užít například veleoblíbené Waze či Google Maps, které jsou též hojně využívané. Díky tomuto kroku by se tak mohl CarPlay stát mezi uživateli o poznání oblíbenějším, ačkoliv už nyní to podle průzkumů vypadá, že jeho obliba výrazně roste.

iOS61

A jaká novinka zaujala při včerejší prezentaci vás? Je to jedna z pěti výše zmíněných, nebo dáváte přednost například novým Animoji?

craig-federighi-ios-12-wwdc-2018-720x720

Dnes nejčtenější

.