Zavřít reklamu

Apple se stal za dobu své existence tak obrovským fenoménem, že jsou někteří jeho fanoušci ochotní zaplatit mnohdy i sta tisíce dolarů za produkty, které jsou úzce spojeny s jeho historií či zrodem. Tyto produkty totiž mnohdy končí v aukcích, které jsou právě milovníky jablečné společnosti hojně navštěvovány. A právě jedna taková dražba se včera rozjela na charitativním portálu charitybuzz.

Předmětem aukce je tentokrát mimořádně vzácný počítač Apple I “Duston 2” (Duston bylo jméno jednoho z jeho předchozích majitelů), který je jedním z dvou set kusů, které Apple v roce 1976 sestavil. Na ceně přidává tomuto stroji i fakt, že v dnešní době je dochovaných méně než 60 kusů, přičemž mnoho z nich je ve velmi špatném stavu. Tento model je však podle všeho v opravdu dobré kondici a obsahuje originální desku Apple I, upravenou klávesnici z Apple II a napájení zdroj Stancor namontovaný na dřevěné desce. Cea tohoto modelu by se měla podle odhadů pohybovat zhruba kolem 600 tisíc dolarů, což je v přepočtu zhruba 12,6 milionu korun.

Zajímavé je, že počítač, který podle kurátora skutečně pochází z první várky Apple I, se tehdy prodával za 666,66 dolarů, což je téměř tisíckrát méně než jaký je odhad ceny tohoto počítače dnes. Není však pochyb o tom, že si i za tuto cenu najde nového majitele. K počítači totiž dostanete i různou dokumentaci a periodika, propagační leták k Apple I a podepsanou brožuru Ronem Waynem, tedy třetím spoluzakladatelem Applu, který z něj však velmi brzo odešel. Krom těchto věcí je k počítači i replika Apple Cassette Adapteru a dalších několik věcí, které by měly cenu počítače vyšponovat co nejvýše. 

Pokud byste si tedy chtěli udělat takhle při čtvrtku radost, zkuste štěstí na tomto odkazu. Aukce se totiž teprve rozbíhá a s trochou štěstí (no dobře, spíš s pořádnou dávkou) můžete tento stroj vydražit i levněji – nejméně však za 70 tisíc dolarů, což je počáteční cena. S ohledem na to, že se podobné stroje prodávaly i lehce pod milion dolarů, se však cena 70 dolarů úplně očekávat nedá. Ale kdo ví. Těšit vás tak může alespoň fakt, že velká část výtěžku půjde na dobrou věc. 

original

Související články

Dnes nejčtenější

.