Zavřít reklamu

Apple přesně před 40 lety, tedy konkrétně 1. června 1978, uvádí na trh disketovou mechaniku Disk II, která se stala jedním z nejdůležitějších periferních zařízení v historii společnosti. V té době se jednalo o nejlepší disketovou mechaniku na trhu, která vyřešila slabinu Applu II, kterou byl nedostatek paměti.

Po zhruba šesti měsících od uvedení Applu II na trh se ukázalo, že by bylo potřeba rozšířit úložný prostor. V současné době, kdy i mobilní zařízení má 256GB vnitřní úložiště, se nedostatku úložného prostoru bát rozhodně nemusíme. Ovšem před 40 lety takové vymoženosti nebyly. V té době jediným způsobem, jak si mohli uživatelé ukládat programy a data, byl pomalý kazetový pás.

Disk II: Impozantní výkon inženýrů

První investor do Applu, později i CEO Mike Markkula doporučil Stevu Wozniakovi, aby vytvořil disketovou jednotku pro Apple II. Odůvodnění? Umožnila by uživatelům snadnější způsob ukládání a přístup k programům, a tím pádem by byl počítač pro uživatele atraktivnější. V té době si totiž lidé stále nedokázali představit, proč by měli mít doma počítač.

Wozniak ve své autobiografii iWoz uvedl, že se chtěl zúčastnit show Consumer Electronics Show v Las Vegas. Ovšem bylo mu řečeno, že se akce zúčastní pouze markentingoví pracovníci Applu. „Zeptal jsem se Mikea, že pokud dokončím disketovou jednotku včas, zda bych mohl jet do Vegas na show,“ řekl Woz. Markkula souhlasil. Woz nakonec prototyp zprovoznil.

Woz později popsal disketovou jednotku od Applu jako nejkrásnější kus inženýrství, jakým se kdy zabýval. Disk II se okamžitě po uvedení na trh stal opravdovým hitem, který pomohl zvýšit prodeje Applu II, jak Markkula předpokládal. Přišel takřka ve stejnou dobu jako Apple DOS, tedy první oficiální operační systém Applu.

Vzpomínáte si na Disk II?

disk ii fb

Související články

Dnes nejčtenější

.