Zavřít reklamu

Apple přesně před 8 lety, tedy konkrétně 25. května 2010, učinil první veřejné prohlášení ke zprávám o sebevraždách v továrnách společnosti Foxconn, která vyrábí elektroniku a počítačové součástky pro jablečné produkty.

Foxconn i při deváté sebevraždě tvrdil, že incidenty jsou na sobě nezávislé. Ovšem cupertinská společnost se rozhodla, že se sama podívá do továren firmy, kde se vyrábí její produkty, aby zjistila, co se skutečně děje a proč pracovníci spáchali sebevraždu. Pracovní podmínky ve společnosti Foxconn byly jedny z nejvíce kontroverzních za doby Steva Jobse. Ovšem na jednu stranu, sebevraždy pracovních páchají v čínských továrnách běžně. Apple je však jednou z nejvýznamnějších společností na světě, a proto se o sebevraždách v továrně, kde vznikají iPhony, Macy či iPady, mluvilo mnohem více než o sebevraždách v jiných čínských továrnách. Situaci nepomohl ani Steve Jobs, protože čínskou továrnu obhajoval.

Applu ale rozhodně nepomohla zpráva, že jeden pracovník údajně spáchal sebevraždu poté, co ztratil prototyp iPhonu čtvrté generace a byl vydírán bezpečnostními pracovníky Foxconnu.

Jobs na konferenci ve Spojených státech řekl: „Foxconn není žádná robotárna.“ Foxconn tehdy slíbil, že zaměstnancům pracujícím u linky zvýší plat o 13 %, a tím to Jobs považoval za uzavřené. „Doufáme, že zvýšením platu zlepšíme životní podmínky pracovníků a umožníme jim, aby měli více volného času, což by se podepsalo pozitivně na jejich zdraví,“ řekl zástupce Foxconnu.

Pracovní podmínky ve Foxconnu byly opravdu přísné. Zaměstnanci zde pracovali šest dní v týdnu a dvanáct (někdy i více) hodin denně. Jobs však takové podmínky obhajoval slovy: „Jakmile tam přijdete, jedná se sice o továrnu, ale vždyť tam mají restaurace, kina, nemocnice a bazény, což je na továrnu docela dobré.“

Jobs si svými slovy udělal další řadu nepřátel. Po zprávách o sebevraždách Apple sestavil pracovní skupinu, která se zabývala situací a zavedla opatření, aby zabránila tomu, aby se už podobné věci neopakovaly. Apple se v uplynulých letech snažil zlepšit svůj dodavatelský řetězec, ale i přesto občas dostává kritiku od aktivistů v oblasti pracovních práv a dalších organizací.

apple steve jobs fb

Související články

Dnes nejčtenější

.