Zavřít reklamu

Minulý pátek odstartovala do kosmu Muskova raketa Falcon 9, na jejíž palubě odcestovala do do vesmíru i první telekomunikační družice Bangladéše. Start byl sice kvůli problémům o jeden den odložen, v pátek však společnosti SpaceX již nic nestálo v cestě a nejmodernější verzi své rakety mohla do vesmíru opět vyslat. Její část se po startu vrátila zpět na Zem, aby mohla být využita pro další lety do vesmíru, díky čemuž ušetří SpaceX na svých letech obrovské peníze a otevře si tak cestu pro obchodní mise, které budou díky nižším nákladům na rakety daleko dostupnější prakticky všem. Tušíte však, jak může kosmický navrátilec, který na naši Zemi vzhlížel z úctyhodné výšky, vypadat?

Portálu Teslarati se podařily získat opravdu parádní fotografie, na kterých je Block 5 Falcon 9 zachycen pár dní po přistání. To proběhlo opět na speciální lodi s názvem na moři zhruba 500 mil od Floridy, která se po pár dnech následně vrátila do přístavu Caneveral, odkud si ji SpaceX vyzvedla. Na fotografie se můžete podívat v galerii pod tímto odstavcem.

Jak můžete sami vidět, vyfotografovaná část rakety je v mimořádně dobrém stavu, takže jejímu opětovnému využití prakticky nic nebrání. To si může SpaceX dovolit díky využití kvalitních a drahých materiálů, které použila například na výrazné vylepšení tepelných štítů. V těchto dnech probíhá podle slov Elona Muska důkladná demontáž a analýza celé rakety, která má potvrdit, že je bez problému provozuschopná a může se do kosmu vydat ještě mnohokrát v budoucnu. Po splnění svých misí se pak může stát tato raketa historickou památkou, která bude SpaceX připomínat její velké úspěchy.

Uvidíme, jak se tedy bude SpaceX dařit i v následujících měsících. Plány má totiž bezesporu velké. Podaří se však Muskovy vize naplnit? 

spacex raketa

Dnes nejčtenější

.