Zavřít reklamu

Když vloni před Vánoci vyplulo na povrch záměrné zpomalování starších iPhonů Applem, sesypala se na jeho hlavu obrovská vlna kritiky. Zákazníci mu vyčítali hlavně to, že se ani neobtěžoval o přidání speciálního “přiškrcovacího” softwaru do systému iOS nikoho detailně informovat. Implementaci totiž odbyl pouze strohými pár slovy o vylepšení zabraňujícím neočekávané vypínání iPhonů. To, že Apple schválně zpomaluje starší iPhony, se tak zjistilo de facto jen díky všímavosti některých uživatelů, kteří po výměně baterie zpozorovali výkonnostní nárůst a celkově lepší svižnost telefonu. Jablečná společnost se později za své chování omluvila a jako kompenzaci za své ne zcela čestné chování spustila zlevněný program na výměnu starých baterií, kvůli kterým se software zpomalující iPhone spouští. Jak se však zdá, ani tento krok není ze strany Applu tak šlechetný, jak se může na první pohled zdát.

Zpravodajci z BBC upozornili na zajímavý problém, se kterým se setkali někteří zákazníci při výměně baterie. Podle nich se totiž Applu zlevněná výměna baterií příliš nezamlouvá a pokud je to jen trochu možné, výměnu odmítne či si k ní naúčtuje různé příplatky. Jednomu z jeho zákazníků, který se pro výměnu baterie rozhodl, například Apple sdělil, že je před výměnou provést i oprava displeje, který měl údajně na okraji malou prasklinu. Cena za opravu by se tak rázem vyhoupla přes 200 liber, což je samozřejmě daleko více než kolik si Apple účtuje za samotnou výměnu. Bez opraveného displeje by však jablečná společnost baterii nevyměnila. Na podobný problém narazil i zákazník, který měl však telefon alespoň na první pohled v dokonalém stavu. Když však technici z Applu jeho telefon rozebrali, údajně zjistili, že má poškozený přední mikrofon a reproduktor a oprava bude stát více než 250 liber. Ani tomuto zákazníkovi však technici baterii před opravením veškerých problémů nevyměnili. Právě to je však podle BBC problém.

Loňských iPhonů 8, 8 Plus a X se tento problém díky využití jiné technologie naštěstí netýká:

V pravidlech pro výměnu baterií totiž není o tom, že musí být iPhony v dokonalém stavu, respektive bez poškození, podle reportérů z BBC ani zmínka. Apple v něm sice poukazuje na to, že veškeré problémy, které by mohly ovlivnit baterii, je potřeba před její výměnou vyřešit, podle zkoumání reklamačních podmínek jsou však mnohé případy odmítnuty neoprávněně. Dokonce ani právník, kterého reportéři oslovili, nenašel v podmínkách Applu nic, co by jej opravňovalo odmítat výměny baterií, dokud nebudou opraveny všechny poškozené části telefonu. 

Těžko v tuto chvíli říci, zda bude mít postoj Applu k výměně baterií nějakou hlubší dohru či nikoliv. Když totiž požádalo BBC Apple o vyjádření, odkázal je opět na reklamační, respektive výměnné podmínky. Vypadá to tedy, že se Apple k celé zápletce vyjadřovat příliš nechce. 

iPhone 7 battery replacement FB

Dnes nejčtenější

.