Zavřít reklamu

V minulých dnech jsme vás několikrát informovali o spojitosti stavu baterie s výkonem telefonu. Ten se totiž podle pozorování uživatelů na redditu stárnoucí baterií opravdu postupně snižuje. Zakladatel Geekbench nám sice před pár dny představil výsledky svého pokusu, kdy se pod snížený výkon podepisuje krom stárnoucí baterie i aktualizace softwaru, vyjádření Applu však pořád nikde. To se ale včerejším dnem změnilo.

Jablečná společnost se rozhodla odkrýt malé tajemství a vysvětlit, jakým způsobem a proč je výkon telefonu se stárnoucí baterií snižován. Víceméně však potvrdila jen to, co nám prozradil zakladatel Geekbench. Stárnoucí baterie se na výkonu iPhonu totiž skutečně lehce podepisuje, protože nezvládá dodávat rovnoměrně energii, která je potřeba k některým procesům. Postupem času tento problém graduje natolik, že může zapříčinit například náhlé vypínání telefonu či podobné problémy. Apple tak před rokem přispěchal s updatem, který se snaží tento problém eliminovat. Ruku v ruce s tím však přichází i mírné snížení výkonu, které někteří uživatelé na svých starších zařízeních pociťují.

Apple je však užitečností tohoto updatu, který se snaží prodloužit životnost baterie a zajistit víceméně bezproblémové používání iPhonu, jistý a proto jej plánuje implementovat i do svých novějších telefonů. Nový iOS 11.2 například už tuto funkci vnukl loňským iPhonům 7 a 7 Plus. Pokud vám tedy baterie v nich nějakým způsobem zlobí, je možné, že jste již přiškrcení výkonu telefonu zpozorovali.

Testování jednotlivých systémů na iPhonu 6s a iPhonu 7:

Záminka k upgradu to prý není

Řešení, které by vás od snižování výkonu ušetřilo, bohužel neexistuje. Baterie, které Apple v iPhonech používá, totiž skutečně časem degradují a ztrácí na kvalitě. “Naším cílem je poskytnout zákazníkům nejlepší možné služby, které zahrnují dobrý výkon a prodloužení životnosti jejich zařízení. Lithium-iontové baterie jsou však v některých nevyhovující, protože se v chladném počasí snižuje jejich schopnost dodávat potřebný proud, mají nízkou kapacitu akumulátoru a stářím ztrácí některé své vlastnosti. To může vést například k neočekávanému vypínání telefonu.” vyjádřil se Apple pro web TechCrunch. Jedním dechem však dodává, že se aktualizacemi, které mají zlepšit životnost a celkově užívání starších iPhonů, nesnaží jejich majitele donutit k upgradu na novější řadu. Prohlášení Applu tak skvěle vysvětluje fakt, proč se výkon iPhonu po výměně baterie výrazně zvýší. Software totiž přestane s novou baterií pracovat jako s poškozenou a výkon se tím pádem může navrátit do normálu. Postupem času se však navrátí zpět.

Jak tedy můžete vidět, na výkon vašeho iPhonu má vliv jak stárnoucí baterie, tak i aktualizace Applu. Uvidíme, zda se jablečná společnost k celé situaci ještě nějakému médiu vyjádří či nikoliv. Vzhledem k tomu, že se může tento “problém” týkat opravdu spousty uživatelů, bylo by však nějaké podrobné rozebrání všech kroků Applu zřejmě na místě.

iPhone 6 Plus battery teardown

Dnes nejčtenější

.