Zavřít reklamu

Čas od času se v komentářích pod našimi články, které se týkají nového iOS 11, objevují komentáře naštvaných uživatelů starších iPhonů, kteří jsou přesvědčeni, že jim nový systém jejich jablečné miláčky značně zpomalil. Ačkoliv vám tento problém přímo potvrdit nemůžeme, pokusíme se vám jej alespoň trochu objasnit. Na redditu se totiž objevilo velmi zajímavé diskuzní vlákno, které se právě tímto problémem zabývá.

V ideálním případě by běžel každý rok nový iOS na všech podporovaných zařízeních prakticky stejně a nějaké větší odchylky v rychlosti bychom spatřovali například až mezi nejstarším a nejnovějším iPhonem. To se však podle mnoha jablečných uživatelů tak úplně neděje. Doposud však byli téměř všichni přesvědčeni, že za to může hlavně slabší hardwarová výbava, která už prostě na nejnovější modely nestačí. Pravda je ale nejspíš alespoň částečně trochu jinde.

Výkon iPhonu časem výrazně upadl

Testy, které někteří uživatelé starších iPhonů provedli, totiž odhalily poměrně zajímavou věc. Svižnost nebo chcete-li výkon jejich iPhonů 6 či 6s se prý poměrně radikálně zvýšil po výměně baterie. Jeden z přispěvatelů do diskuze například poukazuje na to, že byl jeho geekbenchový test u čtyři roky starého iPhonu 6 Plus výrazně nižší. Ze skóre 1470/2475, kterého iPhone 6 Plus při počátečních měřeních, se totiž nyní dostal na pouhých 839/1377 bodů. Snížení výkonu tak bylo opravdu znatelné. Po výměně baterie se však prý dostal opět na skvělá čísla. “Výkon mého iPhonu 6 Plus po výměně baterie je jako den a noc. Určitě to zkuste, pokud jste se svým telefonem spokojeni a nechcete jej ještě vyměnit,” doporučuje.

Ačkoliv by bylo snižování výkonu kvůli opotřebení baterie poměrně zajímavé, nereálné určitě není. Ostatně i samotný Apple o svých bateriích říká, že jsou navrženy na zhruba dva roky nabíjení a poté již ztrácí své vlastnosti. A právě iPhone 6 a 6s se již za pomyslný zenit dostaly. Podobně se navíc chovají i jablečné MacBooky, které jsou opotřebením baterie též poměrně výrazně ovlivněny. Obecně totiž platí, že čím více je baterie opotřebena, tím více nástrojů pracuje na optimalizaci výkonu a udržování baterie.

Pokud se tedy se zpomalením vašeho iPhonu 6 či 6s v posledních měsících potýkáte, ale vyměňovat jej přímo nechcete, výměna starší baterie není určitě od věci. Sice vám stoprocentně nezaručíme to, že se váš telefon vrátí ve svižnosti opět na výsluní, zlepšit se ale skutečně může a částka, kterou díky této “opravě” ušetříte, protože si rozmyslíte nákup nového iPhonu, rozhodně zanedbatelná není.

iPhone 6 fb

Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější

.