Recenze iPhone X: vstupenka do nového desetiletí iPhonů

Rok s rokem se opět sešel, dny se začínají krátit, noci prodlužovat, teploty klesat, my opět uklízíme krátké kalhoty, sandále nebo žabky do skříní a vytahujeme z nich bundy, čepice, šály i rukavice. Pro Apple fanoušky je ale podzim již léta nekompromisně spjatý s příchodem nového iPhonu a ani letos tomu není jinak. Nicméně i tak se tento podzim odehrálo něco výjimečného. Něco, na co sice byli všichni připraveni, ale dychtivě to očekávali. Kromě tradičních iPhonů vystoupil v záři reflektorů jako „One more thing“ ještě jeden, výroční model – iPhone X. Že se jedná skutečně o prémiovou záležitost se vším všudy není již potřeba znovu připomínat, ale jaký telefon ve skutečnosti a jak působí po měsíci každodenního používání? To a ještě mnohem více se vám pokusím shrnout do této recenze iPhonu X, telefonu, se kterým vstoupíte do nového desetiletí iPhonů.

Balení: stará známá

Aby naše recenze byla skutečně komplexní, pojďme začít od samotného balení telefonu. Ačkoli samotný iPhone X je pokládán jednoznačně za prémiový kousek, krabička ani její obsah nijak nevybočují ze zajetých kolejí. Na horní straně se vyjímá mírně vystouplá podoba přední části telefonu, jinak se ale designově oproti krabičkám od starších modelů nijak neliší. Ani přibalené příslušenství nemá čím zaujmout a opět tu máme Lightning EarPods, redukci z Lightningu na 3,5mm jack, metrový Lightning/USB kabel a bohužel i nejslabší 5W adaptér. Tradičně nechybí ani samolepky, jehla na vysunutí šuplíku pro SIM kartu, a nakonec i návod, který vás seznámí s novým stylem ovládání telefonu a také s Face ID.

Design: kráska a zvíře

Tak dlouho jsme volali po změně designu iPhonů, až jsme se konečně dočkali. iPhone X je bezesporu nádherný kus technologie, který se pyšní skleněnými zády a lesklými hranami z nerezové oceli. Tím se tak částečně vrátil k poslednímu jablečnému telefonu Steva Jobse, tedy k iPhonu 4, ale zároveň přidává určité prvky modernosti. Trochu to i působí, jako kdyby něco málo okoukal od klasických Apple Watch z nerezové oceli. Telefon se díky kombinaci skla a oceli perfektně drží v ruce a oproti hliníku nevyklouzává. Pomáhá tomu i ideální velikost zařízení, která má blízko ke 4,7palcovému iPhonu, což byl ostatně hlavní důvodu, proč jsem jím nahradil svůj dosavadní iPhone 8 Plus.

Naproti tomu ocelové hrany mají tendenci na sebe nalepit otisky prstů a nejrůznější špínu, která se kolikrát, především v okolí tlačítek, špatně dostává dolů. Podobně jsem na tom i skleněná záda, na kterých jsou, obzvláště u vesmírně šedé varianty, vidět otisky hned po prvním používání. Nicméně, že telefon nebude vypadat vždy tak, jako kdybyste jej právě vytáhli z krabičky, počítá asi každý, a tak jej prostě jednou za čas otřete a fungujete dál.

Záda kromě loga nakousnutého jablíčka, nápisu iPhone a několika dalších nezbytností ve spodní třetině, zdobí ještě duální fotoaparát, který je poprvé vertikálně orientovaný. Jak už je u Applu pár let zvykem, i tentokrát čočka fotoaparátu vystupuje nad tělo telefonu. Osobně mi to z hlediska designu zase až tak moc nevadí, i když určitě stojím za názorem, že lépe by vypadal fotoaparát zapuštěný do těla. Z hlediska praktičnosti se na to ale koukám jinak. Problém spočívá v tom, že například oproti iPhonu 8 Plus není rámeček okolo fotoaparátu iPhonu X zkosený, a tak má nejenom poměrně dost ostré hrany, které se snáz poškodí, ale hlavně se v jeho okolí neustále hromadí prach. Navíc čištění není nejsnazší a stačí jedno zaplutí do kapsy a fotoaparát je opět olepený. Ve výsledku to ničemu nevadí, ale jednoduše to nevypadá hezky.

Nicméně iPhone X se designérům z Applu v čele se Jony Ivem určitě povedl. Telefon je to nádherný, ale ne dokonalý, ne pro všechny. Nejkontroverznější je pochopitelně již zmíněný fotoaparát a spolu s ním výřez v displeji. Za uplynulé týdny jsem od několika svých přátel slyšel, že právě kvůli těmto dvěma neduhům si iPhone X nakonec nepořídí a raději si nechají svůj starší model nebo sáhnou po iPhonech 8. Je otázkou, jestli někdy Apple představí designově dokonalý iPhone, ale pokud ano, pak už by to asi nebyl ten Apple, jak ho známe, o kterém se mluví hlavně díky podobným kontroverzím.

Displej: oslní i omezí

Pojďme se přesunout od zad a hran k dalšímu a bezesporu nejdůležitějšímu designovému prvku iPhonu X, kterým je samozřejmě displej. Apple se v případě iPhonu X rozhodl poprvé v případě jablečných telefonů vsadit na OLED technologii, u které podle svých slov odstranil všechny její negativa a proměnil je v pozitiva. Vznikl tak Super Retina displej, který nabízí nejenom skvělý kontrastní poměr či rozlišení 2436 × 1125 pixelů, ale také HDR, 3D Touch, široký barevný gamut, technologii True Tone a na úplný závěr i podporu Dolby Vision.

Nicméně parametry jsou jedna věc, výsledný dojem pak věc druhá. Displeji iPhonu X však není moc vytknout, jelikož co se zobrazovacích schopností týká, je dokonalý. Barvy jsou syté, živé ale nijak přehnané, prvky jsou ostřejší a díky minimálním rámečkům máte jednoduše pocit, že v rukou nedržíte telefon, ale v podstatě rovnou samotný displej. I po měsíci používání si stále kolikrát při jeho rozsvícení řeknu, že je skutečně nádherný.

Ze všeho nejvíc si mě získaly právě minimální okraje okolo displeje, kdy hry jako Monument Valley 2, Alto’s Adventure, Chameleon Run nebo Crossy Roady si skutečně vychutnáte a jejich hraní se rovná novému zážitku. Přes celý displej je možné si užít i videa z Youtube, i když si tím částečně oříznete jejich horní a dolní okraj. Naproti tomu, pokud narazíte na hry nebo aplikace, které pro iPhone X zatím optimalizované nejsou, pak vás to v používání může i omezit. V drtivé většině případů jen ohrnete nos nad obřími černými pruhy nahoře a dole, ale například taková hra Battle Bay je na iPhonu X v podstatě nehratelná. Problém nespočívá ve zmíněných pruzích, ale i v oříznutí využitelné oblasti u spodní hrany telefonu, kde se nachází pruh napovídající, že odtud se provádí gesto pro návrat na domovskou obrazovku. Často se mi tedy při hraní stává, že o indikátor zavadím a hra se mi pozastaví nebo si ji rovnou shodím. Ostatně s pruhem bývá problém i u jiných her – například v Alto’s Adventure nefunguje displej správně právě v oblasti okolo pruhu, tedy ve výsledku podél celého spodního okraje.

Problém v aplikacích od vývojářů třetích stran lze ještě pochopit a doufat v brzkou opravu, ale popravdě na mě i téměř celý iOS působí, jako kdyby pro iPhone X byl přizpůsobený jen minimálně. Přitom kouzlo Applu bylo vždy právě v tom, že pro svůj hardware dokonale přizpůsobil i software. U iPadů se to pořádně podařilo až s příchodem iOS 11 a vypadá to, že i iPhone X bude potřebovat nějaký ten čas, než se mu iOS přizpůsobí. Ve své podstatě systém jen sporadicky využívá celý displej telefonu (například v aplikaci Počasí) a pokud si dáte iPhone X (5,8 palců) vedle iPhonu 8 Plus (5,5 palců), zjistíte, že využitelná oblast displeje je téměř identická, někdy dokonce ještě menší, protože iPhone X je užší, což je skvěle vidět například v Apple Maps.

Ze všeho nejvíce mě ale mrzí nevyužitá plocha celého displeje v aplikaci fotoaparát. Stejně jako ostatní jablečné telefony, i iPhone X fotí v poměru stran 4:3 a bohužel v nastavení není žádná volba umožňující výběr jiného poměru. Už na starších iPhonech jsou okolo záběru černé tlusté rámečky a jen při natáčení videa je využíván skutečně celý displej. U iPhonu X jsou rámečky pochopitelně ještě širší a situace se o moc nezlepší ani při přepnutí na video. Je obrovská škoda, že není možné nastavit si jiný poměr u fotografií a využít tak skutečně plný potenciál obřího displeje telefonu. Přitom konkurenční smartphonu jako například Galaxy S8, S8+, Note8 a další to umožňují, přičemž mají naprosto stejný poměr stran jako iPhone X.

Zmínku si rozhodně zaslouží i výřez v horní části displeje, který v sobě skrývá celou plejádu senzorů potřebných pro Face ID. Paradoxně mi ale právě tento kontroverzní prvek nevadí. Jediné, v čem svým způsobem omezuje, je absence indikátoru zbývající kapacity baterie v procentech, který zobrazíte až po stažení ovládací centra. Jinak ale například při sledování videa nebo hraní her výřez nepřekáží, protože ve výsledku jde o tak malý prvek, že vám zakryje jen minimální část obrazu. Nechci tvrdit, že bez výřezu by iPhone X nebyl hezčí, ale pro senzory a přední kameru by byl stejně nějaký rámeček potřeba a řešení, které Apple zvolil, je nakonec celkem efektivní. Dovolím si říct, že na výřez si po pár dnech používání telefonu zvykne každý a brzy jej přestane vnímat jako nevýhodu, a naopak jej přijme jako součást designu telefonu. A kdo ví, možná právě výřez se pro jablečné telefony stane v budoucnu tak ikonickým, jak byl doposud Home Button.

Ovládání: lepší než kdykoli předtím, ale…

Dejte sbohem ikonickému domovskému tlačítku, přivítejte gesta. I tak by se dal v krátkosti shrnout fakt, že home button, který tu s námi byl od prvního iPhonu neuvěřitelných deset let, je pryč. Už na začátku vám ale prozradím, že s jeho absencí se rychle vyrovnáte a po čase používání iPhonu X se vám po něm ani nezasteskne. Jako náhrada za chybějící domovské tlačítko přispěchala gesta, která si opravu rychle oblíbíte a naučíte se je používat tak, jako by tu ony s námi byly těch poledních deset let. Než si ale něco povíme o jejich pozitivech a případných negativech, pojďme si nejprve shrnout, jakými gesty Apple onen zmíněný home button nahradil.

 • Domovská obrazovka: stisknutí tlačítka –> přejetí od dolního okraje displeje směrem nahoru
 • Přepínač aplikací: dvojité stisknutí –> přejetí od dolního okraje displeje směrem nahoru a podržení
 • Apple Pay: dvojité stisknutí na domovské obrazovce –> dvojité stisknutí postranního power tlačítka kdekoli
 • Siri: dlouhé stisknutí –> dlouhé stisknutí postranního power tlačítka
 • Funkce Dosah: dvojité poklepání –> přejetí směrem dolů u dolního okraje displeje

Osobně považuji gesta za skutečně skvělá. Podle mého názoru je s nimi ovládání iPhonu nyní ještě rychlejší a pohodlnější. Celkově jste s nimi jednoduše produktivnější. Za obzvlášť užitečné považuji gesto pro přepínání do sousedních aplikací, kdy jen stačí zleva doprava (nebo naopak) přejet po dolním okraji displeje a rázem jste ve vedlejší aplikaci. Přepínání funguje i na domovské obrazovce a hlavně na obě strany, čímž se výrazně liší od podobného přepínání skrze 3D Touch – navíc je podstatně rychlejší.

Ačkoli předchozí odstavce jsou plné chvály, na jedno „ale“ přeci jen narazíte. Vyvolání ovládacího centra se, vzhledem k přítomnosti nového gesta pro návrat domů, přesunulo do pravého horního rohu displeje. Na první pohled nic zvláštního, ale v praxi nejde o nijak pohodlnou záležitost a popravdě ani za více než měsíc používání jsem si nezvykl. iPhone X sice není tak velký jako iPhonu 8 Plus, ale i tak pro stažení musíte vždy telefon v ruce přehodit, abyste do rohu dosáhli. A pokud stejně jako já přes ovládací centrum spouštíte hlavně fotoaparát, pak se vám gesto znelíbí ještě více, protože nejprve musíte sáhnout nahoru a pak na ikonu fotoaparátu přehmátnout a přejet prstem dolů. Celkově by nebylo vůbec na škodu, kdyby Apple umožnil nastavit rychlé spuštění fotoaparátu dvojitým stisknutí postranního power tlačítka. U iPhonu X se pře zmíněnou zkratku aktivuje Apple Pay, ale v zemích jako je Česká republika a mnoho dalších zůstává zkratka absolutně nevyužitá, a právě proto by mohl Apple umožnit její modifikaci.

Face ID: oslavujte nového krále

Král je mrtev, ať žije král aneb proslulá fráze, která skvěle vystihuje ústup Touch ID a převzetí vlády novým Face ID. Než aby Apple složitě umisťoval čtečku otisků pod displej nebo nekomfortně na záda telefonu, rozhodl se raději pro vývoj zcela nové autentizační metody. Tak vzniklo Face ID, tedy odemykání telefonu obličejem. Apple s tímto nápadem rozhodně nepřišel jako první, ale opět ostatním ukazuje, jak přesně má taková funkce vypadat a fungovat. Osobně mám několikaměsíční zkušenost s Galaxy S8 a Note8 od Samsungu, které odemykání pomocí obličeje mají také, a mohu vás ujistit, že rozhodně není tak dokonalé jako Face ID u iPhonu X.

Face ID funguje prostě skvěle. Někdy je mnohem lepší než Touch ID, v některých situacích zase naopak méně praktické – takové situace ale nastávají sporadicky. Face ID vás rozpozná v absolutní tmě úplně stejně jako za ideálních podmínek. Funguje i s čepicí, šálou, kapucí, brýlemi (slunečními i dioptrickými), po ostříhání či oholení, prostě vždy. Za celý měsíc se mi stalo jednou jedinkrát, že mě Face ID za ideálních podmínek nepoznalo, možná jsem mu ale jenom nevěnoval dostatečnou pozornost. Stačilo však zařízení zhasnout, znovu rozsvítit a už se bezproblémově odemkl.

Určitě není rychlejší než Touch ID, protože kolikrát swipnete od dolního okraje displeje směrem nahoru a ještě zlomek vteřiny čekáte, než se zámeček odemkne a objeví se domovská obrazovka. Naproti tomu je ale Face ID mnohem komfortnější než Touch ID. Osobně se mi často potí ruce, a tak se mi neustálo stávalo, že Touch ID nebylo schopno můj otisk rozpoznat a musel jsem zadávat heslo. S Face ID nic takového nehrozí, procentuální míra úspěšného rozpoznání je jednoznačně mnohem vyšší. Po čase se z celého procesu stane taková rutina, že si kolikrát ani neuvědomujete, že je právě skenován váš obličej. Prostě jen vezmete telefon do ruky, automaticky se podíváte na displej, swipnete a jste v telefonu.

Nicméně pár nevýhod Face ID určitě má, ale nejde o nic, kvůli čemu byste jej deaktivovali a začali raději zadávat kód jako na iPhonu 5 a starších. První z nich je nutnost naklonit se nad telefon pokaždé, kdy vám leží na stole a vy jej chcete odemknout nebo si nechat zobrazit obsah notifikací (tedy samozřejmě za předpokladu, že jste jejich zobrazování na uzamčené obrazovce neaktivovali v nastavení). S tím úzce souvisí i druhá nevýhoda. Pokud telefon máte položený na stole vedle sebe, přijde vám oznámení, displej se rozsvítí a Face ID se vás snaží rozpoznat, ale autentizace skončí neúspěšně, protože senzory naskenovaly jen část obličeje, tak je nutné vždy telefon zhasnout a znovu rozsvítit, aby se zahájilo nové skenování. To samé je nutné udělat i v případě, že vás Face ID prostě nepozná – buď musíte telefon zhasnout a znovu rozsvítit nebo ho dát dolů a znovu zvednout k obličeji (podobně jako u Raise to wake), aby se aktivovalo nové skenování. Právě popsané chování je asi jediná vlastnost, která mě na Face ID irituje.

Zajímavostí také je, že Face ID je využíváno nejenom k odemykání telefonu, ale i k dalším funkcím, které rozhodně zpříjemňují používání telefonu. Pojďme si je shrnout do několika bodů:

 • Pokud si například něco čtete nebo prohlížíte na telefonu, ale během toho se nedotýkáte displeje, tak obrazovka nezhasne, protože díky Face ID systém ví, že se na displej díváte a telefonu se věnujete. Tuto funkci lze aktivovat/deaktivovat v Nastavení –> Obecné –> Zpřístupnění v sekci Pozornost.
 • Když vám někdo volá a vy telefon zvednete k očím, abyste se podívali, kdo je oním volajícím, tak se vyzvánění okamžitě ztlumí na nejnižší hodnotu, protože telefon skrze Face ID pozná, že se na obrazovku díváte právě vy
 • Stejně to funguje i u budíku a minutky, kdy se zvonění také ztlumí, jakmile se na telefon podíváte

Fotoaparát: špička jako každý rok

Už před rokem se Apple s iPhonem 7 Plus ponořil do světa duální fotoaparátů. Trend pokračuje, a tak ani iPhonu X nesmí dva zadní snímače chybět. Letos však došlo k mírné evoluci. iPhone X totiž nabízí duální fotoaparát orientovaný na výšku a čtyřdiodový True Tone blesk se nově přemístil mezi objektivy. Oba snímače nabízí rozlišení 12 megapixelů a zatímco první s clonou ƒ/1,8 slouží jako širokoúhlý objektiv, druhý pak jako teleobjektiv s clonou ƒ/2,4.

Jak už parametry naznačují, v porovnání s iPhonem 8 Plus (i iPhonem 7 Plus) je lepší hlavně sekundární fotoaparát, který má nejenom lepší světelnost, ale v případě iPhonu X dostal také optickou stabilizaci obrazu. Ve výsledku to znamená jediné – lepší opticky přiblížené fotografie a videa za horších světelných podmínek a o něco lepší fotografie v portrétním režimu. To ostatně potvrzují i testy, kdy iPhone X podává skutečně skvělé výsledky a je radost s ním fotit i noční scény. Připravili jsme několik ukázek pořízených za ideálních světelných podmínek, za umělého světla a během stmívání či za úplné tmy.

Ideální světelné podmínky:

Umělé světlo:

Horší světelné podmínky:

Zadní kamera nově umí natáčet 4K videa při 60 snímcích za sekundu, čímž se tak z iPhonu X stává první smartphone na světě, který něco takového dokáže. Pro zajímavost jsme si minutovou ukázku, kterou si můžete pustit níže. Vyzkoušeli jsme během ní nejenom vyšší plynulost, ale také přepínání na sekundární kameru pro optické přiblížení a stabilizaci obrazu.

Mírným zlepšením prošel i přední fotoaparát. Ačkoli z hlediska parametrů se od svých starší bratříčků nikterak neliší, nově díky okolním senzorům pro Face ID zvládá pořizovat selfie fotografie v portrétním režimu i v režimu portrétního nasvícení. Novinkou jsou i Animoji, které přední TrueDepth kameru společně se senzory využívají k rozpoznání výrazů vašeho obličeje. Animoji se nahrávají skrze aplikaci Zprávy a mohou být až deset sekund dlouhé. Osobně v nich ale přílišné využití nevidím a abych se přiznal, tak jsem je za celý měsíc použil jen dvakrát.

Výdrž a nabíjení: držák, který se rychle vrátí zpátky do hry

Ačkoli iPhone X disponuje větší baterií než iPhone 8 Plus, nabízí paradoxně podle parametrů horší výdrž. Na vině je především větší displej s jemnějším rozlišením. Právě to byl hlavní důvod, proč jsem se zpočátku obával přechodu z Pluska. Nicméně iPhone X mě svou výdrží mile překvapil.

Výdrž

Prováděl jsem dva různé testy. Při prvním jsem s telefonem převážně volal přes FaceTime (dohromady cca 3 hodiny), sledoval videa na YouTube, procházel příspěvky na Instagramu i Facebooku a zveřejňoval inzeráty na Letgo. Na jedno nabití vydržel iPhone X překvapivě dva celé dny, přičemž po prvním dni večer hlásal přesně 50 %, po druhém pak 1 %. Za celé dva dny byl telefon používán dohromady 8,5 hodiny a po celou dobu samozřejmě přijímal notifikace, aktualizoval aplikace na pozadí a neměl aktivovaný režim nízké spotřeby.

V případě druhého testu jsem s iPhonem X vyrazil na celý den do víru velkoměsta. Ráno jsem startoval okolo 7:00 a po celém dni aktivního používání mi telefon večer před desátou hodinou ukazoval, že zbývá 10 % baterie. Za celý den jsem iPhone X používal dohromady 9 hodin, a to převážně aplikace Google Maps, Instagram, Messenger, Facebook. Zprávy (iMessage) a Hudba, která mi přehrávala skladby dohromady 4,5 hodiny.

Z obou testů tak jasně vyplývá, že iPhone X vydrží na jedno nabití 8-9 hodin aktivního používání. Jedná se o dobu využití, tedy takovou, kdy telefon máte rozsvícený a něco na něm děláte. Je tak jen na vás, zda je rozvrhnete do dvou nebo dokonce do tří dnů, či naopak používáte telefon tak často, že ho vybijete během jednoho dne. Tak či tak vás ale iPhone X bezproblémově podrží po celý den, což se například o téměř stejně velkém iPhonu 7 či 8 tak úplně říct nedá. Navíc pokud ještě aktivujete režim nízké spotřeby a nastavíte si černou tapetu, pak bude výdrž ještě výrazně lepší.

Nabíjení

Poměrně uspokojivá výdrž ale není to jediné, čím iPhone X zaujme. Letošní iPhony totiž dostaly do vínku bezdrátové a rychlé nabíjení. Bohužel dostatečně výkoný adaptér spolu s požadovaným kabelem nejsou součástí balení a pro získání rychlého nabíjení je potřeba si připlatit necelých 2 400 Kč. Má to však smysl?

V porovnání s klasickým 5W adaptérem, který k telefonu dostanete, se koupě silnější nabíječky určitě vyplatí. Z mých osobních testů, jejichž výsledky můžete vidět v tabulce níže, ale jasně vyplývá, že spíš než koupě USB-C adaptéru a kabelu je výhodnější pořídit si za pár stovek 12W nabíječku k iPadu. Ačkoli zpočátku je nabíjení pomalejší, ve výsledku s ní telefon na 100 % nabijete jen o čtvrt hodiny pomaleji než s výkonou USB-C nabíječkou.

Ačkoli uživatelé volali po bezdrátovém nabíjení v iPhonu několik dlouhých let a Apple nakonec jejich přání vyslyšel, tak ve výsledku

Co se bezdrátového nabíjení týká, tak to je v iPhonu X spíše jen jakousi přidanou hodnotou, kterou využijete jen sporadicky. Ačkoli na nabíjení iPhonů bezdrátovou cestou sjem čekali několik dlouhých let, nakonec se Apple nepředvedl s žádnou revolucí v podobě nabíjení na dlouhou vzdálenost, a naopak se nové iPhony nabíjí přes podložky ještě pomaleji než u konkurence. I z údajů zaznamenaných v tabulce je více než patrné, že bezdrátové nabíjení je ze všech metod nejpomalejší a přijde vhod doopravdy jen v některých situacích.

0,5 hod. 1 hod. 1,5 hod. 2 hod.  2,5 hod. 3 hod. 3,5 hod.
5W adaptér 21 % 42 % 59 % 76 % 92 % 99 %*
Rychlé nabíjení 51 % 75 % 93 % 100 %
iPad nabíječka 36 % 66 % 88 % 98 %**
Bezdrátové nabíjení 17 % 30 % 46 % 61 % 77 % 91 % 99 %*

*po 10 min. na 100 %
**po 15 min. na 100 %

Resumé: Chcete mě?

Není vůbec jednoduché shrnout dojmy z iPhonu X jen do několika vět. Přeci jen jde o skutečně výjimečný telefon, se kterým vstupujete do nové éry jablečných telefonů. S jeho koupí určitě neuděláte krok vedle. Prostě a jednoduše se jedná o nejvybavenější a nejpokrokovější smartphone, který si můžete aktuálně od Applu zakoupit. Na druhou stranu si stále stojím za názorem, že se mělo jednat o klasického nástupce loňských sedmiček, nikoli o prémiový model za ještě prémiovější cenu. Nicméně pokud vás starý design iPhonů už nudí, chcete být součástí zrodu nového desetiletí iPhonů a být těmi prvními, co si vyzkouší novinky jako Face ID, první OLED displej v telefonu od Applu nebo výřez a s ním spojený bezrámečkový design, pak je tu iPhone X pro vás. Jeho koupi si vyčítat nebudete, jen je potřeba se připravit, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a za prémiovost si připlatit.

|
38
Leitz

Diskuze

  Rád bych jen upozornil, že iPhony nefotí do formátu 16:9, jak zmiňujete v článku, ale do formátu 4:3

  Reagovat

  Zítra na něj budu lepit sklo od PanzerGlass. Je sice dražší ale kvalitní – loňskou sedmičku mi při jednom nehezkém incidentu zachránilo. Jinak se mi ale líbí i ta odolnější fólie od Belkinu, co Apple prodává na svých stránkách.

  No comment! Človek si kúpi telefón za 1200 evri a môže ho ísť rovno po vybaleni reklamovať kvôli nefunkcnemu Face ID ???

  Reagovat

  Je treba zkusit nainstalovat nejnovejsi software a melo by se to rozbehnout. Ja ten svuj reklamoval kvuli spatne vytvarovanymu ramu a spatne prilepenymu displeji. Byl sem trosku zaskocenej ze je neco takovyho mozny zvlast u takovyho premiovyho produktu.

  Reagovat

  můžu se prosím zeptat o co přesně jde? mám takový špatný pocit, že je to i u mého iPhonu 🙂

  Telefon sem kupoval online takze sem mel 14 dni na vraceni zbozi, tak sem ho vratil a objednal si novy kus. Nechtel sem vyhodit takovy prachy abych po tydnu pouzivani dostal nejakej opravenej kousek po nekom jak to apple dela. Jinak na mym kousku u leve spodni hrany bylo videt ze tak jakoby obrouseny vic nez je zdravo a bylo to i lehce viditelne, tak sem na to vzal lupu a s hruzou zjistil ze od zhruba pulky telefonu az dolu byl spatne prilepeny displej. Neuveritelne v teto cenove hladine. Jinak telefon je super, trochu si zvykam na velikost, prechazim z ip6. No a jelikoz nerad nosim telefon v obalu tak mam obcas i stazeny pulky , pac ta hracka kdyz padne tak je problem a hodne drahej. Jinak velmi lehce se odira, ten muj mel skrabance po prvnim vyletu v kapse u ryfli. Nastesti se to da lehce prelestit lestici uterkou na kov v pripade ze mate stribrnou verzi. Jinak diky moc za super recenzi.

  Lenze vrátit ho možeš do 14 dní len v povodnom stave a nerozbalený nie náhodou?? Lebo ak by to bolo tak ako píšeš, tak to by bolo zbitocne naotváranych a vrátených vela iphonov…Preto sa mi to ako si nezda

  Lorenzo. Kdyz kupujes veci online tak mas ze zakona danych 14 dni na odstoupeni od smlouvy. 14dni mas na vyzkouseni. Samozrejme ze vec musi byt neposkozena a v puvodni krabici coz neni problem. No a kdyz objednas primo od applu tak mas 14 dni na vyzkouseni a vraceni bez udani duvodu. Jak jinak bys poznal jestli ti vec vyhovuje kdybys ji nevyzkousel

  Super recenzia. Len chcem upozorniť na drobnosť. Pri odomykaní telefónu netreba čakať na ten zámok. Kľudne ho ignoruj a swipni hore. Kým to urobíš máš telefón odomknutý 🙂

  Reagovat

  Díky za pochvalu. Přesně jak píšete, tak to popisuji i v textu recenze – nejdříve swipnu a telefon se odemkne, jakmile mě rozpozná. Jenže někdy se stane, že ačkoli swipnu, tak ještě chvilku čekám, než mě telefon rozpozná a odemkne se. ?

  Reagovat
  Janci Kuchta

  No xko neviem neni to nic specialneho ako fanusika jablcka ma nejak neoslnil isiel asi aj pojdem do note 8 inak prijal by som od vas recenziu note 8

  Reagovat

  super recenzia, dakujem, vlastnim verziu silver 256gb model, predna kamera podla mna tak isto prilis noveho nepriniesla co sa tyka kvality, zadna kamera je na tom super, vidim rozdiel aj medzi predoslym 7 plus co som viacmenej necakal, vydrz v mojom pripade je celkom subjektivna zalezitost, no den vydrzi, mam, ale pocit, ze 7 plus bol vacsi drziak baterie, u mna je najvaznejsi problem velka nachylnost na skrabance pri kovovom leme telefonu, pri nasadzovani tvrdsieho krytu su na nom viditelne skrabance, objednal som lestiacu pastu podla ludi na youtube tak uvidim co z toho bude

  Reagovat

  Dobrý večer.
  Dovoluji si pouze poznamenat, že již během prvního týdne používání jsem pochopil ikony na uvítací obrazovce ( uvítacím panelu ) a bez přihlášení přes IFACE ( – nemusíte ani „swipnout“ ), a složitě absolvovat výše uvedené, stačí pouze podržet ikonu fotoaparátu nebo svítilny a jste tam kde jste chtěl být… intuitivní, .. rychlé.. a „bezpečné“ 🙂
  Viz vaše foto v recenzi.
  Jinak jsem se také něco naučil, co jsem nevěděl a děkuji za recenzi.
  Všichni moji přátelé, co zdůvodňovali zakoupenou osmičku magickým Touch ID, ale i díky vaší skvělé recenzi doufám pochopí co je pro „ne – majitele“ X-ka nepochopitelné.
  P.S.: Ještě jednou dík, a další – zkušenější majitelé jistě mohou nabídnout svoje zkušenosti a postřehy. Osobně věřím že, nás ještě X překvapí na co je připravená až se doladí IOS..

  Reagovat

  Super recenze, me dorazi zitra. Mam jen jednu velkou obavu a rad bych nazor recenzenta. Od 6gen pouzivam plus verzi ktera mi dobre sedi v ruce (mam jak by rekl petr mara design ruky s dlouhejma prstama) a displej bych mohl mit klidne i vetsi. Xko je uzsi a prej je pocitove displej mensi nez u pluska, toho se bojim obcas mi nestaci ani displej pluska. Je velkej problem zvyknout si na ten uzsi displej??? Diky

  Reagovat

  Vzhled: Černá bradavice na zadní straně je otřesná. Obzvlášť na bílé verzi.
  Displej: Papírově top, ve skutečnosti má nechutný žlutý nádech.
  Face ID. Kontroverzní. Ideální je kombinace FaceID a TouchID.
  Fotoaparát. Co žádným fotoaparátem vlastně není. Cvakáto na ožralý huby do hospody. A to jestě jen za dobrého světla. Pak narůstá brutálně šum.
  Výdrž: Nedokážu posoudit
  Nabíjení: Nejhorší telefon. Nepřibalit k telefonu za 30 k a víc rychlonabíječku (v ceně cca 300 Kč) je doslovná zlodějna. Ta je dnes standart. Asi jako kdyby se auto prodávalo jen s anténou a rádio si musel každý dokoupit. Tahle doba je v autech naštěstí několik let pryč.
  Trapas za 30 k. Bohužel.

  Reagovat

  Telefon za 1300e nosim v obale takze tvoju bradavicu som prekryl a ziadny problem.
  Zlty displej ti asi robi true tone pripadne vecer night shift, kazdopadne displej je uplne ok.
  Nabijanie som uz od 6s riesil nabijackou na ipad: aj pri Xku je nabitie fakt fast.
  V noci nabijam pomaly na bezdratovej samsung nabijacke a uplne v pohode.
  5T som sice nazivo nevidel, ale kupit si telefon len kvoli rychlonabijaniu to hadam nemyslis vazne 😀

  Reagovat

  Mám dojem, že vlastníte úplně jiný telefon.

  Displej je nádherný. To, že si nedokážete zjistit funkce mobilu, které pak vydáváte za chybu je pouze Vaše hloupost. Osobně jsem si před koupí X-ky o ní zjistil první-poslední.

  FaceID je úplně skvělé a TouchID mi vůbec nechybí. Hlavně teď, když nosím rukavice a k odemknutí mi stačí pouhý pohled na displej. Chápu však, že někomu nemusí vyhovovat. Pro ty jsou však určeny modely 8 a 8+ (co by nejspíš také vyřešilo i Vaší nespokojenost s dizajnem)

  Fotoaparát: Jsem s ním naprosto spokojen a u každé fotky za špatného světla jsem úplně nadšený jaká to je proti mé bývalé iP6 nádhera. Dokonce i přátelé s iPhonem 7 souhlasí, že je mnohem lepší.

  Výdrž závisí od vytížení mobilu, ale většinou kolem 20-25 hodin.

  Co se týče nabíjení, v tom se shodneme. Mohli (měli) by k tomu přibalovat lepší nabíječku.

  Trapas to rozhodně není. Jsem s ním neuvěřitelně spokojený a i po měsíci užívání jsem pořád nadšený jak z funkčnosti tak z dizajnu.

  Reagovat

  Já jsem si žádných chyb nevšiml. Asi mám štěstí. ?

  Reagovat

  Jasný. On podle mě spíš pan Hans je klasický hater, který chce na sebe upozornit. A nechápu někoho kdo si koupí ip 8 a ještě mu přitakává. Např. já nikdy nepoužíval touch id a Face id mám od prvního dne a nemůžu si vůbec stěžovat. Nechápu souvislost se slovem kontroverzní. Ale pardon zapomněl jsem…hate je prostě hate a to za každou cenu! ?

  Reagovat

  iPhone X jsem vracel kvůli decentrovanému foťáku, jedna strana fotky byla oproti středu a druhé straně očividně rozmazaná. Bohužel je to vidět i u recenzovaného kousku zejména na fotkách krajin (větvičky na pravé straně fotky rozmazané, tráva na pravé straně fotky bez detailů…). Obávám se tedy, že se jedná o častější závadu, ačkoliv si zrovna tohohle většina lidí tolik nevšímá.

  Reagovat

  Zdravím, díky za poznatek. Můžete mi, prosím, poslat odkaz přímo na fotografii, kde je neostrost jedné strany vidět?

  Reagovat

  Zdravím. Ve Vaší recenzi nejlépe v galerii fotek za dobrého světla, foto 11/14. Díky větvičkám v horní části fotky je vidět, že zatímco levá strana a střed fotky jsou co do ostrosti výborné, na pravé straně jsou větvičky rozmazané až zdvojené, což svědčí o tom, že některé optické elementy širokoúhlejšího objektivu nejsou zcela dokonale vycentrované. Dobře se dá taková teorie ověřit například vyfocením stránky novin za dobrého světla.

  Přátelé já opravdu nevím, přešel jsem kvůli nutnosti dualsim na Android, konkrétně na S8+ (zakoupeno na černý pátek + cashback) za 19.500 CZK a musím říct že telefon překonal moje očekávání. Android jsem naposledy používal na S4 (pak jsem několik let fungoval na iPhonech) a měl jsem relativně strach z funkčnosti, lagů atd. Světe div se on Android v roce 2017 je úplně někde jinde než před lety a žádné problémy se nedostavil. Měl jsem možnost ve Frankfurtu si otestovat Xko ale musím říct že S8 na mě zanechalo i po stránce displeje lepší dojem a ušetřil jsem dost peněz. Opravdu doporučuji zarytým Applefans (já byl ještě před měsícem jedním z nich) nějaký top android vyzkoušet, možná budete překvapeni jako já…

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz