Zavřít reklamu

Jablčná spoločnosť nás rok čo rok zahlcuje stále novými produktami, ktoré sa bez pochyby radia medzi špičku v technologických vodách. Mnoho ľudí však stále zabúda, že Apple nie je len o iPhonoch, Macoch a iPadoch. Posledná generácia Apple TV s označením 4K je aj napriek svojmu podhodnoteniu v porovnaní so svojimi iSúrodencami unikátnym dôkazom toho, že širokospektrálne zameranie cupertinskej spoločnosti siaha až za hranice smartfónov a osobných počítačov. Ako majiteľ tretej generácie Apple TV som s kúpou nového modelu neváhal a siahol som po ňom hneď po príchode na trh. Poďme sa spoločne pozrieť, čo v sebe čierna krabička s nakusnutým jablkom ukrýva.

Velkým konkurentem v oblasti TV boxu je i firma Android. Proto se nezapomeňte podívat na recenzi od portálu Testado.cz a zjistěte, jaké nejlepší Android TV boxy můžete mít. 

Starý známy design v novom prevedení

Čo sa týka prvotného pohľadu na vizuál Apple TV, nečakajte žiadne radikálne zmeny. Široká skupina konšpirátorov ešte pred vydaním novej generácie polemizovala o hliníkovom prevedení, no Apple aj tentoraz ostal verný tvrdeným plastom v čiernom prevedení. V porovnaní s Apple TV tretej generácie je najnovší model takmer o polovicu vyšší, zatiaľ čo šírka krabičky sa nezmenila. Zo zadnej časti zmizlo napájanie pre optické audio a port pre USB-C. Na novom modeli tak nájdete trojicu vstupov, ktorá zahŕňa zdroj, HDMI a Ethernet.

V poradí piata generácia televízie od Applu disponuje oveľa výkonnejším procesorom, preto na spodnej strane pribudli výrezy určené na chladenie. Okrem ôsmych medzier zamedzuje prehrievaniu aj aktívny chladič v podobe ventilátoru. Ničoho sa však nebojte, pri pozeraní vašich obľúbených seriálov a filmov vás otáčky chladiča nebudú rušiť, nakoľko ho absolútne nie je počuť. Na oficiálnych ale aj fan-base fórach sa objavilo niekoľko námietok zo strany používateľov v spojení čudného zvuku, ktorý Apple TV  vydáva. Zvuk mal byť spojený s veľkým množstvom prachu, ktorý sa v zariadení nachádzal. Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že Apple TV 4K mám prakticky od spustenia predaja a s podobným problémom som sa nestretol.

Apple TV Remote v novom rúchu

Jednou z najväčších zmien týkajúcich sa poslednej generácie Apple TV je bez pochyby Remote – diaľkový ovládač. Svojho predchodcu v hliníkovom prevedení na štýl Macbooku Air vystriedal elegantný čierny dizajn, spojený s dotykovým panelom. Na prednej strane pribudli tlačidlá, ktorými je možné spustiť hlasovú asistentku Siri, alebo preklikávať sa medzi spustenými aplikáciami. Tiež ma potešil prídavok v podobe tlačídiel hlasitosti, vďaka ktorému pri pozeraní seriálov nemusíte šermovať s dvoma či troma rozličnými ovládačmi. Remote disponuje celkom slušnou výdržou vstavanej batérie a čo je dôležité, pribudol lightning vstup pre nabíjanie. Výmenu batérie, ako tomu bolo pri staršej verzii Remote ovládača už nemusíte riešiť. Ak sa vám ovládač vybije (čo sa stáva veľmi zriedka, podobne ako v prípade Magic Mouse), jednoducho ho behom krátkeho času nabijete štandardným lightning káblom. Bonusom je aj ovládanie Apple TV 4K prostredníctvom diaľkového ovládania televízoru, no to už záleží od typu televízora.

Obsah je najdôležitejší

To, v čom sa posledná verzia z rodiny televízií od Applu odlišuje od svojich predchodcov sa nachádza vnútri rozkošnej čiernej krabičky. Čip A8, ktorý bol zabudovaný v predošlej generácii Apple TV tentoraz vystriedal procesor Apple A10X, ktorý môžete poznať z iPadu Pro. 4K model disponuje 3GB Ram a úložiskom o veľkosti 32 GB a 64 GB. Medzi týmito dvoma verziami je len mierna cenová odchýlka, čo väčšinu záujemcov nakloní ku kúpe verzie s väčším úložným priestorom. Ten poslúži k stiahnutiu solídnej nádielky aplíkácií a hier. Možnosťou je aj sťahovanie filmov z iTunes vo Full HD, no v dnešnej dobe plnej streamovacích služieb ako Netflix a HBO GO je táto skutočnosť takpovediac zbytočná.

Apple TV 4K

Apple TV 4K podporuje rozhranie Bluetooth 5.0 a funkciu 802.11 ac WiFi MIMO, vďaka ktorej si TV v prípade dvojpásmových routerov vyberie frekvenciu bez manuálneho prepínania. Novinkou je tiež RJ-45 konektor podporujúci Gigabit Ethernet a vylepšenie HDMI s verziou 2.0a, ktorá podporuje 4K HDR .

Krištálovo čistý obraz

Najočakávanejšou devízou novej Apple TV 4K, ako vyplýva z jej názvu je samozrejme obraz. Výkon dovoľuje streamovacej krabičke využiť všetkých 8 miliónov pixelov, samozrejme ak vlastníte televízor s podporou 4K. Hneď po pripojení Apple TV 4K vám softvér automaticky nakonfiguruje odporúčané rozlíšenie, ktoré môžete manuálne zmeniť. Rozhranie je postavené na natívnom rozlíšení 3840 x 2160 a nechýba ani podpora Dolby Vision. K čistejším a jasnejším farbám je potrebné si zabezpečiť vysokorýchlostný HDMI kábel, vďaka ktorému je možné využívať  farebnosť s nastavením 4:2:2. Štandardom je 4:2:0, ktoré však rozhodne nepredstavuje tŕň v oku.

Manuálne nastavená kvalita, ktorú môžete meniť priamo v nastaveniach sa ale nevzťahuje na všetok obsah. Ovplyvnená je celková kvalita rozhrania a takisto aj sledovanie filmov v 4K. Štandardom je HDR10 s podporou 10-bitových farieb, ktorý je schopný zobraziť 1024 úrovní hĺbky farieb. Jeho náprotivok v podobe Dolby Vision je už o niečom inom. Ten podporuje 12-bitové farby a úroveň hĺbky sa pohybuje okolo čísla 4096. Negatívom ale je, že celkové rozhranie funkcie Dolby Vision zatiaľ televízory nepodporujú na úplné maximum. Okrem 4K televízora bola Apple TV testovaná aj na klasickej televízii s podporou Full HD, čo vôbec nie je na zahodenie.

Nádielka obsahu v podobe hier, aplikácií a Apple Music

Apple TV 4K je v sekcii sťahovateľného obsahu a možnosťou pretransformovania tejto malej skrinky na ľahkú hernú konzolu oveľa bližšie k cieľu ako v prípade tretej generácie. Dnešné smart televízory síce disponujú službami ako spomínaný Netflix a HBO GO, alebo Amazon Prime Video. No ak je reč o všetkých funkciách vrátane streamovacích služieb, relatívne obstojných hier a rôznych iných aplikácií, ktoré si nájdu využitie v každodennom živote, tak Apple TV 4K vyhráva vo všetkých kategóriach.

Štatisticky a takisto aj v mojom prípade je Apple TV využívaná v prvom rade na sledovanie filmov a seriálov, no pokojne môže poslúžiť aj ako zariadenie na hranie nenáročných herných titulov. Pravda, nemotorné ovládanie pomocou miniatúrneho Remote ovládača je nepraktické, no ak chcete využívať tento stroj aj ako hernú platformu, je možné siahnuť po alternatívach ovládania. Jednou z nich môže byť napríklad gamepad Nimbus od spoločnosti SteelSeries, ktorý sme podrobili testom na poli Apple TV 4K, ale aj iPadu, či iPhonu. Podrobnú recenziu nájdete herného ovládača nájdete v nižšie uvedenom odkaze.

Porovnávať Apple TV so špičkovými konzolami ako je Xbox One X, alebo PS4 by bolo samozrejme nereálne, no pre občasnú zábavu zariadenie poslúži viac než výborne. Funkcia, ktorá mne osobne (a takisto aj mnohým majiteľom predošlých generácií televízie od Applu) chýbala, je jednoznačne Apple Music. V dnešnom svete plnom bezdrôtových reproduktorov, soundbarov a wireless slúchadiel nie je síce prenos hudby bez kábla ničím dychberúcim. No možnosť prehrabávať sa v hudobnej knižnici a objavovať nové playlisty na veľkej obrazovke je naozaj výborné. S dobre sa vyvýjajúcim projektom, v ktorom by nám Apple možno už čoskoro mal priniesť filmy a seriály z vlastnej produkcie môžem konštatovať, že podobnú aplikáciu by som v budúcnosti pre Apple TV bral všetkými desiatimi. Softvér tvOS je v prípade App Storu a iTunes  nastavený bravúrne, čo predstavuje (ako hovorí titulok článku) plnohodnotné multimediálne centrum do vašej obývačky.

Verdikt

Aj napriek tomu, že Apple TV nie je rozhodne ťahúňom kalifornského giganta, výborne vypĺňa miesto stacionárneho Apple zariadenia. Možnosť sledovať filmy a seriály v 4K rozlíšení je naozaj pohladenie pre oči, či už využitím  iTunes filmovej knižnice, alebo v jednej zo spomínaných streamovacích služieb. App Store v prípade Apple TV 4K disponuje kvantami sťahovateľného obsahu, či už ide o hry alebo iné aplikácie. V prípade neformálnej občasnej zábavy plní aj úlohu mini-herného zariadenia, pre tých ktorí nevlastnia nadupaný PC alebo hernú konzolu. Osobne Apple TV využívam na dennom poriadku a toto zariadenie odporúčam každému, kto chce posunúť možnosti svojho televízora na vyššiu úroveň.

  • Najnovšia Apple TV 4K je dostupná v oboch verziách na Alza.cz  
Apple TV 4K

 

Dnes nejčtenější

.