Zavřít reklamu

Oblíbený YouTuber Linus Sebastian, který provozuje YouTube kanál pod názvem Linus Tech Tips, nedávno zveřejnil video, v němž tvrdí, že cupertinská společnost odmítla opravit poškozený iMac Pro.

Sebastian si v lednu koupil iMac Pro, aby udělal video recenzi. Začal ho rozmontovávat, neboť chtěl divákům ukázat, jaké komponenty se skrývají pod kapotou, jako jsou základní deska a individuální paměťové moduly. Ovšem v okamžiku, kdy se snažil  nasadit zpět displej na hliníkový podvozek, uklouzl mu a rozbil se. Jablečný počítač potřebuje vyměnit navíc základní desku a napájecí zdroj, protože by jinak mohlo dojít ke zkratu, který by poškodil další komponenty uvnitř.

Sebastian tedy kontaktoval cupertinskou společnost, aby se informoval o možnostech opravy. Vzápětí navštívil Genius Bar v Apple Storu, nicméně kalifornský gigant odmítl opravit iMac Pro. Sebastian obdržel od podpory společnosti Apple e-mail, ve kterém bylo uvedeno, že náhradní díly momentálně nejsou k dispozici, a tak nemůže být iMac Pro opraven. Zdá se však, že důvod je zcela jiný.

Pokud chcete provést opravu přímo od Applu, potom je v podmínkách stanoveno, že Apple nepřijme do servisu produkty, které jsou pokažené kvůli neoprávněným úpravám a nesprávné instalaci, opravě či údržbě, kterou provedla třetí strana či neautorizovaný servis.

Takto vypadá iMac Pro uvnitř:

Jakmile upgrade či rozšíření provádí někdo jiný než zástupce Applu či autorizovaného servisu a způsobí poškození produktu, přestává platit i jednoletá záruka. Sebastian si je vědom těchto politik, ale argumentuje, že Apple by měl být povinen opravit iMac Pro, pokud je ochoten si za to majitel zaplatit. V komentářích u videa jsou reakce smíšené. Zatímco někteří lidé s ním souhlasí, jiní zase stojí za Applem.

Sebastian poté kontaktoval autorizovaného poskytovatele služeb Applu v Kanadě, kde žije. Servis také odmítl iMac Pro opravit, přičemž jeho důvodem bylo, že Apple zatím nenabízí požadované certifikační kurzy, v rámci nichž by se opraváři naučili opravovat iMac Pro.

V příručce iMac Pro Service Readiness Guide jablečná společnost uvádí, že online školení a výukové prostředky ATLAS o opravách iMacu Pro jsou k dispozici v angličtině od prosince. Server MacRumors se však obrátil na několik důvěryhodných zdrojů, od nichž zjistil, že někteří technici kurz již absolvovali a získali certifikaci, a to zhruba před měsícem. Jak se však zdá, školení jde velmi pomalu.

Zdroj navíc dodává, že náhradní díly pro iMac Pro jsou dostupné od poloviny ledna. Displeje pro iMac Pro jsou navíc k dodání během dvou týdnů. Nicméně autorizovaní poskytovatelé služeb Applu mohou odmítnout opravit jakýkoliv produkt, pokud byl nějak poupraven zákazníkem, a to jak z bezpečnostních důvodů, tak i z důvodu vyhýbání se odpovědnosti. Přesto je ale celý „případ“ poměrně bizarní.

imac-pro-ifixit-teardown
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější