Zavřít reklamu

Pamatujete si na upozornění, která vyskakovala v iOS 10 s blížícím se příchodem iOS 11 a upozorňovala na to, že starým 32bitovým aplikacím skončí u nového systému podpora? Vsadím se, že určitě ano. A přesně takováto upozornění přichází do Apple Watch, respektive se objevují v první betě systému watchOS 4.3.1. Co si pod tím tedy představit?

Když Apple vydal zhruba před týdnem první vývojářské beta verze svých nových systémů, byla mezi nimi samozřejmě i 1. beta watchOS 4.3.1. Právě číselné označení bylo poměrně zajímavé, protože zatímco se iOS a tvOS dočkal rovnou označení 11.4, wachOS se pochlubil spíš jakýmsi drobným mezistupněm. Už z toho tak mnozí usuzovali, že tato nová verze softwaru oproti již zmíněnému iOS nic moc nepřinese, což se prozkoumáváním bety potvrdilo. Jedna zajímavá novinka se v ní však díky zkoumání portálu 9to5mac přeci jen potvrdila. Apple totiž přidal do systému upozornění, které se týká starších aplikací vytvářených skrze watchOS 1.0 SDK, čili starou vývojářskou sadu nástrojů určenou pro tvorbu prvních aplikací na Apple Watch. Podpora těchto aplikací tak pravděpodobně s příchodem watchOS 5 skončí.

Důvod k obavám není 

Co z toho plyne? Prakticky jen to, že aplikace, které jsou ve starém SDK vytvořeny, budou muset být pro svou funkčnost “upgradovány” na novější SDK, což však problém nebude. Respektive, i tady platí pravidlo, že se většina aplikací, která na starém SDK funguje, upgradu samozřejmě dočká a ty, které jej nedostanou, již nejsou stejně vývojáři podporovány a jejich kvalita není tím pádem úplně valná. Ostatně, stejnou pohádku jsme zažili i u příchodu iOS 11, kdy se ukončením podpory 32bitových aplikací obsah jablečného obchodu zkvalitnil a pročistil se od zastaralých titulů. Speciálně u hodinek bude tato novinka zvláště vítaná, jelikož starý SDK umožňoval spouštění aplikací pouze ve spolupráci s iPhonem a navíc byly aplikace stavěné na něm velmi pomalé. 

Bude poměrně zajímavé sledovat, jakým směrem se tedy budou aplikace na Apple Watch dále ubírat. Ačkoliv jsou totiž jablečné kukačky obrovsky populární, některé aplikace na nich stále pokulhávají. Jiní vývojáři od nich pak dávají dokonce ruce pryč, protože se jim zdá jejich uživatelská základna poměrně malá. Před pár dny jsme například zaznamenali odchod Instagramu, který si nyní prohlédnete jen a pouze na svém telefonu, tabletu či počítači. 

watchos

Dnes nejčtenější

.