Zavřít reklamu

O autonomních automobilech je v poslední době opravdu hodně slyšet. Aby taky ne. Věc, kterou jsme ještě před pár lety znali pouze z filmů, nyní máme takřka na dosah ruky. Mnohé technologické společnosti totiž již své prototypy testují a dá se očekávat, že je za pár let vypustí i do ostrého provozu a budou je využívat pro své účely. V Arizoně se však stala v pondělí nehoda, která by mohla testování těchto vozidel výrazně zkomplikovat.

Podle dostupných informací srazilo dnes časně ráno v Tempe v Arizoně autonomní auto testované Uberem ženu důchodkyni přecházející přes silnici na místě, kde nebyl vyznačený přechod. Ačkoliv seděl za volantem automobilu člověk, který musí jízdu kontrolovat, střetu již bohužel nedokázal zabránit. Ženu vozidlo po nárazu usmrtilo. Více podrobností o havárii však bohužel v tuto chvíli nemáme.

Uber, který vozidlo testoval, samozřejmě s policií v Tempe intenzivně spolupracuje a minimálně po dobu vyšetřování pozastavil veškeré další testy ve všech městech, ve kterých probíhaly. S ohledem na “úspěchy” Uberu je v tuto chvíli těžké říci, zda tyto testy spustí v následujících týdnech znovu. V minulosti totiž jeho vozidla již pár nehod zapříčinily. Většinou se však jednalo jen o drobné škody bez újmy na zdraví. Žádné autonomně řízené vozidlo však doposud žádného chodce nezabilo.

Takto vypadá autonomní řídící systém Applu na automobilech Lexus:

Zbrzdí se testování? 

Dá se očekávat, že bude mít tento incident na všechny společnosti testující autonomní vozidla nepříjemní důsledky. Jako nejpravděpodobnější scénář se jeví zpřísnění dohledu jednotlivých úřadů a větší regulací. Ačkoliv je tento krok jistě pochopitelný, některé společnosti na něj tvrdě doplatí. Například Apple, který své autonomně řízené Lexusy RX450h již nějakou dobu na komunikacích v Kalifornii testuje, se totiž doposud do žádné nehody nepřipletl. I on však bude za Uber pykat.

Uvidíme, jak tedy bude po dnešním neštěstí testování autonomních vozidel dále pokračovat. Snad však případné zpřísnění pravidel tuto novinku příliš nezpomalí a neodsune její příchod o pár dalších let.

lexus self driving fb

Zdroj: macrumors

Související články

Dnes nejčtenější

.