Zavřít reklamu

Zdá se , že iPhone X budí v řadách světových analytiků obavy i po svém představení. Není se však čemu divit. Apple se pro letošek odhodlal k opravdu razantnímu kroku a to, zda bude nakonec sklízet ovoce, se moc odhadovat nedá. Pokud však prodeje nenaplní očekávání, bude to znamenat problém? Právě analytici v tom mají vcelku jasno.

Uznávaný Daniel Ives z GBH Insights, jehož prognózy využívají i zpravodajci z CNBC, se ve své zprávě rozpovídal o tom, jak by mohl iPhone X ovlivnit budoucnost Applu. Ives je totiž přesvědčen, že je letošní model opravdu zlomový a jeho neúspěch může Applu do dalších let hodně zavařit.

Hned na začátku své zprávy říká, že to, že prodeje iPhonu X spustí vymodlený supercyklus prodejů, které budou astronomické, se stát klidně může. Pokud však nebudou mít zákazníci o novou vlajkovou loď zájem a roky vývoje tím pádem nepřinesou kýžené ovoce, bude to znamenat jediné – obrovský problém. Nejen, že by dlouholetá snaha a obrovská investice přišla vniveč, údajně by také znamenala do dalších let oslabení poptávky a snížené příjmy Applu. Jeho zákazníci by totiž byli zkrátka a jednoduše zklamaní a společnosti by mohli přestat určitým způsobem věřit.

To, že jsou prodeje iPhonů 8 slabší než prodeje loňských modelů, problém podle něj není. “Měničem hry” který by mohl shrnout vývoj posledních let, je totiž právě iPhone X. Na ničem jiném doposud tak nezáleželo.

Záleží na zájmu lukrativních trhů

O úspěchu či neúspěchu jablečného telefonu se bude rozhodovat z velké části hlavně na velkých lukrativních trzích, které překypují kupní silou. Zejména čínský trh je pro Apple poměrně zajímavý a prosazení se na něm znamená polovinu úspěchu. I zde by však mohl nastat problém. Cena je totiž vysoká i zde a některé zákazníky odradí. Otázkou tak zůstává, zda je cílová skupina střední a vyšší třídy na iPhone X připravena a příjme ho za svůj. Ti, kteří iPhone a další jablečné produkty využívají, po něm sáhnou pravděpodobně okamžitě. Lidé, kteří však v jablečném ekosystému doposud nejsou, se budou kvůli ceně, která je opravdu vysoká, rozmýšlet více než tomu tak bylo u modelů v minulých letech.

Dlouhodobě se však ukazuje, že je v Číně Apple čím dál silnější a i nadále by měl růst. Jen pro představu – v příštím roce by měla čtvrtina zisku Applu pocházet právě z Číny. Do roku 2020 by pak měl zisk z Číny podle nejoptimističtějších odhadů GBH vzrůst až na jednu třetinu. Problém s prodejem iPhonů X by tak teoreticky nastat neměl.

Přiklání se spíše k úspěchu

Ačkoliv se mohou zdát předchozí řádky spíše pesimistické a plné stranu, Daniel předpokládá spíše úspěch. iPhone X totiž nabídne uživatelům takové inovace, že v prodejích všechny své kolegy z loňských let překoná. Nejspíše to nebude takový boom, jaký by si Apple představoval, zklamaný však rozhodně nebude. Supercyklus se ale nejspíš úplně předpokládat nedá.

Těžko říci, zda se nakonec tato prognóza vyplní. Jelikož je však iPhone X opravdu zlomovým modelem, zájem o něj pravděpodobně bude. Na druhou stranu se však ani já nemůžu zbavit dojmu, že jsem z něj nebyl tak nadšený, jak bych asi měl. Právě na tom si však Apple pravděpodobně zakládal a svět chtěl ohromit. Uvidíme, zda se mu tedy prodeje povedou i bez “wow” efektu, který se nedostavil tak, jak měl.

Zdroj: idropnews

Související články

Dnes nejčtenější