Zavřít reklamu

Aktualizace: Obdrželi jsme i vyjádření od O2. Ačkoli je opravdu hodně skromné a nic neříkající, přidali jsme ho do článku.

Včera v Česku oficiálně odstartovaly nejenom prodeje nových iPhonů 8, ale také Apple Watch Series 3. Bohužel u nás se prodává pouze varianta bez LTE, která nenabízí ty nejlákavější nové funkce v podobě podpory volání, zpráv a celkově přístupu k mobilní datové síti bez nutnosti mít u sebe iPhone. Výjimečně však není na vině Apple, ale tuzemští operátoři, kteří ještě nepodporují eSIM, jenž je nutná k využívání tarifu na nových jablečných hodinkách.

Právě příchod Apple Watch Series 3 by však mohl operátory popohnat v testování a tím i k dřívějšímu nasazení eSIM. Nás proto pochopitelně zajímalo, jak na tom operátoři v současné době jsou a kdy se k plnohodnotné podpoře eSIM odhodlají. Právě informace od nich by nám mohly upřesnit, kdy se v našich končinách začnou Apple Watch Series 3 s LTE prodávat. Proto jsme všem třem operátorům napsali a jednoduše se jich zeptali. Nejbohatší odpověď jsme dostali od T-Mobile, naopak O2 se nám ani po dvou e-mailech nevyjádřilo.

T-Mobile:

T-Mobile jako člen skupiny Deutsche Telekom pracuje na implementaci řešení eSIM již delší dobu (eSIM jsme v rámci testování poprvé vzdáleně zaktivovali počátkem letošního roku jako jeden z prvních operátorů v Evropě). Toto řešení má dopady na řadu IT systémů a zákaznických procesů, počítá s dodržováním technických standardů dohodnutých mj. v rámci GSMA a mělo byt být univerzální potenciálně pro všechny výrobce koncových zařízení.

V souvislosti s představením Apple Watch 3, které eSIM podporují, jsme ve stádiu technického řešení s dodavatelem. Zákazníky – coby možné budoucí majitele výše zmíněných hodinek – upozorňujeme, že při jejich zakoupení v zahraničí či u jiného prodejce nemůže T-Mobile zatím garantovat jejich plnohodnotné fungování v kombinaci s telefonem. Zpřístupnění řešení pro české zákazníky je v tuto chvíli v první řadě závislé na podpoře výrobce hardwaru.

Vodafone:

Technologii eSIM v rámci skupiny Vodafone testujeme, zatím ale nemáme stanovený termín spuštění v ČR. Jakmile budeme mít novinky, budeme o tom informovat.

O2:

eSIM v síti O2 nyní testujeme. Detailnější plány zatím nezveřejňujeme.

Z odpovědí nám tak vyplývá, že doposud nejdál v testování pokročil T-Mobile, což nám ostatně naznačují i oficiální tiskové zprávy společnosti. Operátor totiž eSIM testuje už poměrně dlouho a stejně tak dlouho slibuje i její ostré spuštění. V červenci se nechali zástupci českého T-Mobile slyšet, že se podpory dočkáme už na začátku příštího roku. Podobné sliby jsme tu však měli i minulý a předminulý rok (zdroj), nicméně právě Apple Watch by mohly být oním hnacím motorem a tentokrát bychom se skutečně mohli podpory již dočkat.

Apple Watch

Související články

Dnes nejčtenější