Zavřít reklamu

O snaze zajistit co možná nejvyšší míru ochrany osobních údajů svým uživatelům se Apple snaží prakticky od svého založení. Možná i proto je mnohdy označován za společnost s jednou z nejstriktnějších ochran osobních údajů na světě. Podle vysokoškolských výzkumníků to však tak růžové není.

Pracovníci z univerzit v Kalifornii, Indianě a univerzity Čching-chua se po dlouhém bádání rozhodli Apple nařknout z ohromného rizika, které podle nich kvůli špatné ochraně uživatelských dat nastává. Jablečná společnost totiž údajně špatně maskuje data.

Apple o tom moc dobře ví

Zjednodušeně by se dalo říci, že uživatelská data, které Apple získává, promíchává se šumem, který by měl při nejrůznějších průzkumech zajistit prakticky nulovou možnost přiřazení jednotlivých dat k určité osobě. To však prý zrovna dvakrát nefunguje a Apple o tom moc dobře ví.

Již před nějakým časem se objevily pochybnosti, které označovaly metody Applu za mírně řečeno diskutabilní. Jablečná společnost však místo vysvětlení sama přilila olej do ohně, když odmítla prozradit důležitou informaci, která byla potřebná k ověření funkčnosti bezpečnosti. Ona kýžená informace by však bezpečnost jablečných uživatelů nikterak neohrozila a potvrdila by, že se nemáme čeho obávat.

I s ohledem na tuto skutečnost se výzkumníci domnívají, že je ochrana Applu prakticky na oko, tudíž zbytečná. Účinnost přidaného šumu je totiž údajně opravdu mizivá a dokonce se na jednotlivých zařízeních liší. Jeden z výzkumníků dokonce přirovnal ochranu Applu k zámku, který je však vyroben z hedvábného papíru.

Zdá se vám toto přirovnání tvrdé? Těžko říci, kde je pravda. Ochrana Applu je však údajně tak špatná, že se může společnostem analyzujícím data bez problému podařit identifikovat jednotlivou osobu, ke které data patří. To ve zkratce znamená, že jakýkoliv záznam, který po sobě někde zanecháte, může být v milionech lidí spojen právě s vámi. U některých dat by to až taková hrůza nebyla. Jelikož se to však týká a různých zdravotních statistik a podobných věcí, příjemné to rozhodně není.

Těžko říci, zda je obvinění o bídné anonymitě při sběru dat, skutečně pravdivé. Pokud tomu tak však je, může to pro Apple znamenat opravdu solidní nepříjemnost. Reakce jablečné společnosti se tak dá očekávat v následujících hodinách. Až po ní si budeme moci udělat obrázek, zda je na čase se znepokojovat. Doposud se však od všech podobných nařčení tvrdě distancovala a veškeré obchody s daty, které by mohly nějak poškodit její uživatele, striktně odmítala.

Apple Store logo FB

Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější