Zavřít reklamu

Apple je již 41 let společností, která přináší inovace a je znamením úspěchu. Bylo toho o něm napsáno už spousta a jistě se mezi našimi čtenáři najde mnoho znalců, kteří vědí o společnosti z Cupertina téměř vše. Přesto vám ale přinášíme 41 faktů o Applu. Vsadím se, že každý z vás tu najde nějakou zajímavost, o které doposud neměl tušení.

 1. Kouříte, když používáte Mac? Přestaňte s tím

Samozřejmě tím škodíte sami sobě, kouření v blízkosti Macu ale také ruší jeho záruku. A nejen to. Cupertino si dokonce vyhrazuje právo odmítnout jakýkoli servis (nejen ten v rámci záruky). Apple totiž považuje nikotin za biologické nebezpečí.

 1. Kolik má Apple zaměstnanců?

Podle informací, se kterými přišel Bloomberg v červenci 2015, Apple zaměstnával celosvětově přibližně 115 000 lidí na plný úvazek. Jedná se o pozice od recepčních až po pracovníky technické podpory, maloobchodníky, vývojáře softwaru a hardwaru, inženýry, nebo vrcholový management. Zkrátka vše, co si dokážete představit.

 1. Kolik zaměstnanci Applu vydělávají?

Zatímco zaměstnanci maloobchodních prodejen a pracovníci technické podpory mají velkorysou hodinovou mzdu, ABC News uvádí, že zaměstnanci v sídle společnosti Apple v Cupertinu pobírají průměrně 125 000 dolarů ročně (cca 2,75 mil. Kč).

 1. Apple má větší hotovost než americká vláda

Forbes nedávno přišel s informací, že Apple má v hotovosti (prostředky s vysokou likviditou – jsou okamžitě k dispozici) přibližně 160 miliard dolarů. Pro porovnání, americké ministerstvo financí drží asi 49 miliard dolarů v likvidní měně, která má udržet vládu nad vodou.

 1. Co vlastně znamená čas 9:41?

Pokud jste se někdy pozorně podívali na produktové fotografie iPhonu, jistě vám neuniklo, že displej zobrazuje čas 9:41. Je to proto, že 9:41 je přesný okamžik, kdy se na Apple Macworld Expo představil 9. ledna 2007 první iPhone.

 1. iPhone za 3 miliony dolarů?

Pokud je pro vás originální iPhone od Applu málo, můžete popřemýšlet nad nějakou luxusnější variantou od společností, které se úpravou telefonů přímo zabývají. Pokud byste ale chtěli obyčejný iPhone v roce 1991, vyšel by vás podle Tech Policy Daily na až na 3 miliony dolarů (66 mil. Kč), respektive jeho součástky. Jen za samotnou RAM paměť byste dali přes 1,4 milionu dolarů.

 1. Proč zrovna jméno Apple?

Legenda říká, že Steve Jobs, který v době zakládání své společnosti byl fruitarian, měl velmi rád jablka. V Silicon Valley bylo na počátku 80. let také mnoho ovocných sadů, to mohlo mít také určitý vliv na Jobsovo rozhodnutí.

 1. Chudák Lisa…

Jedním z méně známých produktů společnosti Apple byla Lisa. Velmi těžkopádný, nepředvídatelný a, možná bychom dodali, dost divně vypadající stroj, který na trhu nikdy nezaznamenal velký úspěch. Dokonce bychom mohli hovořit o komerčním fiasku. Lisa byla brzo stažena z prodeje a podle legendy je přes 2 700 počítačů Lisa pohřbeno na skládce v Utahu. To vše samozřejmě bylo dávno před tím, než se Apple začal zajímat o životní prostředí, které je teď dokonce jádrem jeho filozofie.

 1. V Cupertinu se daří

V Cupertinu každé čtvrtletí vydělají obrovské peníze. Zatímco některá jsou značně lepší než ostatní, po období postupného meziročního poklesu Apple nedávno informoval o svém nejlepším čtvrtletí za několik let. Apple tak oficiálně prohlásil, že se opět vrátil k růstu.

 1. Utajení nade vše

Apple je známý vysokou úrovních utajení svých projektů. Kdy se skutečně pracuje na tajném projektu, je tento „tajný“ tým zcela odříznut od ostatních zaměstnanců. Podle Business Insideru má Apple tým profesionálních tesařů na plný úvazek, kteří jsou ihned schopni postavit nové zdi na pokyn vedení.

 1. Steve Jobs miloval Porsche

Stejně jako byl fanouškem německých sportovních vozů, tak měl Steve Jobs v oblibě od Porsche i hodinky. Zaměstnanec, který dokázal ocenit jejich design, je dokonce od Jobse i dostal.

 1. Jak zabránit prozrazení tajemství?

Dlouho předtím, než nově najatý zaměstnanec mohl pracovat na vývoji, musel pracovat na kvazi projektu. To znamená, že pracoval na falešném produktu, který se nikdy ve skutečnosti žádným produktem nestane. Důvodem bylo zjistil, zda se společnost na nového zaměstnance může spolehnout a věřit mu, že neprozradí tajemství.

 1. Kdo je Siri?

Všichni známe hlas Siri. Kdo za tímto hlasem ale stojí? Podle nezávislých analýz CNN, Siri, kterou všichni známe a mluvíme s ní skrze naše iPhony, iPady a Macy, není nikdo jiný než Susan Bennett. Američanka, která údajně strávila spoustu času v high-tech hlasových kabinách čtením psaných textů a zdokonalováním hlasu, který všichni po stisknutí Home Buttonu slyšíme.

 1. iPod od Applu mohl být PHILIPS iPod

Dokážete si představit iPod bez loga Applu? Podle spekulací měl Tony Fadell, známý jako otec iPodu, představit koncept iPodu společnostem včetně PHILIPS a Real Networks ještě předtím, než jej představil Applu. Tyto společnosti však Fadellovu nabídku odmítly se slovy, že v iPodu nevidí budoucnost. Když s tímto nápadem přišel do Applu, tak ho Steve Jobs okamžitě vzal na palubu a výsledek už známe.

 1. Interní označení iPhonu

Po nějakou dobu, než byl na Macworld 2007 představen na pódiu, Apple iPhone byl super tajnou záležitostí na adrese 1 Infinite Loop. Během tří let, kdy byl iPhone vyvíjen byl označován jako M68.

 1. Šatník Jonyho Iva

Už jste někdy sledovali oficiální produktové video na webových stránkách Applu? Hlavní vězdy Applu v něm hovoří o těch největších novinkách, o designu a o naprosto „magických“ funkcích, které nový produkt může nabídnout. Jony Ive, největší současná hvězda, v něm často má na sobě velmi podobné oblečení. Zřejmě má rád trička značky G-STAR, a to docela dost. Tuto značku totiž nosí již 17 let. Nebo alespoň, když natáčí videa.

 1. Apple je druhý největší výrobce smartphonů

Apple není společností jako každá jiná. Popravdě, je to největší IT společnost na světě. Minimálně podle víše celkových aktiv a výnosů. Apple je také hned za Samsungem největším výrobcem smartphonů. To není špatné, když si uvědomíte, že jediným telefonem Applu je iPhone, byť dnes už více variant v prodeji současně.

 1. Rok 2012 byl rokem iPadu

Jeden z nejlepších roku pro Apple byl rok 2012. Nejenže společnost prodala 125 milionů iPhone (což je 340 000 kusů za den), technologický gigant také prodal 58 milionu iPadů.

 1. Apple prodává mnoho produktů

Statistiky „Every Second“ poskytované programátorem Nealem Aragwalem v reálném čase ukazují, že společnost prodává mnoho výrobků. Schválně se na tuto stránku podívejte, čísla to jsou docela působivá. Během psaní tohoto 23. faktu vydělal Apple 50 tisíc dolarů.

 1. Opatrně s tím, co říkáte Siri

Siri vám může zachánit život, když budete v nouzi. Věděli jste ale, že pokaždé, když se jí na něco zeptáte, bez ohledu na to, co to je, Siri pošle tyto informace na servery Applu, kde jsou zpracovávány, analyzovány a uchovávány nejméně po dobu dvou let? Hlavně ji neříkejte nic jako je „Hey Siri, 108“, nedávno jsme se totiž dozvěděli, že to vůbec není dobrý nápad.

 1. Nejcennější značka na světě

Zatímco mateřská společnost Google, Alphabet, nedávno předstihla Apple coby nejcennější značku na světě, tvrdohlavý fanoušci Applu mohou být utěšeni tím, že s odhadovanou hodnotou 170,3 miliardy dolarů, si Apple držel tento titul po dobu tří let.

 1. Apple a Samsung jsou ve skutečnosti přátelé

Jistě, technicky soupeří na trhu smartphonů, Apple a Samsung ale ve skutečnosti mají poměrně hluboký vztah. Samsung vyrábí nejen displej Retina pro iPad a některé procesory řady A, ale podle spekulací bude jihokorejská společnost bude také nadcházejícím dodavatelem OLED displeje iPhonu 8.

 1. Nejvyšší hodnota akcíí Applu byla ve skutečnosti vyšší, než je nyní

Zatímco akcie Apple (AAPL) jsou v současné době obchodovány kolem 144 dolarů za kus, tak jednou, věřte tomu nebo ne, se akcie společnosti pohybovaly kolem 650 dolarů na akcii. V roce 2014 měl Apple takovou hodnotu, že společnost musela odprodat své akcie tím, že povolila rozdělení akcií. Jedna akcie je rozdělila na sedm. To efektivně činilo 1 akcii AAPL ve výši 645 dolarů ekvivalentem 7 akcií za přibližně 94 dolarů za kus. Nicméně „nová“ hodnota společnosti se od té doby téměř zdvojnásobila.

 1. Apple měl jednu z nejúspěšnějších IPO v historii

Tehdy se jednalo o největší první veřejnou nabídku akcií od doby, kdy vstoupil na burzu Ford v roce 1958. Jak Fortune poznamenává, kdybyste si v prosinci 1980 koupili IPO

Applu, jen 100 akcií za 22 dolarů (2200 dolarů), a dokonce i odečetli zaúčtování všech rozdělení akcií a přecenění v průběhu let, z vašich 100 akcii by dnes bylo 5 600 akcií a měly by hodnotu 632 800 dolarů.

 1. Jak to jen pojmenovat?

Předtím, než se Steve Jobs a jeho tým nakonec shodli na jménu iPhone, bylo na stole mnoho dalších jmen. Dokážete si představit, že vlastníte Apple TriPod? Co znamená TelePod? Věřte tomu nebo ne, Apple dokonce v jednu chvíli zvažoval pro iPhone název iPad, podle PCMag.

 1. Steve Jobs byl propuštěn ze své vlastní společnosti

V roce 1985, poté, co vypukl mocenský boj mezi Stevem Jobsem a jedním z nejstarších generálních ředitelů Applu, Johnem Sculleym, představenstvo jednohlasně hlasovalo o vyloučení spoluzakladatele. Spoluzakladatel ale rozhodně nebyl ztracen, jen 30 let mladý Jobs během pozdních osmdesátých a počátku devadesátých let pokračoval v řadě lukrativních projektů.

 1. Miliardář byl zrozen

Jedním z těchto lukrativních projektů se stala animační společnosti Pixar, kterou Jobs založil na počátku devadesátých let. Animace byla vždy jeho vášeň a když přišla příležitost spojit síly s Disney při vytváření nadčasové klasiky Toy Story, Jobs tím i dost zbohatl, tím získal v roce 1996 „titul“ miliardáře, to vše ještě před comebackem do Applu.

 1. Apple I se na aukcích prodává za 1 milion dolarů

Zatímco první sada osobních počítačů Apple I původně stála 666 dolarů a zatímco ďábel se na vývoji určitě nijak nepodílel, prvního zařízení Applu ve své plně funkční podobě bylo v roce 2014 oceněno na 905 000 dolarů. Zajímavostí je, že vítěznou nabídku předložilo Muzeum amerických inovací Henryho Forda, kde zařízení údajně bude vystaveno všem.

 1. Původní duhové logo navrhl Ronald Wayne

Ačkoli opustil společnost pouhých 12 dní poté, co byla v roce 1976 založena, Ronald Wayne hrál pomocnou roli při navrhování prvního legitimního loga společnosti. Jednalo se o ikonické duhové logo, které nesl i známý Macintosh. Jen pro úplnost, Wayne byl v té době inženýrem v Atari.

 1. Kolik existuje Apple Storů?

V roce 2005 provozovalo Cupertino 116 Apple Storů v mnoha zemích po celém světě, většina z nich byla v USA. Do roku 2014 toto číslo narostlo na 437 a  každým rokem se stále zvyšuje.

 1. Čína je domovem mnoha falečných Apple Storů

Falečné Apple Story v Číně jsou nekontrolovatelné. Některé jsou přesvědčivější než ostatní. Nicméně, mnoho zaměstnanců čínského „Apple Store“ bylo skutečně šokováno, když se dozvěděli, že ve skutečnosti pro Apple nepracují.

 1. 1984

Během 3. čtvrtiny Super Bowl XVIII mezi Los Angeles Raiders a Washington Redskins, Apple vysílal svou první hvězdnou televizní reklamu představující svůj počítač Macintosh. Reklama byla velmi úspěšná, a ačkoli je to již 33 let, tato událost bude navždy upevněna v historii jako jedna z nejznámějších reklam v Super Bowlu všech dob.

 1. Steve Jobs a Bill Gates byli kámoši (tak trochu…)

Možná je těžké uvěřit, ale v určitém okamžiku se Steve Jobs a Bill Gates skutečně kamarádili, alespoň do určité míry. Neslavné rivalství Applu a Microsoftu počalo v roce 1983, dlouho poté, co technologičtí mudrci založili své společnosti.

 1. Fotoaparát od Applu nebyl trefou do černého

Bez Jobse, který se v době pozdních osmdesátých a počátku devadesátých let minulého století značně v Applu chyběl, se kalifornská společnost urputně snažila vyvinout něco, co by ji udrželo nad vodou. Pod vedením Johna Sculleyho začala společnost experimentovat s řadou produktů orientovaných na spotřebitele, včetně CD přehrávačů, herních konzolí a dokonce i ručního digitálního fotoaparátu QuickTake, což bylo nakonec obrovský propadák, který vyústil propuštění Sculleyho.

 1. Když už mluvíme o konzolích…

Předtím, než se objevil XBOX, PlayStation nebo dokonce ikonické Nintendo 64, Apple zkoušel vývoj vlastní herní konzole. Bohužel konzole Pippin ještě více přispěla k úpadku společnosti v 90. letech.

 1. Apple oblečení

Apple se po vyloučení Jobse v roce 1985 rozhodl zkusit své štěstí. Módní průmysl. Firma se nedostala příliš daleko, jednalo se spíše o módní faux pas.

 1. Peníze o Billa Gatese

Když se Jobs vrátil za kormidlo Applu v roce 1997, našel loď v tak zbídačeném stavu, že nově jmenovaný generální ředitel na Macworld 1997 oznámil, že Bill Gates plánuje investovat 150 milionů dolarů, aby pomohl oživit tvůrce Macu.

 1. One More Thing…

Tento výrok jsme slyšeli na Macworldu rok poté, tedy v roce 1998. Do týmu Applu se připojit Jony Ive, coby šéf designu a byl představen iMac G3. Barevný, výkonný, cenově dostupný a zodpovědný za návrat společnosti Apple na vrchol. iMac G3 vyšlapal cestičku i pro iMac, jak jej známe dnes.

 1. „i“ v iMac

Spekulace jsou nekonečné, pokud jde o to, co předcházelo „i“ ve jménech iMac, iPhone, iPad a několik dalších produktů z dílen Applu. Jak Mashable poznamenává, tyto otázky můžeme konečně položit k ledu. Samotný Steve Jobs poznamenal na Macworld 1998, že má znamená „internet“ – perfektní spojení mezi webem a Macem, webem a telefonem atd.

 1. MacBook Pro 2012 bude navždy klasikou

Nejen, že Apple MacBook Pro (MD101LL / A) mid 2012 byl jedním z posledních Mac počítačů, které měl Steve Jobs osobně před odchodem v říjnu 2011 v ruce, ale navždy bude jedním z nejvíce ikonických MacBooků společnosti. Tento model se může pochlubit prvotřídním unibody hliníkovým designem, moderními inovacemi, jako je USB 3, Thunderbolt, DVD mechanika a mnoha dalšími.

 1. Ronald Wayne

Neznámý spoluzakladatel společnosti Apple, Ronald Wayne, prodal svůj 10% podíl

Applu za žalostných 800 dolarů jen 12 dní poté, co mocné trio založilo společnost. Kdyby si Ronald Wayne tento podíl na několik desetiletí ponechal, dnes by měl 60 miliard dolarů.

apple porsche 935 fb

 

Dnes nejčtenější

.