Zavřít reklamu

Vsadím se, že jméno Bill Gates jste ve spojitosti s ohromným bohatstvím slyšeli mockrát. Aby taky ne, zakladatel Microsoftu už řadu let skoro neotřesitelně vévodí nejbohatším lidem světa. Ať je však v očích fanoušků Applu Bill Gates jakýkoliv, jedno se mu musí nechat – mnoha ohledech má srdce na pravém místě. To ostatně dokazuje po celou dobu své pracovní kariery, během níž se už několikrát rozhodl darovat peníze na charitu. Letos v červnu tomu učinil znovu, dar byl však letos více než velkorysý.

Americký miliardář se totiž letos rozhodl charitě věnovat peníze z velké části svých akcií ve společnosti Microsoft. Na konto charity tak rázem přistály zhruba 3,6 miliardy dolaru, což je podle údajů zveřejněných serverem BBC nejvíce od roku 2000.

Částka jak z jiné galaxie

Zdá se vám tento dar astronomický? Pro nás, jakožto pro běžného smrtelníka, tomu tak bezesporu je. Pokud se však podíváte na Gatesův majetek, zjistíte, že ho takového dary až tolik netrápí. Téměř čtyři miliardy dolarů jsou totiž zhruba „jen“ čtyři procenta z jeho celkového majetku. Ten se totiž v dnešních dnech pohybuje kolem devadesáti miliard dolarů a pořád pomalu roste.  Nyní však bude růst o něco pomaleji. Po prodeji akcií totiž klesl Gatesův podíl v Microsoftu na „pouhé“ jedno procento. To ho však vzhledem na jeho dosavadní majetek rozhodně netrápí. A jen tak mimochodem, Gates už daroval za dobu svého angažování se do podobných záležitostí více než 35 miliard dolarů.

Zakladatel Microsoftu si je však moc dobře vědom, že sám svět svými peněžními dary nezlepší. Proto se v roce 2010 rozhodl založit spolu s Warrenem Buffettem fond Giving Pledge, který je právě na charitativní činnost zaměřen. Gates se od té doby snaží do projektu zapojit další bohaté lidi po celém světě, kterým není situace v dnešním světě lhostejná, a mají chuť pomoci tam, kde je to potřeba. Nyní je v projektu zapojeno více než 170 miliardářů, mezi kterými nalezneme taková jména jako například Mark Zuckerberg či David Rockefeller. Snad se tedy jejich snahy postupem času alespoň z části naplní a svými penězi svět zlepší.

sad-bill-gates

Zdroj: E15

Dnes nejčtenější

.