Zavřít reklamu

Bill Gates v roce 1999 napsal knihu s názvem Business @ the Speed of Throught, ve které zmínil na tu dobu docela odvážné předpovědi. Jak uvedl Markus Kirjonen na svém blogu, Bill Gates byl ve své knize poměrně přesný, možná až děsivě přesný. Podívejte se na patnáct předpovědí, které před dvaceti lety vyslovil spoluzakladatel Microsoftu.

Bill Gates v mládí a nyní:

1. Srovnávače cen

Bill Gates řekl, že vzniknou automatizované služby pro srovnávání cen, které lidem umožní sledovat ceny napříč několika webovými stránkami, a tak bude snadné najít nejlevnější produkt. Ano, měl pravdu. Dnes skutečně existují srovnávače cen. V zahraničí se jedná například o NexTag či PriceGrabber, v České republice pak o Heureku anebo Zboží.

2. Mobilní zařízení

„Lidé budou nosit malá zařízení, která jim umožní zůstat neustále v kontaktu s lidmi a nakupovat online odkudkoliv. Budou přes tato zařízení kontrolovat zprávy, dívat se na lety, které si zarezervují, získávat informace z finančních trhů a dělat spoustu dalších věcí,“ napsal Bill Gates ve své knize. A nyní jsou smartphony a smart hodinky s funkcemi, o kterých Bill Gates mluvil, doslova na každém kroku.

3. Okamžité platby a financování online, lepší zdravotní péče přes internet

Podle spoluzakladatele Microsoftu budou lidé přes internet platit své účty, starat se o své finance a komunikovat se svými lékaři. Sice technologie zatím nedokázaly změnit zdravotní péči tak, jak Uber změnil přepravu, ale stránka jako ZocDoc má usnadnit hledání lékaře. Přes webové stránky, jako je Lending Club, si zase půjčíte peníze. Snadno provedete i platby přes weby a aplikace, jako jsou PayPal a Venmo.

4. Osobní asistenti a internet věcí

Bill Gates předpověděl, že budou vyvinuti takzvaní osobní asistenti, se kterými budou uživatelé komunikovat. „Pokud půjdete do obchodu, můžete asistentovi říct, co budete chtít vařit, a tak vám asistent vygeneruje seznam položek, které musíte nakoupit,“ je uvedeno v knize.

V současné době je k dispozici například Google Now, chytrý asistent běžící na mobilních zařízeních. Dalším inteligentním zařízením je Nest, který shromažďuje údaje o vašich každodenních rutinách a automaticky upravuje teplotu v domě.

K dispozici jsou také zařízení ovládané hlasem, jako je Amazon Echo či Google Home. Inteligentní reproduktor můžete požádat například o to, aby vám přečetl e-mail anebo vám nadiktoval recept při vaření.

5. Online monitoring domu

Už tehdy si Bill Gates myslel, že budou existovat zařízení, která vás informují o tom, když někdo navštíví váš dům v okamžik, kdy nejste doma. Například Google v roce 2014 koupil Dropcam, výrobce domácích kamerových systémů, za 555 milionů USD.

6. Sociální média

„Běžnými se stanou soukromé webové stránky pro přátele a rodinu, přes které budete moct s nimi komunikovat a plánovat události,“ je uvedeno v knize. Dnes už dvě miliardy lidí už využívají Facebook, přes který mohou vidět, co dělají jejich přátelé, jakých událostí se zúčastní a podobně. Existuje i Snapchat, Instagram, WhatsApp či Facebook Messenger. A ještě jsou k dispozici i nějaké menší sociální sítě.

7. Automatické propagační nabídky

Jeden z nejbohatších lidí na světě v knize také prozradil, že vznikne software, který bude vědět, že jste si rezervovali výlet, a využije tyto informace k navrhování aktivit na tomto místě. Dále navrhne činnosti, slevy, nabídky a nižší ceny všech věcí, které máte v plánu.

Nyní cestovní kanceláře Expedia a Kayak uživatelům zobrazují nabídky na základě toho, co uživatel v minulosti koupil. Google a Facebook zobrazují promované reklamy na základě polohy a zájmů uživatele. Všimli jste si toho někdy?

8. Sportovní diskuze live

„Pokud se díváte na sportovní zápas v televizi, potom přes speciální weby můžete live diskutovat o tom, co se v zápasu děje, a tak budete moct hlasovat i o tom, kdo si myslíte, že vyhraje.“ Podobnou funkcí dnes disponuje spousta sociálních sítí, například Twitter, a dokonce i několik her.

9. Inteligentní reklama

Bill Gates předpověděl inteligentní reklamu. Znamená to tedy, že zařízení zachytí informace o tom, co nakupujete, a potom vám budou zobrazovat reklamy přizpůsobené vašim preferencím. Pokud se nyní podíváte na Facebook či Google, potom jejich online služby pro správu reklam inzerentům povolují cílit na uživatele na základě toho, na co v minulosti klikl, jaké má zájmy anebo co před nedávnem nakupoval.

10. Odkazy na weby během live TV

Už v roce 1999 si Bill Gates myslel, že bude existovat televizní vysílání s odkazy na relevantní webové stránky a obsah, který doplní to, co sledujete. V současné době téměř každá reklama žádá diváka, aby se vydal na web anebo si naskenoval QR kód na Snapchat. Zřídkakdy je vidět broadcast bez odkazů na webové stránky.

11. Diskuzní fóra online

„Obyvatelé měst a zemí budou mít možnost diskutovat na internetu na různá témata, která se jich týkají, jako je politika, plány měst či bezpečnost,“ uvedl Bill Gates. Většina zpravodajských stránek má u každého článku povolené komentáře, a tak uživatelé mohou vstoupit do živé diskuze. Dokonce spousta stránek má vlastní fóra, kde se mohou lidé zeptat a reagovat na určité otázky.

12. Internetové stránky založené na zájmech

Bill Gates prozradil, že online komunity nebudou ovlivněny vaší polohou, ale spíše vaším zájmem. Všechny zpravodajské weby a online komunity se skutečně zaměřují na jednotlivá témata. Reddit je skvělý příklad webové stránky, která je rozdělena na podskupiny, respektive na „subreddity“, které se zaměřují spíše na zájmy než na to, kdo jste či kde jste.

13. Software pro správu projektů

„Projektoví manažeři, kteří chtějí dát dohromady týmy, budou dělat vše online, tedy popisovat projekt, získávat doporučení na dostupné lidi, kteří by splňovali jejich požadavky, a podobně.“ Dnes opravdu vidíme něco takového. V podnikovém sektoru existuje spousta workflow programů, které přetváří způsob, jak získávat zaměstnance, vytvářet týmy či přiřazovat práci ostatním.

14. Online nábor

Už před osmnácti lety Bill Gates věděl, že lidé hledající práci budou používat internet a že budou moct získat práci tak, že na internetu definují své zájmy, potřeby a specializované dovednosti. Ukázkou je profesní síť LinkedIn, prostřednictvím které mohou lidé hledat pracovní místa podle zájmů a potřeb. Uživatelé, kteří hledají práci, ji mohou najít na základě specializovaných dovedností.

15. Software pro podnikatelskou komunitu

Závěrem se Bill Gates zmínil o tom, že vzniknou stránky, na které budou firmy zadávat různé práce pro nezávislé specialsity. „Pro velké firmy, které chtějí outsourcovat práci, to bude efektivní.“ A skutečně se tomu tak stalo. Vznikly dokonce programy, přes které mohou uživatelé oslovit ostatní firmy a zahájit s nimi rozhovor, který by mohl vést k větším projektům.

Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější