Zavřít reklamu

I když má své aplikace vyladěny do poslední mušky, občas se ani mu nějaká ta chyba nevyhne. Problémem však je to, že když už se něco takového stane, nekončí to ze strany uživatelů mávnutím rukou, ale rovnou žalobou. Přesně takový případ se v těchto dnech opět řešil v USA. Okresní soud tam zamítl odvolání společnosti Apple zrušit soudní proces týkající se náhlého ukončení podpory služby FaceTime na iOS 6 před třemi lety.

Celý spor už se táhne vcelku dlouho a na první pohled se může zdát vcelku bizarní. Vlastník iPhonu 4 s iOS 6 zažaloval jablečnou společnost. Myslí si, že již zmíněné přerušení podpory FaceTime na systému iOS 6 bylo ze strany cupertinské společnosti záměrné a mělo uživatele donutit k přechodu na vyšší iOS či rovnou iPhone.

Služba FaceTime přestala opravdu v dubnu 2014 na iOS 6 fungovat. Podle slov Applu šlo o vadný certifikát v zařízení, který propadl právě k tomuto datu. Problém měl vyřešit přechod na iOS 7. Ten však podle žalobce výrazně narušuje výkon iPhonu 4, který vlastnil, a telefon se tak stal de facto nepoužitelným. Žalobce proto tvrdí, že se v tomto případě dopustil Apple porušení zákona o nekalé soutěži, protože se tímto krokem údajně pokusil své uživatele donutit k upgradu telefonu.

A co na to Apple? Hájí se vcelku logicky jasnými fakty. Podle něj totiž už stojí už v licenčních smlouvách o softwaru iOS, že nepřetržitou a bezchybnou funkci služby FaceTime nemohou uživatelé soudně vymáhat. Druhá část obhajoby Applu se pak týká rozsáhlých statistik a průzkumů, které jakékoliv zpomalení iPhonu 4 s přechodem na iOS 7 skoro úplně vylučují. FaceTime sice podle Applu přestal skutečně fungovat, stalo se tak však zcela nepředvídatelně a ze zcela jiných příčin. Ty se dokonce rozhodl lehce nastínit.

Drahý provoz se kvůli pár uživatelům Applu nevyplatil

Apple používal při spuštění jejich telefonní služby dvě metody připojení. Časem se však zjistilo, že jedna z metod porušuje patenty konkurenční společnosti. Apple na to proto musel reagovat postupným sloučením svých dvou metod v jednu. Problém však byl v tom, že byla „zakázaná“ metoda peer-to-peer v obrovské převaze a než se podařilo celou službu upravit podle potřeby, trvalo to téměř rok. Druhá technologie však nebyla do budoucna takřka vůbec perspektivní a Apple se proto rozhodl pro vytvoření zcela nového systému pro přenos. Ten debutoval v září roku 2013 s novým iOS 7. Kdo na něj však neupgradoval, po půl roce o službu přišel. Apple totiž přestal starou službu kvůli vysokým výdajům podporovat. Měsíčně za ni totiž platil konkurenční společnosti poplatky ve výši 50 milionů dolarů, kdežto nová jablečná služba ho nestála takřka nic.

Mohlo by se zdát, že je výsledek soudu předem jasný. V minulosti už jsme však viděli plno případů, které se zdály jasné úplně stejně a dopadly přesně naopak. Každopádně si alespoň můžete udělat obrázek o tom, do jakých extrémů jsou někteří lidé schopni zajít. Ne nadarmo se říká o USA, že je země neomezených možností. Některé z nich jsou však ve výsledku docela malicherné a úsměvné.

facetime-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: macrumors

Související články

Dnes nejčtenější