Rodina viní Apple a jeho službu FaceTime ze smrti své dcery

Společnost Apple čelí žalobě kvůli tomu, že do aplikace FaceTime neintegrovala bezpečnostní „pojistku“, která by bránila řidičům v jejím používání. Podle jednoho manželského páru je právě Apple zodpovědný za smrt jejich dcery při autonehodě, kteoru zavinil nepozorný řidič. Apple si „bezpečnější FaceTime“ sice nechal patentovat, nikdy ho však nerealizoval.Rodiče pětileté dívky, která zahynula při autonehodě, žalují Apple za to, že selhal při zavedení bezpečnostní funkce pro FaceTime, patentované v roce 2014. Funkce měla bránit v používání FaceTime v průběhu řízení. Žaloba byla podána u soudu v Santa Claře a vztahuje se k nehodě z Vánoc roku 2014, kdy řidič, který v průběhu jízdy používal videochat na FaceTimu na svém iPhonu 6 Plus, najel do vozu Bethany a Jamese Modisettových, kde kromě zmíněného páru seděly i dvě nezletilé dcery, z nichž jedna na následky zranění zemřela.

Ve své žalobě Modisettovi uvádějí, že by společnost Apple měla být za nehodu spoluzodpovědná, protože si nechala patentovat bezpečnostní technologii, která by měla řidičům bránit v užívání FaceTimu při řízení. Patent však nikdy v reálu neaplikovala. Zmíněný patent byl Applu schválen v dubnu 2014 a měl deaktivovat u zařízení určité funkce – jako je textování nebo videohovory – v průběhu řízení. Nejde o první případ tohoto typu. V Texasu došlo k nehodě nákladního vozu a jiného auta, rodiny obětí žalovaly Apple kvůli tomu, že při výrobě svých iPhonů nemyslel na funkci, která by řidičům zabránila psát v průběhu jízdy.

Podle Nory Freeman Engstrom, profesorky práva na Standfordské univerzitě, žádají navrhovatelé výrobce příslušné techniky, že pokud jejich produkty odvádějí pozornost člověka od řízení, jsou spoluzodpovědní za nehody. Pokud navrhovatelé zvítězí, může to zasáhnout nejen výrobce mobilních telefonů, ale i navigačních systémů nebo autorádií. Pro navrhovatele je však těžké prokázat, že nehodu zavinil skutečně iPhone. Za příčinu může být označen i nepozorný řidič.

Podle Marka Terryho, patentového právníka, však neexistuje způsob, jak určit, zda uživatel daného zařízení zrovna řídí – mohlo by jít i o spolujezdce. Právníci, zabývající se případy, jako jsou výše zmíněné autonehody, prý při často žalují nejen viníka nehody, ale i všechny ostatní, o nichž soudí, že by měli nést svůj podíl viny. Patent podle jednoho z právníků dokazuje, že si je Apple vědom nebezpečí používání telefonu při řízení. Cupertinská společnost zatím celou věc nekomentovala.

facetime-fb

Zdroj: TheGuardian.com

Leitz
Vstoupit do diskuze (7)

Diskuze

  Co to je za debilní žalobu, když už tak by logicky měli maximálně tak žalovat všechny výrobce telefonů, že jdou telefony vůbec za jízdy používat. Co s tím má co dočinění facetime, stejně tak si může někdo na telefonu za jízdy hrát Candy Crush Sagu a rozstřelí auto.. a rodina bude žalovat koho? Vývojáře hry za to, že nedali do hry bezpečnostní pojistku? bože lidi jsou fakt jebnutý

  Reagovat

  stejně tak můžu žalovat apple o to že do mě vrazil člověk když se nedival na cestu zatímco si psal zprávu na iphonu. Nebo facebook za to že nemá takovou funkci bezpečností. prostě blbost, lidi se snaží vydělat jakkoliv.

  Reagovat

  Jak poznají, že telefonuje řidič a ne spolujezdec? Sice bych uvítala větší bezpečnost na silnicích, ale jakožto spolujezdec velmi často iPhone používám a kdyby mi suše oznámil, ať před použitím služby zastavím, podala bych asi na Apple žalobu pro změnu já, že mi neumožní používat iPhone v autě i přesto, že neřídím.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz