Zavřít reklamu

Výrobci smatphonů byli požádáni americkými regulátory o implementaci režimu Letadlo pro řidiče. Podle jejich názoru by tato funkce mohla výrazně zredukovat výskyt automobilových nehod, zaviněných nepozorností. Federální úřad pro automobilovou bezpečnost chce snížit počet úrazů a smrtelných nehod, jejichž příčinou je používání smartphonů za volantem. Požádali proto výrobce smartphonů – včetně společnosti Apple – o vytvoření takzvaného „řidičského režimu“ pro své produkty. Ten by měl omezit některé funkce, podobně jako existující režim Letadlo.

Národní úřad pro bezpečnost dálniční dopravy ve středu vydá řadu dobrovolných pokynů, na jejichž základě by výrobci smartphonů měli vyvinout a zařadit do svých zařízení „řidičský režim“, který by uživatelům omezil přístup k určitým aplikacím v průběhu řízení. Zprávu o tom přinesly The New York Times. „Váš smartphone má mnoho podob, není jen komunikačním zařízením,“ uvedl ministr dopravy. „Rozptylování je stále problém. Na našich silnicích je zraněno a umírá příliš mnoho lidí.“ Podle zprávy jsou výrobci smartphonů vyzýváni nejen k tomu, aby novou technologii zakomponovali do budoucích operačních systémů, ale aby tato technologie byla také schopná rozeznat, že uživatel zrovna řídí.

V minulosti byli o podobný krok požádáni například výrobci navigací do aut, nyní je to ale poprvé, co se tento požadavek týká výrobců mobilních zařízení. Požadavek je projevem snahy o regulaci přílivu dopravních nehod, spojených s nesoustředěným řízením, na které má vliv právě používání smartphonů. Kromě psaní zpráv a telefonování existují nyní i nové faktory, ohrožující řidiče. Na rozdíl od klasických mobilních telefonů jsou chytrá zařízení schopná řady dalších funkcí, včetně her, přehrávání médií a videochatů v reálném čase. V tuto chvíli je ještě brzy na dohady, zda výrobci pokyny uposlechnou, mnozí však již pracují na tom, aby uživatelům zajistili bezpečnější řízení. Apple například již od prvních dnů iPodu pracuje na vývoji prvků konektivity v autě. Velkým krokem vpřed je i systém CarPlay, spolupracující s operačním systémem iOS.

CarPlay FB

Zdroj: AppleInsider.com

Související články

Dnes nejčtenější

.