Zavřít reklamu

Apple je nejenom nejhodnotnější značkou světa, ale mezi americkými firmami má za uplynulý fiskální rok i nejvyšší výdělky. Vyplývá to ze žebříčku Fortune 500, který prestižní časopis sestavil již 63 rok v řadě.

Co se celkového obratu týče, umístila se cupertinská společnost až na třetím místě. Za sebou ji nechaly firmy Walmart a Berkshire Hathaway. Když však přijde na zisk, nemůže se s Applem nikdo měřit. Astronomických 45,7 miliard dolarů daleko předčí profit J.P. Morgan Chase, jež s 24,7 miliardami dolarů skončila na druhém místě.

A Walmart zůstal ještě dál za „vítěznou“ dvojicí, jeho zisk činil 13,6 miliard dolarů.

Mezi další významné hráče ze seznamu samozřejmě patří Alphabet, mateřská společnost Googlu, které náleží páté místo za zisky a sedmadvacáté za obrat. Druhý úhlavní nepřítel Applu, Microsoft, se umístil na osmadvacátém místě za zisky a sedmém za obrat.

Po dlouhých letech, kdy na seznamu nefiguroval, se na něm opět objevil výrobce elektroniky Hewlett Packard, a to na devětapadesátém místě za obrat. Nováčkem je Tesla na 383. místě, u níž se dá očekávat, že se v příštích letech bude raketově drát vzhůru.

Žebříček Fortune 500 dohromady představuje dvě třetiny amerického hrubého domácího produktu. V součtu mají firmy obrat 12 bilionů dolarů, 890 miliard zisku, tržní hodnotu 19 bilionů dolarů a zaměstnávají 28 milionů lidí po celém světě.

Tim Cook Apple money rich FB

Dnes nejčtenější

.