Zavřít reklamu

Nehody se stávají dnes a denně, smartphony nevyjímaje. Kanaďanu Matthew Riddelovi vzplál iPhone 5, patrně vlivem přehřátí, a způsobil mu popáleniny na pravé ruce. Ze zranění viní Apple, a tak společnost zažaloval. Požaduje 25 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 560 tisíc korun. Spor se rozhořel už koncem roku 2015.

Apple pochopitelně nehodlal převzít zodpovědnost za incident jen tak. Právní zástupci firmy po Riddelovi krátce po zahájení procesu požadovali, aby zničený iPhone poslal do Cupertina na přezkoumání. Žádosti však nevyhověl s tím, že na to Apple nemá žádné právo, a důkazy od odborníků si chtěl zajistit sám.

Případ si během dvou let přehazovaly kanadské soudy nižších instancí, až se ocitl u vyššího v Ontariu. Tamní soudce dal zapravdu Applu, a tak nyní Riddelův iPhone poputuje do sídla společnosti, kde jej důkladně prezkoumají experti. Na základě výsledků jejich práce se pak bude proces dále odvíjet.

„Je naprosto jasné, že v tomto případě je přezkoumání inkriminovaného iPhonu nezbytné, aby bylo možné s jistotou potvrdit, nebo vyvrátit, zda zařízení skutečně mohlo způsobit zranění, na nichž si údajný poškozený trvá,“ zněl verdikt poroty. „Navrhovatel uvedl, že na expertize trvá, ale s tím, že si ji zajistí sám. Proto nám přijde spravedlivé, aby i protistrana dostala možnost takto učinit.“

Nejde o zdaleka první případ, kdy Apple musí čelit žalobám od zákazníků kvůli zraněním, jež jim zařízení přivodily.

V roce 2014 zalomcoval jablečným světem příběh britského teenagera, jenž usnul na iPhonu, který mu vlivem přehřátí způsobil pěticentimetrovou popáleninu. Před rokem zase médii proletěla zpráva o Australanovi, kterému vybuchl iPhone 6 v kapse. Snad netřeba dodávat, že jeho zranění nebyla zrovna zanedbatelná.

iphone-5-apps-fb

Dnes nejčtenější

.